13 Onder liet klokje Nïa iets wat op een mooie herist leek, was een snelle temperatuur daling gevolgd, waardoor een ver toeven onder hel klokje niet altijd even aangenaam was. Maar als het maar enigszins kon, waren de mannen present. Willem: „We mutte hier nog es een kacheltsje onder óns klokje hewwe. Je krije süver kouwe hannen en kouwe futen. Brrr Li uwe: „We hoeve hier lansels oek niet staan te blieven. Wat let óns een loopke te doen. Waar mutte wehene? Nar Wol- bers sien sükeladetentsje?" Rein: „Hewwe jimme al bij de Keizers gracht keken?" Manus „Ik wel. Pompe oi fersuipe! Een heel stuk werk, mar as 't klaar is, hekt het mie een hele ierbetering. Dorus: „En om 'e gefangenisklanten hoeft die gracht er oek niet te blieven. Se naaie even goed uut. Willem: „Mar der ferdwient weer een stukje oud-Liwwadden. En dal mut ons seer doen August: „Mut dat óns seer doen? Ik toet niks. Het sal mij een sorg weze ai... Rein: „Nou wat al? Hestou gien geloei foor het ouwe fan dien eigen stad? Ik su mie sjenere ak sok praat had as dij, Auguust." August: „lk sü niet wete waarom Waar om salie wij óns nou de kop breke over die dooie dingen?" Willem: „Dien praat en twee senten is nog niet iens een botsen. Ik wil wel eerlijk weze, as ik die platen in 'e kran ten sien, dan gaat mien hart open. Dorus: „O, dou bedoelst fan uut het ouwe kammenet." August: „Het ouwe kammenet? Drees en konsorten?" Manus: „Welné, goocheme gladjanus. Uut 'e ouwe doas bedoele se. Hoe t Iroeger waar." Liuwe: „Dat is niet gek. En je siene oek nog es ouwe kunde op een plaatsje. Laassen hadden se 't skelviskorps oek WUlem: „De patijntjes ja. Van der Zee en de Sinnema's in hun goeie jaren. Son Van der Zee oek, die hèt wat af blazen." Rein: „En Sinnema mar met e groate trom op 'e buuk in e optochten. Rette- ketet-boem-boeml" Dorus: „Binne se later niet uut mekaar gongen? So de laaste jaren foor de oor log hadden je twee korpsen loof ik met?" Liuwe: „Ja, der is al wat weest. Mar t waar een fleurige boel in 'e stad. Aflijn, we hewwe nou twee orgels lopen." August: „Sun draaiorgel is altied mooi. Allenich in 'e kerremusweek is der wel es wat te feul fan 't goeie." Willem: „Mar das oek niet meer so erg as 't wel weest hèt. Je hewwe een tied had, dan speulden al die smerige dingen dat stukje fan: Adjeu, mijn kleinen gar denofficier, adjeu. Weet jim nog wel? Rein: „Och heden ja. Mar das oek weest. En straks riede de auto's achter de ge- fangenis langes, waar iroeger de gracht waar. En dat maakt, dat je je weer es ekstra oud loele." August: „Jim lieke wel niet wies. Ik bm wel foor 't ouwe, en ik bin oek een echte Liwwadder, mar jimme make daar een drama ian." Willem: „Dat siest ierkeerd, Auguust. Mar 't geelt oek niks, as we der nou weer over beginne." Liuwe: „Seg Auguust, fienstou dan die ouwe platen uut 'e krante oek met mooi?" August: „Ah, jawel ju. Mar ik ion dat bericht dat de Drees-meensen een maand ekstra krije feul mooier." Dorus: „Och, och, och, wat bistou oek een ouwe potter. Nou hest laassen dat ferlaltsje had, en nou praast nog altied op dat dooie geld om." Manus: „Ho es even, dat dooie geld. We kenne t op t heden wel bruke Astou wat te feul hest, Dikke, magst het mij wel brenge." Willem: „Ik loof niet, dat Dorus het so bedoelt. Wij hewwe allemaal son bits/e te min, mar daar mutte jou niet allied op omeamele. Der bin oek nog andere dingen. En die mutte we oek sien in t leven." Dorus: „So is 't krekt, Sterke. We hewwe altied te min, mar daaromNou ja, so't Willem het sei." Rein: „En solang Auguust nog wel es in 'e stadsbus sit, mut ie mar niet te hard klage." August: „Wurdt mie dat oek al iergund? Die seventien lüzige senten. En wat een gemak!" Willem: „Just Auguust. So must prate. Over lüzige senten. Dan gaat het de goeie kant uut. En 't is feitwaar, die bussen is een groot gemak." Liuwe: „'t Skient oek wel aardig goed te gaan met die stadsdienst. Neffens de krante laassen temeensen." Manus: „Och, mar dat siene wij hier oek wel. Hier komme heel wat bussen lan ges. En se sitte en stane bij tieden hart stikke lol." Rein: „Ja, ja, mar eh soms sit er oek gien kop in. Der kenne ferskeidene loopkes lang niet uut. En der mut altied nog geld bij." Liuwe: „Mien swager bij de krante bruukt dan altied een duur woord. Hij seit: de meensen in Liwwadden binne nog niet bus ehbus-mijnen of so, loof ik." August: „Buslijnen?" Willem: „Né, ik weet wel wat Liuwe bedoelt, 't Is Fraans, en 't wil sêgge, dat de meensen so an 'e bus wenne, dat se der niet meer büten kenne of wille." Liuwe: „Ja, das de bedoeling. Bus eh 'nou allabonneur dat geelt ferder oek niks. En wak segge wü, het gaat met de ouwe meensen de goeie kant uut! Dorus: Hoe wuust sêgge?" Liuwe: „Der is weer een kammenet met één van óns ouwe garde an 't hoofd en der is een grote iergadering weest in Skeveningen Willem: „Een bejaarden-congres." August: „Hoe laat is 't?" Willem: „Ik hew het niet over de tied. Mar der is in Holland een grote meeting weest." August: „Fan allemaal ouwe meensen Rein: „Ah, né, hardküter. Het gong óver de ouwe meensen." Manus: „En waren der gien ouwe meen sen bij?" Willem: „Altied één!" Liuwe: „Altied één?" Willem: „Ik bin der weest." Vijf oude, niet meer regelmatig met tan den bezette, monden vielen open. Ver wonderde blikken op de Sterke. Willem: „Nou, wat staan jim daar met 'e mon in 't kier. So waar ak hier staan, bin ik er weest." Liuwe: Mar hoe kwamstou daar hele maal?" Willem: „Moeke en ik waren een paar dagen in Utrecht. De kleine meid waar jarig. Nou kwakkelde mien skoanseun wat, en sodoende kwam de dokter over de floer." August: „Wat skeelde die lent? Willem: „Oh, wat snotterig. Griep must denke. Nou, en die dokter sü naar Skeveningen. Wij raakten daar over an 't praten. En doe sei ik: Binne daar nou oek ouwe meensen? Of wurdt der óver hun en sónder hun praten?" Dorus: „Dat hast mooi seidl Sterke. Over hun, sónder hun." Willem: „Waar of niet? Nou, en doe sei die dokter: Weet u wat, u gaat met mij mee. Ik haal u op met mijn auto en we rieden naar 't Koerhuis. August: „Ik docht dat 't in Skeveningen waar." Willem: „Ja, mar so hiette dat gebouw. Een hele grote saai. Hardstikke lol meen sen. Op 't toneel allemaal geleerde jon- ges en een paar menisters." Manus: „Dus dou hest oek menisters fan dichtbij keken?" Willem: „Ah, jonge ja. Mar poer ge wone meensen, hor." Rein: „Nou ju, waar 't een mooie mee- Willem: „Wei né, man. Waardeloos. Feuls te moeilijk. Dokters en prefessers. Dure woorden, en een pusje siefers! De kop knapte mie bij tieden. Mar de meen sen ionden 'I mooi. Handsjeklappe, so hew je niet." August: „Sü 't nog wat oplevere Willem, wat dochst?" Willem: „Must hore. Die dokter sei: Hoe fient u het? Ik sei: Onze ome Klaas had een skip. En dat skip hiette: „Hoop doet leven". Hebt u hem deur, dokter

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13