Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND SEPTEMBER 1956 Achter de Gerard Doustraat in Huizum werd op 1 september het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Gerard Dou" geopend. Voor de elfde maal werd de wandeltocht Amsterdam Leeuwarden gehouden en wel op 1 en 2 september. De „Kasteel Staverden" vertrok op 3 september met 72 invaliden en chronische patiënten voor een reis van een week. De organisatie was in handen van het Rode Kruis. De eerste chr. uloschool in Huizum werd op 3 september officieel geopend met 3 klassen, maar voorlopig nog zonder eigen gebouw. De heer W. Scherpbier nam op 5 september afscheid als directeur van de hervormde kweekschool Nieuw Mariënburg. Zijn opvolger, de heer J. H. Bos, werd bij dezelfde gelegenheid geïnstalleerd. De gemeenteraad van Leeuwarden besloot op 5 september het uitbreidingsplan-west zodanig te herzien, dat om het Har- lingerplein flats met zeven woonlagen kunnen worden ge bouwd. - De gastarieven werden met één tot anderhalve cent per kubieke meter verhoogd. Om de deelnemers aan een sporttournooi van gevangenis personeel op 6 september onderdak te verschaffen, kreeg de gevangenis de nacht daarvoor vijfhonderd gasten te herbergen. Op 8 september overleed op 78-jarige leeftijd de heer Willem G. Hijlkema, een bekende vee-exporteur. In het stadhuis en in zittingen van gerechtshof en recht bank werd op 10 september de grondwetswijziging afgekondigd. De belangstelling voor dit gebeuren was minimaal. In de St. Bonifatiuskerk werd op 12 september mgr. dr. Manfred Staverman (o.f.m.), apostolisch vicaris van Hollandia op Nieuw-Guinea en titulair-bisschop van Mosynopolis, tot bisschop gewijd. Op de vliegbasis werden op 13 september 65 officieren beëdigd. Op 14 september was het een halve eeuw geleden, dat in Leeuwarden op het Hofplein het standbeeld van Willem Lodewijk van Nassau (Us Heit) werd onthuld door koningin Wilhelmina. Bij het huwelijk van de stads-archivaris, jhr. M. J. van Lennep, en mej. H. M. Castelein op 15 september, werd het bruidspaar, na het verlaten van het stadhuis, begroet met een regen snippers van archiefstukken. Het ijsballet van Maxi en Ernst Baier begon op 15 september een reeks voorstellingen in een tent op het Zaailand. Als gast-lerares uit de Verenigde Staten deed miss Carder uit Berkely in Californië haar intrede bij de middelbare school voor meisjes en het Stedelijk Gymnasium. Op 21 september was het 65 jaar geleden, dat Roosje Cohen voor het eerst op de Leeuwarder veemarkt met haar handeltje stond. Zij wordt dit jaar 75 jaar. Op 21 september werd de bouwvergunning verleend voor het complex garage met torenflat op de hoek van het Harlin- gerplein en de Harlingerstraatweg. Bij het districtskantoor in Leeuwarden van het bureau aan leg, beheer en onderhoud van vliegvelden werd fraude bij de registratie der arbeidsuren ontdekt. De chef van het kantoor en een opzichter verbleven tijdelijk in arrest. In een op 24 september gehouden vergadering van Veilig Verkeer deelde de voorzitter, de heer H. Pols, mede, dat een onbekende geld beschikbaar heeft gesteld om de „klaar-overs" in jasjes te steken. Op 24 en 25 september hield de Vereniging voor Veilig Verkeer de Veiligheidslaan op de Veemarkt. Er werden 397 wagens gekeurd. Stadskampioen dammen werd op 25 september de nationale jeugdkampioen 1956, Oebele Hoekstra van Huizum. School 34 aan de Plataanstraat werd geopend op 26 sep tember. Op 27 september vierde mevrouw de weduwe A. Hulzebos- Addens in Sonnenborgh haar 101e verjaardag. Het deze maand opgerichte Leeuwarder jeugdparlement een initiatief van het Politiek Jongerencontact Leeuwarden vergaderde voor het eerst op 27 september, onder voorzitter schap van de heer J. T. Vellenga. De centrale schapenfokdag van het Texels Schapen-Stam boek in Friesland werd op 28 september op de veemarkt gehouden. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het N.V.V. werd op 29 september in Leeuwarden een demonstratie van deze vakorganisatie gehouden. 9

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9