13 Under liet klokje Mist en regen, zonneschijn en kou wisselen elkaar ai, maar de klok mannen blijven nog komen. Er is ook zoveel te bespreken in deze dagen. Rein: „Mien oomsêggerke sei: De R is in de maand. Weet ome wel wat dat betekent?" Willem: ,,Nou, wat seist: levertraan?" Rein: „Mar dat waar 't niet. Né jong, rot Russen." Dorus: „Heden, heden, hoe iiene se 't uut. Ken je sien, hoe die kienders met- leve." Manus: „Ah, jonge ja, man. Se prate over Boedapest en eh Wenen, as was 't achter Lekkum." Liuwe „Mar benauwd is 't, mannen. Daar is wat gebeurd, daar staan 'k je borg ioor." Willem: „Ja, niet best. En wij hewwe maklijk praten hier. We kenne wat geve en wat skelie en ragge, mar de wereld draait deur." August: „En wij draaie met. En der mul wat in 'e kachel, en dat wurdt een dure grap!" Rein: „Hak het niet docht En 't brood oek, Auguust. Hest daar wel an docht?" Willem: „Ja, hij hèt de solder lol oud brood léggen." Dorus: „Nou, ik denk niet, dat de meen- sen brood hamsterd hewwe. Mar reken mar, dat er heel wat bijmekaar klauwd is." Rein: „De meensen sjenere hur nergens foor. As jou sommige lui slepen sa gen August: „Geel se es onqeliek. As ik geld genoeg hadde, dee 'k het oek." Willem: „Wees dan mar biied, dast een Dreesmanlsje bist, Auguust. Want ham- stere is hardstikke lerkeerd. Ik kan 't niet anders sien." Dorus: „Dou hest geliek, Sterke. Der is mar één, die t het hele jaar hamslere mut, mar die geelt het straks oek in één keer weer weg." Manus: „Is dat een raadsel, Dikke?" Willem: „Nou, die puuzle is niet so moeilijk. Ik looi, dat ik die ene al sien hew. Hij sat op een wit peerd August: Och heden, Sunterklaas. Das niks Ioor óns." Rein: „Niks Ioor óns? Dou bist niet lek ker. Ak alleen mar nar die smoeitsjes lan de kienders sien, lien 'k het al mooi." Liuwe: ,,'t Is een gesellige tied. En 't geelt weer wat lerdievedaasje en dat mag der wel bij teugeswoordich." Willem: „Geelstou dien houw oek gien klein presents je Auguust, met een riem- ke der bij?" August: „Nou ja, je doene met Ioor 't letsoen, mar gien flauwekul met riemkes en so. Bist gek." Dorus: „Dat lalt mie niks teugen lan die, Auguust. Nou, en Willem wil wel een riemke Ioor die make." Willem: „As dat weze mut, seist het mar Auguust. Der gane oek een paar mooie gedichten nar Utrecht." August: „Niks gien lerlet lan, Willem. Mien Irouw krijt een paar hanskünen, en ik een paar siolten. Wat sal je daar nou op rieme?" Willem: „Och heden jong, moeite niet weerd. Wat doet die lieve, oude vrouw Toch met haar handen in de kou? Ik vind, hier in dit kouwe land, Past bij ied're hand een warme want! Pak ze maar uit, met veel geraas En vele groeten van Sinterklaas." Liuwe: ,Hoe krijst het so gauw klaar, Willem. Al sü ik daar een hele sundag op switte, dan hak het nog niet Ioor mekaar." August: „Seg Willem, wuust dat es Ioor mie op een brieike skrieve? Ik lien 't wel só mooi." Rein: „Mar dien Irouw hèt het ommers so mar in 'e gaten, dast dat sell niet uutdocht hest." Dorus: „Ah, nou, wat sü dat? Het gaat om 'e lol." Manus: „Seg Willem, ik wü mien Irouw een sjaal geve. Weest daar oek wat moois op?" Willem: „Daar muk even over prakkes- sere. Mar foor we nar huus gane, hek wei wat in 'e kop, denk ik." August: „Dan muite wij óns mar even stil houwe." Willem: „Ah, nee, praat mar deur. En anders sien ik even onder 'e Waag. Dan komt het er wel uut." Rein: „Daar hewwe se 't in 'e gemeente raad oek weer over had, hé? Sun ding in son mooi, oud gebouw; dat past niet, lonnen de mannen." Liuwe: „Nou, der binne wei minder din gen. Dat huus foor ouwe meensen achter 't Borniapark gaat oek niet deur. En das een strop foor een soat meensen." Dorus: „Daar begriep je oek niks fan. Overal bouwe se lan die mooie, nije tehüzen, en hier August: „Hier binne anders ferskeidene gasthüzen in 'e stad." Dorus: „Ja, mar gien nije. En sonnen sü der in Hüzum komme, en 't gaat over. Nou gebeurt er niks." Willem: „Mar dan hestou de krante niet goed lezen. Kiek es an, de gemeente hèt een armhuus in 'e Ype Brouwer en die stege der achter. Mooi. Dat huus is oud en 't staat daar lerkeerd. Mooi. Nou mutte der een paar nije gebouwen kom me, dan ken die ouwe tent dicht. De gemeente sit krap in 'e senten." August: „Dan kenne se óns de han geve." Willem: „De gemeente sit krap in 't geld. Se sêgge: wij kenne niet toegeliek dat ding in Hüzum bouwe, en die nije te- (ïüzen Ioor 't armhuus in 't plak." Manus: „Dan mutte se se één Ioor één bouwe." Willem: „So is 't, Br Hts je. En nou seit de stad: Eerst wat nijs Ioor 't armhuus, want daar hewwe wij 't meeste met te maken, en Ioor die katjegorie binne wij der in 't eerste plak. En dan later maar es weer kieke." Rein: „Dus Dorus mag niet sêgge, dat er niks gebeurt." Dorus: „Nou, né, mar ik wü hewwe, se süden se toegeliek bouwe. Der is groat lerlet lan." Manus: „Sü dat wat Ioor jimme weze, om in son ding te weunen, in een gast- huus of so?" Willem: „Och, so lang as ik de kop tille ken, blief ik liefst op mien eigen. Mar der kenne andere lieden komme en dan is 't maklik." August: „Mar se salie 't wel niet foor niks doen." Rein: „Né, Ioor niks gaat de son op. Het kost geld, mar as jou niet genoeg hewwe, wurdt het wel bijpast." Dorus: „Ja, bijpast. Dat gaat niet so mak kelijk. Se pikke eerst de kienders in 'e kuif." Willem: „Wij hewwe dochs wel ouwe maten oek in 't Stadsiersorgingshuus, so't dat nou hiel, die sell niks hewwe of een bitsje en de lemielje navenant." Rein: „Je süden sêgge as se de ouwe meensen in gasthüzen douwe, dan kom me der heel wat woninkjes leeg." August: „En daar is wel lerlet lan." Willem: „As daar lerlet lan is. Se kenne nooit genoeg bouwe. Daar is oek lang en breed over praten in 'e gemeenteraad nellens de krante." Manus: Süden die krantemeensen der bij sitte, as de heren an 't klasjeneren binne?" Willem: „Ja, netuurlijk. Anders kenne se der niet over skrieve. Der komt oek wel publiek bij, looi ik." Liuwe: „Ik wü der best es hene. Wanneer is dat?" Willem: „Meest op avund looi ik. Mar as se het over de burregroting hewwe, nimme se der een hele dag Ioor." August: „Hoe weestou dat allemaal, Willem?" Willem: Goed de krant nasneupe, Auguust. Mar, mannen, ik gaan even je wete wel. Manus sien sjaal!" Manus: ,Wat is 'l een liep, niet. Mar hij is niet stom." Liuwe: „Né, hij kan lerstannich ridde- nere. Willem is te oud, mar hij hadde best in 'e raad kennen." Dorus: ,,'t Sal mie es benije, wat ie nou weer bij mekaar riemt. Dat mujje oek kenne. Ah, daar is ie." Willem: „Ik dacht, wat zal ik moeder geven, Nu we Sint-Niklaas weer beleven? Een mantel heelt ze, en een hoed. Nog iets daarbij, dan staat dat goed. Nu vrouwtje, namens uw gemaal, Geeft Sinterklaas u deze sjaal!" Rein: „En mien rechterpoot is so stief as een paal. Ik kruup achter 'e kachelI"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13