Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND OKTOBER 1956 Op 3 oktober werd de P.T.T.-kamer voor Friesland geïnstal leerd door de directeur-generaal van de P.T.T. Voorzitter is dr. R. Kuperus te Leeuwarden. Friso Evertje's Adema 3 van de k.i.-vereniging te Garijp werd kampioen bij de stierenkeuring van het Friesch Rundvee Stamboek te Leeuwarden op 3 oktober. De jaarlijkse ouderdag op de vliegbasis was op 5 oktober. Op dezelfde dag opende burgemeester mr. A. A. M. van der Meulen in de Harmonie een expositie van het Korps Lucht wachtdienst, die tot en met 12 oktober geopend bleef. De heer J. J. Heins was op 5 oktober veertig jaar in dienst van Rijkswaterstaat. Hij is administratief ambtenaar A tweede klasse van de dienst Lauwerszeewerken. In de leeftijd van 64 jaar overleed op 8 oktober drs. J. J. Woldendorp, directeur van de chr. h.b.s. te Leeuwarden. Op 8 oktober arriveerde op de fiets in Leeuwarden de 24- jarige Canadese wereldreiziger Conrad Dubé uit Quebec. Hij werd als kind door kinderverlamming getroffen en heeft met veel wilskracht en training zich boven de gevolgen van deze kwaal weten te verheffen. Dubé bleef hier enige dagen. De heer J. Stegewans, die dertig jaar terreinknecht van de voetbalvereniging Leeuwarden is geweest, werd in de op 8 oktober gehouden jaarvergadering gehuldigd. Jaap de Jong, lid van L.Z.O. en Nederlands kampioen op de 400 meter vrije slag, slaagde op 9 oktober in de Overdekte in een poging de driemaal honderd meter wisselslag te her overen op de Dordtenaar Jiskoot. Zijn tijd was 3 minuten 57.3 seconden. Ook in Leeuwarden werd, van 8 tot 13 oktober, aandacht besteed aan de Museumweek. Het Fries Museum exposeerde voorbeelden van houtbewerking en textielversiering onder de titel „Kerfsnee en Kruissteek'' en verbond hieraan een wed strijd in het opsporen van jaartallen op het geëxposeerde. Het Fries Natuurhistorisch Museum werd verrijkt met een geologiezaal. Ter gelegenheid van de actie voor het Korps Luchtwacht dienst werd op de avond van 10 oktober op de trappen van het Gerechtsgebouw een taptoe gehouden door de Koninklijke Luchtmachtkapel. Het gezelschap Tetman de Vries voerde op 15 oktober in de Harmonie een jubileumrevue ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het P.E.B. op. De titel was „Fan piteromfet nei heechspanningsnet". De Leeuwarder Dames Zwemclub hield op 16 oktober jubi leumwedstrijden in de Overdekte, ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan. Sita Posthumus bracht haar eigen Fries record vrije slag honderd meter van 1 minuut 11 seconden op 1 minuut 10.4 seconde. In de vergadering van de raad op 17 oktober werd besloten tot de bouw van vijf houten noodscholen ter leniging van het ruimtegebrek voor ulo en speciaal openbaar en bijzonder kleu teronderwijs. Voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs komt een dergelijke school aan de Dirk Boutsstraat, voor het kleuteronderwijs op de hoek Euterpestraat-Telemannstraat (openbaar), ten zuiden van de Kwekerijstraat (openbaar), aan het Schapedijkje (bijzonder) en aan de Vondelstraat (bijzonder). Verder aanvaardde de raad voorstellen voor de bouw van twee openbare ulo-scholen (bij het Schapedijkje en de Juliana- laan). Ook ging de raad accoord met de bouw van een bascule- brug over de Harlingertrekvaart. De heer L. Becherer nam voor de P.v.d.A. de plaats in van de heer Van den Brink. Op 19 oktober begon circus Mullens een serie voorstellingen op het Zaailand. De laatste was op 24 oktober. De vertoning van de film „Rock around the clock" in het Cinema-theater te Leeuwarden voor het eerst op 19 okto ber veroorzaakte nogal wat rumoer in en vooral buiten de bioskoop. De politie trad, na het betonen van de uiterste lankmoedigheid, op tegen de jonge onruststokers. Op 20 en 21 oktober herhaalden deze tonelen zich in de binnenstad; de film werd in de ochtend van 21 oktober door de burgemeester verboden. Een 27-jarige woonschipbewoner heeft op 21 oktober, on tevreden over het feit dat hem hier geen steun kon worden verleend, zijn twee maanden oude baby in het politiebureau achtergelaten. Verder sloeg hij bij de burgemeester thuis een ruitje in, toen mr. Van der Meulen weigerde hem te woord te staan. De man werd in arrest gesteld. De burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, gaf te kennen het voorzitterschap van de Provinciale Friese V.V.V. te willen neerleggen wegens drukke ambtelijke bezigheden. Tijdens de les overleed in de m.t.s. op 22 oktober de heer J. Hollander, leraar wiskunde aan deze inrichting. Hij was 63 jaar oud. Dr. M. P. van Buijtenen te Leeuwarden werd op 24 oktober benoemd verklaard als lid van de Tweede Kamer. Hij bedankte echter voor deze benoeming. Met een feestavond in Zalen Schaaf werd op 24 oktober het veertigjarig bestaan van de afdeling Leeuwarden van de Nederlandse Reisvereniging gevierd. De heer U. de Jong was op 28 oktober een halve eeuw in dienst van de vlashandel N.V. W. Lucardie te Rotterdam. Op 30 oktober werd, onder voorzitterschap van de commis saris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, een „Fries comité hulpverlening Hongarije" opgericht. Juffrouw Gramsma nam op 30 oktober afscheid van school 12, na het onderwijs 41 jaar te hebben gediend. In de bovenzaal van de Beurs vierde „Het Baken" op 31 ok tober het tienjarig bestaan. Tien trouwe bezoeksters werden onderscheiden met de orde van Het Baken. Het Amsterdamse kindercircus Elleboog verzorgde het programma. O

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9