13 Under het klokje De stoomboot is weer naar Spanje, de kerstboompjes sieren en ver laten de Nieuwestad, een jaar gaat heen, maar onder de klok gaan de ge sprekken door. Zullen we meeluisteren? Willem: „So, de ouwe man is iut, en 't ouwe jaar gaat Iut. Opgeruimd staat netjes." Rein: Nou Auguust, wat sei 't ouwe meens tan 't mooie riempke bij 't ke- dootsje?" August: „Se had het wel deur. Se Iroeg mie: Wie hèt dat loor die deen, want daar hestou gien hasses foor." Dorus: „Het wurdt je maar seid. Nou, en hest toen Willem de ere geven?" August: „Bist gek. Ik dee krekt, ak gek waar." Manus: „Het waar gesellich in 'e stad. Wat illemenaasje, en de winkels mooi lersierd, en de meensen mar kope Liuwe: „As je dat so siene, dan sit er oek nog wel geld onder de meensen." Willem: Mar 't wurdt wel oppassen nellens de regering. Der mut besünichd wurre." August: „Ja, se bore óns oek al weer een halve maand ekstra Drees deur de neus! Wij soart meensen mutte het allied belije." Willem: Mar Auguust, ast nou es denkst an die Hongaren, die naken en bloat hier ankomme, en alles kwiet binne, mutte wij óns dan niet gauw de bek houwe? Meensen, meensen, wat stum pers." August: „Mar der wurdt loor sukke treemden laak meer deen, en meer geld bij mekaar brocht, as /oor eigen folk. Niet, dak het se misgun, mar jonge Rein: „Dou bist der swaar naast, Auguust. Sukke riddenaesjes kiedele mie. Awwe jongkerels waren, wü 'k het uutknokke." Manus: „Ah, Rein, niet so opgelopen drekt. De kerstboomkes op 'e Nijstad, en dou hest het over knokken." Willem: „Nou, Auguust kan der oek freemd in omjeuzele, en ajje niet wisten, wie 't sei Dorus: Stil jonges, hoor jim wel, wat het orgel speult? Fan 'e Stille Nacht, en dan kenne wij hier niet so teugen me kaar uutlare." Liuwe: „Ja, het orgel en de winkels gane met hun tied met. Eerst de Sinterklazen, en nou de Kerstmantsjes. Fleden week ian 'e stoomboot, en nou kerslesjes." Willem: „Geliek hest, Liuwe Sand er over, jonges. We hewwe 't met mekaar weer een jaar uuthouden, en dan mutte we nou niet hasseskrabbe!" Rein: Nou ken je nagaan, as 't bij óns al om niks bargebieten is, hoe 't dan met 'e pommeranten en so der hene leit. Niks gien wonder, dat 'e kranten te klein binne loor alle reboelje." Manus: Fan dat angaande is der in 't ouwe jaar heel wat gebeurd. Overal mar iechte en de groten mekaar négere En doe laast met Hongarije en daar in Egypte Willem: „Ja, toen hew ik al even docht: Nou iolgende weelmar weer bonnen hale ian 't distrebuusjekantoor." Rein: „So ieer is 't nog niet. Allenich de bussine wurdt minder. Sundus niet autoriede jonges." Liuwe: „Das een dikke strop toor mie. Ik hadde mie krekt een nije Ford kocht, hahaha." Dorus: „Sukke dingen rake óns niet, en ik looi oek niet dat dat het slimste is." August: ,,'t Is wel rustig op 'e diek. Je kenne hast krüpende de straat overkom- me, en anders mut je drave." Willem: „Och ja, so hèt alles sien ioor en sien teugen. Dat is met dut jaar oek al so. Beroerde dingen, en mooie dingen. So is 't leven nou éénkeer." Manus: „En we wete wat we had hewwe, en we mutte mar alwachte, wat het nije jaar brenge sal." Rein: „Ja, we wense eikeneen altied mar feul heil en segen toe, mar dat helpt niet soieul." August: „Né, de Rus mut over de brug komme." Dorus: „Laat em er mar mooi blieve. Willem: „Wij begriepe August wel. De Rus mut wat noiliker wurde." Rein: Mar as die Rus der niet waar, dan waar der wel een ander. Je hewwe altied ian die lui had, die de saak in 'e war skoppe." Willem: „Ja, mar op 't heden hewwe wij met die lui te doen. Eisenhower wil wel om liek." August: „En ik docht ian Drees oek wel." Manus: Mar dal geeft niet sofeul, want wij binne mar een skietlandsje. As die lent met dat sikje daar in Rusland pruust, dan binne wij iertrokken." Willem: „Nou, nou, nou, skik het een bitsje. Wij stane niet allénich. En ik mut nog sien, dat die Rus dit uutkomt." Dorus: „Even goed al een rare saak, dat een paar meensen son heibel make kenne. As se een goed sin hewwe, lacht de hele wereld, en as se een min sin hewwe, dan beve we as een lamme- steertsje." Rein: „As jou de ouwe boeken nasneupe, dan hèt het altied so weest." Willem: „Ja, in Frankriek is een segje: De historie rippeteert sich. Dat wil so ieul sêgge: Wat er nou gebeurt, is hast 'op 'e selde menier oek al eerder weest. Hitteler hadde wat ian Nappolion, en Nasser liekt wel weer op Hitteler." August: „En Drees hèt wel wat ian Kullijn!" Dorus: „Hoei, hoei, dat mut eikeneen oek niet hore Liuwe: „Dan mutte we mar es alwachte, waar het nije jaar op lieke sal. Mar we beure in elk geial meer senten. Is dat al es eerder gebeurd, Willem?" Willem: „Sun nije wet loor 't staats- pusjoen, bedoelsl? Nou né, dat looi ik niet." August: „Sü 't wel deurgaan, mannen?" Manus: „Ja, waarachtig gaat het deur. Wat dochstou dan? Dut müt deurgaan!" August: „Nou ja, mar 't is son rare wereld. En so pas sei Willem, dat de re gering weer sünich an wü." Willem: Ja, dat hew ik oek seid, en as ik lieg, dan liege de kranten oek, want daar hew ik het uut. Mar hier is niks Ian seid." August: „Is der niks Ian seid? Nou, berg je dan mar op Rein: „Wel né, mien goeie man. Het ston er niet bij, omdat daar niet op besünichd wurre hoeld!" Liuwe: „Né, dat komt wel in orde, Auguust. Dou hest dien papier wel in luid niet?" August: Dat hèt de Irouw deen. En doe't se 't weer werombrocht, sei die kerel, dat het in orde waar." Dorus: Auguustdan beurstou straks een halve maand Drees, en een paar gul den meer ian die nije wet. Dat is in elk geial nog nooit eerder gebeurd." August: „Ik mut het eerst mar es in 'e han hewwe." Willem: „Dou bist een ouwe duitsjedief, Auguust. Dat mut niet te erg wurre, want dan hèt het geld dij in 'e macht, en das hartstikke mis." Manus: „Ik bin gelukkig nooit so in- klauwerich weest. En dochs is 't nooit letpot weest; bij mij niet, mar bij Auguust oek niet." Rein: „Né, as jonge waren je al blied as je een paar senten lerdiene konnen." Dorus: „Ja, en de jeugd ian nou geeit meer dan een paar senten uut. As je siene wat daar in dat eetsaakje omgaat, in die ouwe appeteek van Uilelie Liuwe: „Ja, en die andere tentsjes, waar je wusjes en gebakken eerpeltsies ol.so krije kenne Willem: „Petal treet!" August: Wal seistou Willem?" Willem: „Petat ireet of so hiet dat spul. Wat eerpeltsjes en wat iet, en mar kauwe jonges." Rein: „Laassen sü der een kerel bij son tentsje wat kope, en doe ston der gien- één in. Hij loert es over de tonbank, en ja, daar lei die petatteman ioor pam pus." August: „Hoe kwam dat?" Rein: „Aardappelmoeheid!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13