van een eeuw geleden Feitcu en feitjes uii de vorige eeuw De verkeersregels Ilonderd jaar geleden om precies te zijn op 1 juni 1856 kreeg Leeuwarden I een nieuwe gemeente-verordening, waarin ook bepalingen omtrent het verkeer waren opgenomen. Hoe eenvoudig en gemoedelijk deze zaak toen nog ge regeld kon worden moge blijken uit de bepalingen over de veiligheid op straten en wegen, die wij hieronder uit deze verordening hebben gelicht. Vergelijkt u daar mee eens de ingewikkelde materie van de wetgeving op het gebied van het verkeer zoals wij die heden ten dage kennen en waarover wij in dit nummer het laatste van een serie van twaalf artikelen publiceren. Het is verboden van de met klinker stenen bevloerde straten of pleinen, of gedeelten van dien, gebruik te maken met paarden of met voer- of rijtuigen van twee of meer wielen voorzien, uit genomen: a. met kinderwagens; b. ingeval van dringende noodzakelijk heid, bij het uitwijken voor anderen of het naderen tot een bepaald erf, waar heen dat rij- of voertuig bestemd is c. wanneer de straat over hare gehele breedte of in het midden met klinker- stenen is bevloerd. Het is mede verboden, zonder vergun ning van de Burgemeester, met paarden, ezels, runderen of enig ander vee, of met rij- of voertuigen, van twee of meer wielen voorzien, uitgenomen met kinder wagens, gebruik te maken van alle andere, door Burgemeester en Wethou ders bij uitsluiting voor voetgangers aangewezene wegen, paden, wandelingen of andere openbare plaatsen. Het is verboden over houten of ijzeren bruggen anders dan stapvoets te rijden. Het is verboden binnen de bebouwde kom der gemeente, behalve op de daar toe door Burgemeester en Wethouders aangewezene tijden en plaatsen, harder dan in matige draf te rijden. Op de dienstverrichting van Militairen is deze bepaling niet toepasselijk. Het is de slepers verboden zich onder het rijden op de slede te plaatsen. Het is verboden paarden, bespannen wagens, karren of sleden zonder bewa king op de straten, wegen of pleinen te laten staan. Indien iemand een voor hem rijdend rijtuig verlangt voorbij te rijden is de bestuurder van het laatste, op de daartoe aan hem gedane waar schuwing, verplicht ter halve breedte ,van de straat rechts uit te halen. De koetsiers, voerlieden, slepers en alle andere bestuurders van rijtuigen zijn verplicht bij het ontmoeten van elkander naar de rechterhand ter halve breedte van de straat uit te halen. Wanneer twee rijtuigen elkander in een nauwe straat ontmoeten is degeen die het kortst in de straat is opgereden ver plicht daarmede terug te gaan. Is een dier rij- en voertuigen ledig en het andere met mensen bezet, dan is de voerman van het eerste verplicht terug te gaan. De geleider van een in een nauwe straat stil gehouden rijtuig moet, bij het naderen van een ander rijtuig, ogenblikkelijk ruimte maken, zodat dit zonder oponthoud kan passeren. De koetsiers en voerlieden zijn verplicht te allen tijde de bepalingen welke van wege de politie bij een grote samen komst van rijtuigen, de jaarlijkse paar- demarkt, de' weekmarkt of anderszins, omtrent de volgorde in de straten langs welke men passeren moet voorgeschre ven worden, na te komen. De koetsiers en slepers mogen nimmer, bij het uit- of inladen van personen, het leidsel loslaten, en moet dit zo lang zijn, dat zij het deur van het rijtuig met het leidsel in de hand kunnen openen en sluiten. Zij zijn verplicht bij donker weder lichten aan de rijtuigen te hebben en bij be sneeuwde straten de paarden van bellen te voorzien. In werking op 1 juni 1856. De Wirdumerdijk in het midden van de vorige eeuw. Toen waren nog geen ingewikkelde verkeersvoorschritten nodig 25 maart 1842. De aardebaan tussen Gro ningen en Leeuwarden zal worden be straat. 4 april 1842. Ferdinand J. Bakker Korff, veelbelovend ingenieur, directeur der Friesche Stoombootmaatschappij te Leeu warden, verdronken bij de proefvaart van de stoomboot „Willem II" in de Elbe te Hamburg. 15 juli 1842. De zonmicroscoop van Cou- lumbier op de Leeuwarder kermis ver toond. 3 augustus 1842. Het vijftigjarig bestaan van het Nutsdepartement Leeuwarden gevierd in de Westerkerk met als feest redenaar M. S. de Wal. 11 september 1842. Eerste godsdienst oefening gehouden in de Afgescheiden kerk te Leeuwarden door ds Van Velzen te Amsterdam. 6 december 1842. Soirées litteraires ter beoefening van de Franse taal geopend door Iz. J. Lion bij Swilders in het Friese koffiehuis te Leeuwarden en wekelijks aldaar te houden des dinsdagsavonds om zeven uur.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 4