Leeuwarder Journaal wpiSMT W' -<?t, - -•* k VAN DE MAAND NOVEMBER 1956 I 4 V-.-i. Twee woonscheepjes, liggend aan de Snekertrekweg, werden op 1 november door de politie ontruimd, omdat ze niet aan de eisen voldeden. Ze waren eigendom van vader en zoon Lantema. Het was op 2 november een kwart eeuw geleden, dat ir. D. S. Visser, hoofdingenieur-direkteur van Wederopbouw en Volkshuisvesting, in overheidsdienst trad. Hij werd gehuldigd. Op 2 november werd het vijftigjarig bestaan van de kegel club „Jong Leven" gevierd. In verband met dramatische terugkeer van de Russen in Hongarije wapperde op 5 november de vlag halfstok op de Oldehove. 's Avonds was er een massale protestdemonstratie in de Beurs. Op 6 november werd in Leeuwarden een grote collecte gehouden ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. De opbrengst was ruim dertigduizend gulden. De tweede ronde van de strijd om het wereldkampioenschap dammen werd op 7 november in de Beurs gehouden, 's Morgens waren de deelnemers ten stadhuize ontvangen. De Friese Cyclamenstudiecommissie hield op 7 en 8 novem ber een tentoonstelling van deze bloemen in het Veiling gebouw aan de Huizumerlaan. Op 8 november werd (van drie minuten voor twaalf tot het middaguur) drie minuten stilte in acht genomen als uiting van protest en rouw in verband met de gebeurtenissen in Hon garije. In de raadsvergadering, die op 7 november werd gehouden, vroegen de vijf democratische fracties het communistische raadslid D. Rutkens om een verklaring over zijn houding tegen over de gebeurtenissen in Hongarije. De heer Rutkens liet weten niet critiekloos tegenover de houding der Russen te staan; enige dagen later deelde hij mede, dat hij voor de C.P.N. en voor het raadslidmaatschap had bedankt. Besloten werd tot een reorganisatie van de brandweer, door inschakeling van leden van de Verkeerspolitie bij deze dienst. Voor het aanschaffen van een kleine mistbrandblusauto werd een cre- diet beschikbaar gesteld. De eerst uitrukkende brandweer wagen krijgt mobilofoon, evenals drie nieuwe politie-auto's. Besloten werd voorts een schuilkelder op het Hofplein te bouwen. In de Esdoornstraat werd op 8 november de eerste steen gelegd voor de school van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs. De Vereniging voor Veilig Verkeer hield op 12 november een bijeenkomst, waar aan beroepschauffeurs diploma's en insignes werden uitgereikt voor één jaar of een aantal jaren schadevrij rijden. De Voorstreek werd deze maand voorzien van kwikdamp lampen, die aan de gevels van de huizen werden bevestigd. Op 16 november probeerde een gevangene te ontsnappen uit het Gerechtsgebouw, nadat hij door de officier van Justitie was verhoord. Na een korte achtervolging werd hij weer gepakt. Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten arriveerden met de boot in Leeuwarden op 19 november. Ze werden uitbundig begroet door een grote schare schoolkinderen en daarna volgde een officieel welkom voor het stadhuis. De gemeentebegroting kwam in de gemeenteraad aan de orde op 20 november. De heer E. Beeksma bedankte als lid van de raad per 1 december om gezondheidsredenen. Hij is vele jaren wet houder van Sociale Zaken geweest. Op 25 november was het zondagsrijverbod voor het eerst van kracht. In de Beurs werd op 24 november een nationaal volleybal toernooi gewonnen door het Nederlandse A-team. De woning van de heer N. Hoekstra aan de Tonslagerij brandde op de middag van 24 november geheel uit. Een kind, dat in een kast speelde, had lucifers aangestoken. Op de vliegbasis ontstond op 26 november een ernstig ongeluk met een militaire vrachtauto, die in een sloot langs de weg kantelde. Er vielen vier doden en één militair werd ernstig gewond. Op 77-jarige leeftijd overleed op 26 november de heer B. H. Petri, oud-leraar Nederlands aan de rijks-h.b.s. en aan de Fryske Akademy. De reeks voorstellingen van een sprookje in de Harmonie, als Sinterklaasfeest voor de kinderen van de openbare lagere scholen, begon op 27 november. Op 4 december werd een uit voering gegeven voor de bejaarden; de kosten werden ge dragen door de Stichting Leeuwarder Gemeenschap. De gemeenteraad stelde op 28 november een terrein bij het Kalverdijkje beschikbaar voor de stichting van een nieuw dierenasyl. Van 29 november tot en met 4 december kon men ook 's avonds Sinterklaasinkopen doen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 5