Een unieke maar bij het grote publiek weinig bekende verzameling 7 Het Leeuwarder stadhuis herbergt op zijn bovenverdieping een schat, die aan weinig stadgenoten bekend is. Een ieder weet de Provinciale Bibliotheek in de Kanselarij te vinden en de Openbare Leeszaal op de Tweebaksmarkt, maar de Stedelijke Bibliotheek wordt slechts door enkelen bezocht. Ook Havank (oud-Leeuwarder) is aanwezig allerlei kleingoed bijeenbracht als strooi biljetten en programma's van toneel-, concert- en circusvoorstellingen, vereni- gings- en handelsdrukwerk, etc. Nu deze collecties ongeveer 50 tot 100 jaar oud zijn, behoren zij tot de meest geraad pleegde onderdelen van de bibliotheek, die ook voor dit blad meermalen mate riaal geleverd hebben. Een gelijke collectie zouden wij uit de jaren 1933-1945 bezeten hebben, toen mr. A. van der Minne hier archivaris was, ware het niet, dat het grootste ge deelte van zijn met zoveel zorg bijeenge brachte materiaal na zijn vertrek aan de vernietiging is prijsgegeven, een ver late oorlogsschade, die niet genoeg kan worden betreurd. Leeuwarder schrijvers De rubriek boeken door Leeuwarders bevat, uiteraard, geschriften van de meest uiteenlopende aard. Populaire auteurs voor grote of kleine lezers als 7opke Eekhoff, die in de jaren 1838-1880 gemeente-archivaris was en daarnaast een boek handel annex uitgeverij dreef, wist het gemeentebestuur te overtuigen van de noodzaak het bibliotheekje, dat de stad voor ambtsgebruik in de loop der eeuwen had bijeengebracht, uit te bou wen tot een grote verzameling, welke de lotgevallen van Leeuwarden en haar in gezetenen tot in lengte van dagen voor het nageslacht zou levend houden. Hij formeerde daartoe acht afdelingen; één voor geschriften van hen, die te Leeuwarden geboren of werkzaam zijn geweest, één voor hier uitgegeven of gedrukte werken, een derde voor publi caties, die, zonder onder de eerste ru briek te vallen, meer speciaal op de stad bëtrekking hadden, als adresboeken, handelsdrukwerk, anonyme of verzamel werken, stadsbeschrijvingen door bui tenstaanders, handelingen van te Leeu warden gehouden synodes e.d. Een aparte groep werd speciaal gereserveerd voor de stadhouderlijke, thans konink lijke familie, de (grote) verzamelingen bevatten boeken over Friesland, overig Nederland en algemene geschiedenis en aardrijkskunde en het laatste hoofdstuk bergt lectuur over wetgeving, armen zorg, landbouw, nijverheid en wat dies meer zij. Met deze bibliotheek heeft Eekhoff zich uitermate verdienstelijk gemaakt. Zeer veel, dat thans verloren zou zijn gegaan, is door zijn verzamelwoede voor het na geslacht bewaard gebleven. Lastig is slechts, dat hij als koopman, behalve de stad ook de Provincie en het Fries Ge nootschap te vriend moest houden en zijn gunsten daarom nogal eens wille keurig verdeelde. Eekhoff's opvolgers in het archivariaat hebben de verzamelingen meer of min der terloops bijgehouden. De arbeid aan de archieven vergde gewoonlijk te veel tijd, om de bibliotheek, die alleen al een dagtaak zou kunnen leveren, volledig tot haar recht te laten komen. Zijn zoon echter, die de boekhandel van zijn vader voortzette, verdient onze dank voor de zorg, waarmee hij tot zijn dood in 1903 De heer M. J. van Lennep (zittend) is de gemeente archivaris van Leeuwarden en de schrijver van dit artikel. Staand met de telefoon aan het oor zijn assistent, de heer W. Dolk

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 7