De maand november in beeld Stedelijke bibliotheek (vervolg) Havank en Voordewind, en Nienke van Hichtum en Grilk staan hier ver enigd met hele reeksen dissertaties, tijd schriftartikelen en monografieën van vakgeleerden uit alle faculteiten. Het aantal professoren, dat hier geboren werd (van de levenden noem ik: J. T. Bakker, H. Bergema, P. Th. Oosterhoff, O. F. Uffelie en S. van Valkenburg) of hier werkzaam waren, zoals J. H. Beek huis, P. J. Enk, H. W. F. Stellwag en de beide Sevensters, is legio. Onder de ouderen noem ik bekende plaatselijke predikanten als de zeventiende eeuwers Wilhelmus a Brakel en Hermannus Wit- sius, beiden in bepaalde calvinistisch- piëtistische kringen nog steeds met vlijt bestudeerd, en uit meer recenter perio den namen als Van Andel, Van Es, Dozy, Bolkestein en niet minder dan drie Wagenaars, een hervormd hoogle raar, een gereformeerd predikant-frisiast en een rabbijn. Van de juristen noem ik alleen De Huberclan uit de zeventiende en acht tiende eeuw, wier boeken tegenwoordig zo zeldzaam en duur worden, doordat de Zuidafrikanen, voor wie het Rooms- Hollands recht nog gelding heeft, ze alle wegkopen. De letterkundigen en histo rici, hoe belangrijk ook, ga ik voor dit maal stilzijgend voorbij, om wat langer stil te staan bij de natuurfilosofen, van wie de meeste beoefenaars in dit geval minder onbereikbaar geleerd zijn, dan men zou vrezen. Onder deze rubriek vallen bijvoorbeeld ook architecten, in genieurs, apothekers e.d. Zo bezit de stad hier een niet geheel complete, maar toch aardig omvangrijke verzameling werken van de in 1527 te Leeuwarden geboren, doch te Antwerpen werkende binnen- en buitenhuisarchitect Hans Vredeman de Vries, meest bestaande uit gravurereeksen. In dezelfde rubriek vindt men interessante oude studies over strategie, landmeetkunde enz. Unieke exemplaren Het oudste, ter plaatse bewaarde boek is een druk van de Saksische ordonnan tie uit het begin der zestiende eeuw, een klein zakboekje met grappige prentjes naast de tekst. Het is het enig bekende exemplaar, maar dat geldt voor een groot aantal oudere en nieuwere, ja zelfs van zeer nieuwe drukken. Met name van de verenigingsorganen zijn er enkele, die ook bij het bestuur ontbre ken en nog bij ons geraadpleegd kunnen worden. Des te meer te betreuren is, dat wij lang niet van alle organisaties de publicaties geregeld ontvangen. Bij na vragen naar verloren gegane oude schoolkrantjes, waaraan Slauerhoff en Vestdijk hadden meegewerkt, bleek on langs nog, hoe noodzakelijk het is, dat dergelijke uitgaafjes althans op één cen trale plaats goed bewaard worden. Behalve boeken bezit de Stedelijke Bi bliotheek ook handschriften. Hiervan is het oudste een vijftiende eeuws dubbel blad perkament met het leven van de stadspatroon S. Vitus en diens mede- martelaar Modestus. Een boekje met kerkelijke teksten uit dezelfde tijd, waar van het verband met de stad niet bleek, werd, evenals een (helaas defecte) incu nabel uit het einde dier eeuw door ons aan de Provinciale Bibliotheek, waar zij meer tot hun recht komen, in bewaring gegeven. Kaarten en prenten Tenslotte bezit de stad een nagenoeg volledige verzameling kaarten en pren ten van Leeuwarden, en portretten harer ingezetenen. De oudste kaart van Jacob van Deventer had Alva tot stafkaart moeten dienen, ware hij op tijd klaar geweest. Hij behoorde tot een grote col lectie stadsplattegronden uit Noord- en Zuid-Nederland, die in Eekhoffs bezit was geraakt en waaruit hij het Fries Genbotschap met die der andere Friese steden verblijdde. De rest raakte ver spreid, voor een groot deel in België. Óp topografisch gebied is de stad verder vrij goed voorzien. Oude tekeningen, schilderijen en gravures, moderne brief kaarten en foto's zijn hier in groten ge tale aanwezig en worden nog jaarlijks in soms aanzienlijke hoeveelheden ver worven, waarvoor wij in de eerste plaats de plaatselijke pers dank verschuldigd en gezellige drukte. zijn. Ook de illustraties voor de „Leeu warder Gemeenschap" komen na verloop van tijd op het stadhuis! Alleen van portretten zijn wij wat min der goed voorzien. Veel is aanwezig, maar tal van meer of minder prominente stadgenoten worden hier nog vergeefs gezocht. Wie oude foto's bezit, en over opruimen denkt, kan te allen tijde bij ons terecht. In dit. verband een wenk. Schrijft u toch vooral achter op al uw foto's naam, woonplaats en kwaliteit van de geportretteerde en het tijdstip van de opname. U weet het nog, maar latere geslachten zullen u dankbaar zijn voor de mededeling. Er bestaan reeds teveel naamloze portretten. Vergeleken met de massale uitlening van onze zusterinstellingen vallen de twee- a driehonderd boeken, die hier jaarlijks de deur uitgaan, geheel in het niet. Het zijn vooral wetenschappelijke weikers, die al of niet door bemiddeling van elders gevestigde bibliotheken hier zeldzame werken lenen. Voor ontspan ning wordt hier niet uitgeleend; wel wor den serieuze „sneupers" met genoegen geholpen, wanneer zij de boeken, die voor ons in de eerste plaats verzamel object zijn, goed behandelen. M. J. VAN LENNEP, Archivaris der gemeente Leeuwarden 1. De traditie van Sint Maarten werd ook dit jaar voortgezet op 12 november, omdat de elfde een zondag was. 2. Bij de tweede ronde van het internationaal damtournooi, in de Beurs te Leeuwarden op 7 november gehouden, deed de commis saris der Koningin de eerste zet. 3. In de Zuivelbank werd het bij de collecte voor de hulp aan de Hongaren ingezamelde geld geteld op 6 november. 4. De eerste schaatsenrijders waagden zich op de 21ste november al op het gladde ijs. Hun vreugde was van korte duur. 5. De heer K. Lugtenborg was op 23 november veertig jaar arts in Leeuwarden. 6. In de Esdoornstraat werd op 8 november de eerste steen gelegd voor de eerste christelijke kleuterschool. 7. In de Klanderij werd op 6 november een Boekejoun gehouden. 8. In het begin van de maand werd de kooplust van het publiek door de internationale spanning sterk aangewakkerd en lege vakken in de winkels waren daarvan het gevolg. 9. Op 27 november begonnen in de Harmonie de Sinterklaasvoorstel lingen voor de kinderen van de openbare lagere scholen. 10. In dezelfde Sinterklaastijd heerste in de winkelstraten een grote

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 8