In de oude St. Jacosi Ge moet het astah vervangen door atgeplatte keien en de trottoirs verkavelen in tientallen aparte, door hekjes en ket tingen gescheiden blauwe en gele stoepen om een beeld te krijgen van de Sint Jacobstraat van een veertig, vijttig jaar geleden. Het is dan een gezellige winkelstraat. In vele etalages brandt nog gasverlichting, behalve natuurlijk bij Terwee, aan het begin van de straat. In zijn zaak, waarin later de firma Kalsbeek gevestigd zal zijn, hebben de „vleermuizen" plaats moeten maken voor de nieuwe electrische gloeilampenverlich ting, die (de heer Terwee constateert het tevreden) steeds meer ingang vindt. Dat die stoepen nog niet tot een flink trottoir verenigd zijn is niet een groot bezwaar, want op de middenweg loopt het vrij rustig. De heer Van Keulen opent zijn zaak in naaimachines en rijwielen; voor de etalage vormt een houten rek voor zes fietsen een barricade, die de wande laar op de weg dwingt. Overigens vindt de heer Van Keulen het niet erg wanneer u besluit wandelaar-af te worden om het elk jaar groter wordende tietslegioen te versterken. Winkels rijen zich dus aaneen in de oude Sint Jacobstraat, winkels en bedrijfjes. Het zijn middenstanders in deze straat en zij vormen een hechte gemeenschap, die de winkeliers van vijftig jaar later nog jaloers kan maken. De zijstraten en -stegen horen er niet bij, slechts het Raadhuisstraatje, het tegenwoordige Auckemastraatje is goed genoeg om de Sint Jacobstraters toegang te verlenen tot het Oranjebierhuis, waar IJpe Schaaf de mannen heel wat keertjes heeft zien binnen komen voor een gezellig praatje. Bij mooi weer ziet Schaaf hen niet, dan zitten ze op de stoepen en in de portieken en wanneer er belangrijke zaken te bespreken zijn moet hij er zich bij neerleggen dat er vergaderd wordt in hotel De Phoe nix in het pand no. 11. We zullen eerst even een wandeling door de straat maken om de bewoners te leren kennen. Jelle Huisinga beheerst de hoek bij de Tontjepijp, maar eigenlijk is hij een Nieuwestad- man. Naast hem de dames De Roos (garen en band) en Maurer (bloemen). Tussen Terwee en hotel De Phoenix vinden we dan de bekende Joodse antiquair Van Messel, een Leeuwarder naam die nog vele tientallen jaren later in de Amsterdamse anti quairswereld een bekende en goede klank zal hebben. Naast het hotel is het prachtige pand no. 13, dat al heel wat gene raties bewonderend omhoog heeft doen kijken. Waar later een fotohandel in gevestigd zal worden (het huis is eigendom van de vereniging Hendrick de Keyzer) is nu Kuipers brood- en koekfabriek gevestigd. Lange tijd dacht men dat het pand in 1635 gebouwd is door de uit Parijs afkomstige drukker Claude Fonteyne, maar later is gebleken dat de drukker Dirck Alberts het huis met de prachtige renaissance-gevel, waarin tal van gebeeldhouwde voorstellingen uit het drukkersvak zijn ver werkt, heeft laten bouwen. De hoek van het Maria Annastraatje, dat naar het Heeren- waltje voert en door sommigen verbasterd werd tot het „Mo- Koperslager Doodkorte legde als oudste bewoner van de straat de eerste asfalttegel voor de nieuwe bestrating van de Sint Jacobstraat. Op de foto zijn tal van Leeuwarders te herkennen, links achteraan commissaris Wesser, achter de versierde krui wagen de heer Van Keulen en rechts, zich voorover buigend, de heer M. Burg.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 10