13 Under het klokje Tot ver in februari bleei het mogelijk te wandelen en samen te komen onder de klok. Dit zeldzame ieit alleen al zou veel gesprekstof kunnen opleveren. Maar wat deze stof betreft, zijn onze oude vrienden vermogend te noemen August: „Een mingel melk wurdt vijf senten duurder. Ja, wat wurdt niet duur der. Mei dat bitsje geld meer ken je nog niks." Dorus: „Nou, de branstolman haalt ons t fel niet over de oren. Die fient dit mar een rot-winterke." Willem: „Ikke niet. Lekker weer. Wij hewwe se wel anders metmaakt: dikke minne roebels fan winters. Bouke: „Bouke hèt faak sien steun op- haald met knollige hannen en een splie- trige neus en opene oren. En tuus de kachel een bitsje an." Manus: „Of helemaal uut en de bloemen dik op 'e ramen." Liuwe: „Das weest, jonges. En dit win- terke hewwe we poer de gek met. Nou ja, mar even afkloppe Bouke: „Mar wat foor seumer mut hier achter wegkomme? Bij strenge winters hadden jou faak mooie seumers. Bouke weet nog wel Rein: „Ja, mar dat gong de laaste jaren oek al niet op. Fanwege de atomerij wille se wel bewere." Willem: „Daar hewwe 't al so faak over had. Wie hèt een base lol nijs? Niet dringe, mannen." Bouke: „Jouke gaat weer trouwen." Rein: „Wie is Jouke? Kenne wij die?" Willem: „Dat is die gocheme kostbaas ian em. Jouke Neus." Liuwe: „Willem sien beste kammeraat." Bouke: „Ah, Jouke weet fan die hele saak niks meer af. Dat hest wel wat overdreven loof ik, Sterke." Willem: „Willem overdriett nooit, Bou ke. Het gong om dat mokkeltje, en daar wü hij em met bemoeie Liuwe: „Mar hoe lang is dat allemaal al leden, Willem? Dou bist troud, die Neus is troud en hèt sien eerste frouw al fer- loren. Fergeve en fergete, seun." Bouke: „Bouke mut eerlijk segge, dat Jouke gien minne lent is. Hij hèt een paar jaar een huushouwsternou en die twee kenne goed, dat sodoende Manus: Lust ie nog so graag een neut- sje?" Bouke: „Loof nou mar fan Bouke, dat ie der nooit meer an komt. Hoogstens seu mers een glaske bier, mar das oek alles. Dorus: „Mustou nou een ander kosthuus hewwe, Bouke?" Bouke: „Fut en dalijks nog niet. Jouke sei: Bouke, jonge, dou bliefst nog mar even hangen. Ochsofeul ferandert er oek niet." August: „Willem ken mooi getüge op t stadhuus." Willem: „Ik wü liever. Mar dat sal Bouke wel opknappe." Bouke: Daar hewwe se Bouke niet foor nodich. Jouke sien ouwste seun, en hur broer süden se frage. Ah, se make der oek niet ieul drukte fan." Willem: „Salie we 't nou oek es over wat anders hewwe? Die Neus hangt mie de keel uut. Hewwe jimme dat lezen fan die groate krentebroaden?" Rein: Dou bedoelst fan die bakkers, die naar eh hoe hiet het oek al weer Monica of so, weest binne." Dorus: „Monaco. Waar al die grapmake- rij over in 'e kranten stonnen hèt. Het kleine prinseske." Willem: „Ik mag die stukken altied wel graag leze. Het fleurt de saak temeensen wat op." August: „Waar hewwe jimme het nou over. Krentebroaden en een harmoanika en een prinseske." Bouke: „Ja, Bouke staat oek al es met sien oren te flapperen." Rein: „Nou, daar hest een paar geskikte seiloren foor." Willem: Heuheu Rein, skik het een bitsje. De forst fan Monaco en sien wieike, dat waar froeger één fan 'e fil- lum, hewwe een meiske kregen. Nou, en doe binne een paar bakkers henegongen, en hewwe een paar onhürige groate krentebroaden bakt en naar Monaco brocht." August: „Ja, de duvel skt altied op 'e groate hoop!" Manus: „Se hadden se mij oek wel tuus brenge maggen. So faak siene wij oek gien krenten." Bouke: „Wij hewwe gister nog gesond- heidsbrij eten. Jonge, jonge, wat hewwe Jouke en Bouke lekker eten. En Bouke mag so graag dikfreterke speule." Willem: „Al weer Jouke. Om mij waar die Neus in 'e rezinen smoord." Liuwe: „Nou must oek weer es ophouwe, Willem. Hé, wie komt daar op óns af? Mooi frouwfolk." Dame: „Weten de heren misschien ook waar de Houtwielenstraat is? Ik heb al een paar mensen gevraagd, maar nie mand wist het. Toen dacht ik: die ouwe heertjes weten het wel. Hahahaha. Willem: „Tja, de Houtwielenstraat Rein: „De Houtene Wielenstraat, ja August: „Mut het in Hüzum weze, juf frouw?" Dame: „Nee, in Leeuwarden beste man, anders was ik hier toch niet. Bij de Pij- nendijk of zo." Dorus: „Pijnendijk? Die is hier helemaal niet. Wij hewwe de Wuddumerdiek, en de Stienserdiek, en de Bouke: „En de Tienjediek Hé, Tienje- diek. Was het oek de Tijnjedijk, als u weet?" Dame: „Ja, dat geloof ik wel. Tijn/edijk. Ja, ja hoor." Willem: „Dan sal 't wel één fan die ni/e straten daar weze. Ik loof wel, dat daar waterstraten binne." Manus: „Dou hest geliek, Sterke. Groate Wielen, en Kleine Wielen, en dan salie de Houtwielen der oek wel weze." Dame: „Gaat de Raad der Ouden spre ken?" Liuwe: „Ik loof, dat dat meens óns de gek ansteekt. Laat se in een knoop waaie." Willem: „Siet u es, mefrou. Weet u de Skraans?" Dame: „Is dat bij die overweg, waar je altijd zo lang moet wachten?" Willem: „Just Jehanneske. Nou draalt u de Skraans mar een mooi end in, altied rechtdeur. En dan de eerste straat links. En dan mar weer lope, lope, tot je niet teerder kenne. En daar is 't." Bouke: „Op 't foetenend." Dame: „Is dat ver lopen, hier vandaan?" Willem: „Een half uur. 't Is een hele kletter." Dame: „Rije hier geen bussen?" Manus: „Ja, mar daar hewwe jou niet een soat an." August: „Né, das geldfergriemen. Want se mut evengoed nog een heel end tof- fele." Dame: „Maar kijk eens, daar staat een telefooncel." Rein: „Ja, mar die wil niet riede Dame (tegen August): Hier beste man, hier heb je twee dubbeltjes. Eén voor je zelf, en één om een taxi te bellen. Toe maar gauw." August: „Ikke ikke Dame: „Toe nou man. Geneer je niet. Hahahaha." August: „Ik wü sêggeasdat ik het nog nooit deen hew." Dame: „Geef ze hem (heet ie niet Wil- lems) maar. Die heeft meer onder de pet dan jij." Willem: „Bedankt foor 't kompelement, mar eh ik bin oek niet son held in 't optillelonneren." Bouke: „Dan sal Bouke wel. Bouke sien seun is bij de P.T.T. en Bouke hèt het wel faker deen mutten. Allé." Dame: „Zo mag ik het horen. Doe uw best maar, Van Boukum." August: Hij hiet Bouke. 't Sal mij es be- nije. 't Swit staat mie in 'e hannen. Meensen, meensen, wat een argewaasje. Willem: „Laat Bouke mar lope. Hij is al an 't draaien. Ja hoor, hij praat al. Je ken em hier hast hore." Dame: „Wat kost een stadsrit hier?" Manus: Dat kenne wij u niet fertelle, juffrouw. Wij sitte nooit in sukke dingen August: „Se binne óns een bitsje te duur." Rein: „Daar is Bouke weer. Hij hèt er een rooie kop fan." Bouke: ,,'t Is foor sun roodkoperen, hoor. Met een paar menuten ken u in een taxi stappe." Dame: Mag ik u bedanken, meneer Bouke? Hoe Iaat is 't nu? Liuwe: ,,'t Is hast etenstied. We mutte hast opstappe." Bouke: „Bouke sal sien, dat ie bij Manus: Daar is de taxi. Mar gauw der in, Grietsje." Dame: „Nu, dag heren. Bedankt voor de service." Willem: „Wel ja, oek nog rare woorden. Mar één ding hewwe leerd fanmorgen, mannen. Nooit gien wieven onder t klokje!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 13