De avonturen van Mandolletje en Poeskat De maand januari in beeld 14 Het was stil in het atelier, toen schilder Verfkwast was vertrokken. Poeskat zat wat te slapen op het bankje bij het schilderij. Als zij eens even wakker werd, keek zij naar het portret. Het meisje stond maar te kijken. Haar rose jurkje stond een beetje uit. Zou het een zijden jurkje zijn? Poeskat begon te lachen. Wat was zij toch dom! Het was immers geen echt jurkje! Het meisje was geschilderd en stond op een schilderij. Toen zij genoeg geslapen had, klom zij op de vensterbank en keek naar buiten. Het begon al een beetje donker te worden. Witje en Miesje, de twee vrien dinnetjes, speelden op het gras. Zij speel den krijgertje, probeerden elkaar te van gen, klommen in een boom en sprongen dan weer naar beneden op het gras. Opeens zagen zij Poeskat zitten. Beide begonnen te miauwen. „Doe je mee? miauw! wij spelen zo fijn!" maar Poeskat knikte van neen. Zij had er geen zin in. En zij moest thuis blijven om de muizen weg te jagen. O, daar liep de nieuwe grijze poes, waar schilder Verfkwast over gesproken had. De grijze poes ging op de rand van het grasveld zitten en keek naar de spelende Miesje en Witje. Maar zij had blijkbaar geen zin om mee te doen, want na een poosje wandelde zij naar huis. Het begon nu donker te worden en de maan kwam op. Wat had de baas ook weer gezegd? Als de maan opkomt dan zeg je maar: Maridolletje, kom je met mij spelen?" En toen had de baas gelachen. Ja, 't kón natuurlijk niet. Daar om had hij gelachen. Poeskat liep weer wat rond. Snoof eens langs de muren of er geen muizen in de buurt waren. Maar die durfden niet te komen, als zij de wacht hield. Toen ging zij maar weer op het bankje bij het schilderij zitten. De maan kwam hoger. Het was een halve maan. Poeskat zat er met slaperige ogen naar te kijken. En zij hoorde weer de stem van haar baas: Als de maan opkomt dan zeg je maar: Maridolletje, kom je met mij spelen?" Zonder dat Poeskat het zelf merkte had zij het wer kelijk hard-op gezegd: „Maridolletje, kom je met mij spelen?" „Ja, hoor, ik wil wel!" klonk er opeens een meisjesstem boven haar hoofd. Poes kat schrok ervan. Waar kwam die stem vandaan? „Ik kom dadelijk bij je. Ik, Maridolletje! Kijk eens naar boven, Poeskat?" en Poes kat keek naar boven en kon haar ogen niet geloven. Het meisje van het schil derij bewoog met haar armpjes, schudde met haar vlechtjes en zei: „Ik moet mij nog even goed losmaken en dan spring ik naar beneden!" En voordat Poeskat goed begreep wat zij zag, sprong het meisje uit de lijst van het schilderij! „Hè", zei ze, „dat is fijn. Ik werd zo stijf van dat stilstaan. Waar gaan wij naar toe? Ik wil naar buiten!" En Poeskat, die van het bankje op de grond gesprongen was, voelde zich op eens zo gelukkig! Nu had zij een vrien dinnetje om mee te spelen. Het lieve meisje van het schilderij! MAJA VAN HEEMSTRA 1. Een praam met puin ging in de gracht van de Nieuwe- stad zo lang te water tot ze zonk. En toen moest er een kraanwagen aan te pas komen - op 23 januari - om het bergingswerk te verrichten. 2. In de Overdekte verbeterde een ploeg van de Leeuwar der Zwemclub Overdekte op 5 januari het Nederlands record op de 4 X 50 meter wisselslag estafette, dat hierdoor op 2 min. 1,2 sec. kwam. Van links naar rechts Lourens Kostelijk, Jaap de Jong, trainer Schoonhoven, Piet ten Thije en Jan Osinga. 3. In het IJsbaangebouw werd op 9 januari de inventaris van het kindercircus Adja Radboud overgedragen aan de speeltuinvereniging Rengerspark. 4. Op 19 januari werden in de Beurs badminton-demon- straties gehouden. 5. Het Leeuwarder confectie-nevenbedrijf van de firma Levie uit Groningen aan de Troelstraweg werd op 22 januari officieel door de burgemeester geopend. 6. In de Boksdoornstraat kreeg op 10 januari een Hongaars gezin huisvesting. 7. De publieke tribune bij de eerste zitting van het provin ciaal jeugdparlement in het Provinciehuis op 26 januari. 8. Achter de Hoven zal in de toekomst niet veel meer dan een naam zijn, nu de hoven daar verdwijnen. 9. De familie P. Das uit de Dirk Boutsstraat werd op 18 januari verblijd met de hoofdprijs in een loterij van het Rode Kruis: een televisietoestel. 10. De jeugdschaakcommissie van de Friese Schaakbond liet, in het gebouw van de Vrije Evangelische gemeente, op 5 januari de jeugd aan de borden met 64 vakken plaatsnemen. 11. Op 19 januari werd voor „Jeugd en Muziek" een uit voering gegeven van de door de Leeuwarder Kees Andriesse gecomponeerde cantate „Belsatzar". Deze foto werd tijdens een repetitie - onder leiding van Hans Waanders - gemaakt. 12. Burgemeester Van der Meulen loste het eerste schot bij de eerste bijeenkomst van de schietvereniging „De Vrijheid".

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 14