Leeuwarder Journaal 1 1. Tm VAN DE MAAND JANUARI 1957 ,fSV* politie in het gewest Groningen, omvattend de drie noordelijke provincies. Op 14 januari droeg adjudant A. van der Meulen, comman dant van de parketgroep Leeuwarden van de rijkspolitie, veer tig jaar het politie-uniform. Op 6 januari overleed onverwacht, 72 jaar oud, de heer U. Koopmans, president-commissaris van Koopmans Meel fabriek. Mevrouw S. Jonker-Wartena, 88 jaar oud, woonde op 8 ja nuari een kwart eeuw in het Hervormd Rusthuis in de Grote Kerkstraat. Op 9 januari werden have en goed van het kindercircus Adja Radboud overgedragen aan de speeltuinvereniging Ren- gerspark (in afwachting van een nadere bestemming). Deze overdracht hield verband met de emigratie naar Amerika van de pioniers van dit kindercircus, de familie L. Cohen. In de Boksdoornstraat 16b kreeg een Hongaars vluchtelin gengezin op 10 januari huisvesting in een compleet ingerichte woning. Het gezin bestaat uit het echtpaar Horvath (de man werkt bij de Hollandse Casolithfabrieken) en de pleegzoon Imre Berkely. Bij dit gezin kwamen inwonen mevrouw Anna Geish en haar zoontje. Minister J. Algera (Verkeer en Waterstaat) bezocht op 10 januari de Friese hoofdstad voor besprekingen met het provinciaal bestuur. Op 11, 12 en 13 januari hield de Leeuwarder Pluimvee- en Konijnenclub „Nut en Sport" een landelijke tentoonstelling van hoenders en konijnen in de Beurs. Met ingang van 14 januari werd overste A. S. Fogteloo, districtscommandant der rijkspolitie in het district Leeuwarden, belast met de waarneming van het commando van de rijks- In het rusthuis Sonnenborgh is op 17 januari overleden mevrouw A. Hulsebos-Addens. Zij bereikte de leeftijd van 101 jaar en was de oudste ingezetene van de gemeente. Mevrouw T. van Dijk-Bosma was op 18 januari 45 jaar als serveerster in dienst bij café Klopma aan de Lange Markt straat. Het was bovendien 45 jaar geleden, dat de heer P. Klop ma (in 1945 opgevolgd door zijn zoon J. Klopma) deze zaak overnam van zijn oom Sj. de Boer. De Leeuwarder vestiging van het Groninger confectiebedrijf van de firma Gebroeders Levie, aan de Troelstraweg, werd op 22 januari officieel door de burgemeester, mr. A. A. M. van der Meulen, geopend. „Amarilla's Nette's Toekomst", de stier die reservekampioen bij de laatste centrale keuring werd, vertrok op 24 januari met de trein naar Frankrijk, waar hij de trots en glorie van een k.i.-station is geworden. De raad van Leeuwarden benoemde op 30 januari tot ge meentesecretaris de heer P. P. de Jong, thans chef van de afdeling Financiën van de gemeente. Hij wordt de opvolger van de heer T. Bakker, die op 1 mei met pensioen gaat. Op 30 januari overleed op 75-jarige leeftijd de heer J. Muller, onder meer bestuurslid van de woningbouwvereniging „Beter Wonen" en secretaris van de IJswegencentrale. Op 31 januari verliet de heer M. Kootstra het drukkerij bedrijf van de Erven Koumans Smeding met pensioen. De heer Kootstra was technisch bedrijfsleider. De laatste dag van de januarimaand was de laatste werkdag van de heer R. van der Noord, chef van de strafgriffie van de rechtbank, die met pensioen ging. medespeler is hier het Arbeidsbureau te noemen, en op deze manier stapt menig een van de L.W.G. naar een plaatselijk bedrijf over. Hij heeft immers het soort werk in dit bedrijf leren kennen op de L.W.G. Dat bij dit alles de werkgevers en de vakorganisaties sterk geïnteres seerd zijn, is zonder meer duidelijk. Maar dat èn dit laatste èn het aandeel van de rijksoverheid wel eens invloed kunnen hebben op de bestuurssamenstelling is evenzeer duidelijk. Gemeenschap en L.W.G. Het zal de aandachtige lezer niet ont gaan zijn, welk een enorme ontwikkeling dit werk te zien geeft. Dacht men oor spronkelijk in termen als: van de straat houden, de ouders een handje helpen, bezigheid verschaffen, enz., nu is de doelstelling een heel andere geworden. Kort gezegd: trachten zoveel mogelijk mensen weer geschikt te maken voor geregelde arbeid in het vrije bedrijf. Het vreemde woord revalidatie is hier op zijn plaats, maar dan niet alleen in medische, maar zeker ook in maatschap pelijke zin. Er zal een aantal mensen blijven. Voor geestelijk beperkte jongens en meisjes (sinds november 1956 is er ook een werkplaats voor meisjes) zijn de moge lijkheden in het vrije bedrijf gering. Dat geldt ook voor de blinden, hoewel er voor de blinde telefonist van de L.W.G. misschien nog wel eens een gaatje te vinden is. Ook de zwaar lichamelijk ge handicapten zullen voor het grootste deel de beschutting van deze werkplaats niet kunnen ontberen. Nieuwe gebouwen en nieuwe methoden zullen, hopelijk in de nabije toekomst, de „blijvers" en de „doortrekkers" ten dienste staan. Maar èn de belangen van de „blijvers" èn die van de „doortrekkers" zullen door direc teur Gooijenga en zijn staf zo goed mo gelijk gediend worden. En achter de directeur en zijn „betaalde" medewerkers staat een grote groep „on- bezoldigden" die dit werk meedragen uit liefde en overtuiging. En als het goed is staat achter hen de hele gemeenschap die zich verantwoor delijk dient te weten voor de mens, die o.m. in de L.W.G. wordt gediend en be geleid op zijn vaak moeilijke levensweg. Zodat de Leeuwarder gemeenschap toch wel nauw verbonden moet zijn met de L.W.G., die 11 februari j.l. met een mooie feestavond, aan het tienjarig bestaan dankbare aandacht heeft geschonken. J. T. V.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 7