Ingezonden Ons maandblad - Uw maandblad 19 Bij wijze van uitzondering wordt het maandblad „De Leeu warder Gemeenschap" deze keer in Leeuwarden huis-aan- huis bezorgd. Om dit financieel mogelijk te maken is het nummer van april gecombineerd met dat van mei. Want, gelooft u ons, ondanks het vrij grote aantal advertenties eist zo'n speciale uitgave een vrij aanzienlijk geldelijk offer. Dit offer is door de uitgeefster, de Erven Koumans Smeding, gebracht in het belang van de propaganda van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap. We menen, dat een woord van erkentelijkheid hiervoor op zijn plaats is. De liefde kan echter niet duurzaam van één kant blijven komen; een hecht bestaan kan dit maandblad slechts vinden wanneer het steunt op een zeer groot aantal abonnees. Er is reeds een uitgebreide trouwe lezers-schare, maar tevreden zijn we pas, wanneer dit blad maandelijks huis-aan-huis wordt verspreid, omdat iedereen abonnee is. Wanneer u niet behoort tot de trouwe kring der lezers, dan is uw eerste vraag natuurlijk: en hoeveel kost me dat? Welnu het plezierige is, dat dit rijk geïllustreerde maandblad in prijs lager is dan welke andere daarmee te vergelijken uit gave ook. U betaalt voor een heel jaar slechts 1,80, even tueel met één dubbeltje incassokosten verhoogd. Nu de Stichting Leeuwarder Gemeenschap een nieuwe periode van haar bestaan is ingegaan, mag het meer dan ooit aanbe veling verdienen u te abonneren op het blad, dat de spreekbuis van deze organisatie is. U doet dit door u op te geven bij de Erven Koumans Smeding, Voorstreek 103, telefoon 22046. Ook kunt u zich opgeven bij een onzer colporteurs van de Leeu warder Werkgemeenschap, wanneer deze toevallig bij u aan de deur komt. Zwanen in de nevel, deze foto werd gemaakt in een der stadsparken Met veel interesse lees ik geregeld de artikelen in het maandblad „De Leeu warder Gemeenschap" over het Leeuwar den van dertig tot veertig jaren geleden. In het artikel over de oude Sint Jacob- straat (februari '57) schrijft u over een zekere Gaikomaski, één der eerste schoorsteenvegers uit de stad. Door fa milierelaties kwam ik als kind dikwijls in dat huis en tot op heden heb ik de relaties met de vroegere bewoners steeds onderhouden. Enkele exemplaren van de L. G. zijn dan ook in de stille bergdorpjes van Tes- sino in Italiaans-sprekend Zwitserland terecht gekomen en daar van a tot z gelezen. Misschien vindt u het wel aar dig het commentaar van één hunner te lezen. Na zijn dank geuit te hebben voor het zenden van de bladen, schrijft hij: „Maar het meest dat voor mij antrekke- lijk is geweest is de foto van de Sint Jacopstraat met al die herrinnering van de bewoners van onze tijd, van de naam Giacomazzi hebben ze en zekere ver basterd Poolse naam van gemaakt, maar dit doet er niet toe, ze westen niet beter en er moet ook een grapie bij." Hij schrijft dan verder: „Meschien weet u het al dat de oude heer Laloli den 19 Dec, 1956 op de leeftijd van 88 jaar en 11 maanden overleden is." Tot zover deze brief. Bij de hier ge noemde heer Laloli logeerde ik gewoon lijk als ik tussen deze oud-Leeuwarders vertoefde. De oude Carlo Laloli, zijn broer Giovanni en hun compagnon Gau- denz Begnudini, waren de eerste schoor steenvegers in Leeuwarden. Onuitputtelijk waren de verhalen die de oude heer met vuur en vol humor kon vertellen uit het oude Leeuwarden, waar hun vakkennis bij de toenmalige bur- gerij zeer werd gewaardeerd. De oude heer Begnudini (overleden in 1937) kwam in Leeuwarden op elfjarige leeftijd, woon de en werkte hier veertig jaren en was toen nog 24 jaren sindaco (burgemees ter) van Bignasco. Evenals zijn vriend en compagnon Laloli (eveneens later burge meester) herinnerde hij zich nog de Van Harinxma's, de Van Sminia's, de Van Weideren Rengers-en en de toenmalige burgemeester mr. Zimmerman. Burgemeester Zimmerman was hem eens met zijn vrouw in Bignasco komen op zoeken. Helaas was Begnudini niet thuis. Bij zijn terugkeer deelde zijn vrouw hem mede, dat er een Nederlandse heer en dame waren geweest. ,,lk liet mijn vrouw met de mond vol tanden staan en vloog naar het stationnetje. De vroegere bur germeester van Leeuwarden en mevrouw zaten reeds in de coupé." Met burge- meesterlijke macht liet Gaudenzio het treintje wachten en hij had het genoe gen zich enige minuten met zijn edel achtbare collega te onderhouden. In het Romaanse kerkje van Bignasco, uit 1500 daterend, is het voor Nederlan ders aardig te lezen, dat het voorportaal in 1877 is aangeboden door ingezetenen, die allen tijdelijk in Nederland hadden gewoond. „Agli emigranti in Olanda autori e benefattori onore e riconos- cenza 1877". In het op enige minuten afstand gelegen Cavergno vindt men een gedenksteen, een zogenaamde Fondata, waarop men o.a. de naam Tonella kan lezen, een voorvader van de hier in Leeuwarden ruim twintig jaar geleden practiserende dr. Tonella, die in de Prins Hendrikstraat woonde. Zo zijn er nog tot op heden vele banden met de bewoners van die streken, maar ze zullen spoedig uitsterven. Reeds en kele tientallen jaren komen er geen schoorsteenvegers meer naar ons land en zoals mijn briefschrijver besluit: „Al die Hollandsche emigranten gaan laangzamerhand verdwijnen en binnen kort zal alleen de geschiedenis over blijven." De „Hollandse emigranten" zijn dus de bewoners van het Italiaanse deel van Zwitserland, die naar ons land trokken. J. G. HETTEMA, Nicolaas Tulpstraat 17, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 19