i) voorname u/oonnuizen Hemminga de hele straat veegde - Het u/as een andere tijd, toen Sjouke tapperij had. Toen Lehman de zaak en het huis overnam, ging de weduwe Beekman ernaast wonen en zette een bordje „hier aladmangelt men" voor de ramen. Rooie Kobe volgde haar op en verkocht „kersepitsjes", meelkoekjes die zich goed leenden als fiches voor de ganzebrief. In de „herenkroeg" van Lehman (borrel vijf cent, een liter ouwe" tachtig cent!) staat een bakje met zand op de grond, want Lehman vindt best dat zijn klanten - timmerlieden met selaars, maar ook de mensen van de reiniging en de politie - pruimen, maar de zaak moest netjes blijven. Een van de vaste klanten van de tapperij, een in de Speelmansstraat wonende kopen". Hij zette z'n hengselmand even neer en de j°°d?e stamgast nam er schielijk twee eieren uit en stak handig in zijn broekzak om daarna het boertje schijnheilig te vragen. Hoeieul eiers sitte der nou in die korf?" Het boertje rekende even honderd, veertien verkocht, dat werd das 86. „Loot ik niks tan", zei de Jood. „Kom nou, daar salie 86 eiers in sitte! Wedde om een slukje toor ons allegaar? Dat ging aan. vrouw van Lehman haalde schaaltjes en er werd geteld en overgeteld, maar verder dan 84 kwam het Woudmantsje niet. Hij zat er in en gat het rondje. Maar net toen het.^odje met van plezier glinsterende oogjes zijn glaasje hiel, zei de ei er boer die meer gezien had dan men dacht„En hier sitte de Jood, heeft gezorgd voor de anecdote, die nog lange jaren verteld is. De man was met vijt, zes andere klanten in de tapperij, toen een eierboertje uit de Wouden binnenkwam om „eentje te andere twee". Hij sloeg met kracht tegen de broekzak van de Jood waardoor de struif uit de broekspijpen liep F. L. SCHOUSTRA H. W. KEIKES Door het (zeer) smalle steegje tussen De Doelen en de la. Vaartjes bereikt men dit romantisch hoekje in de oude Minnematuin. Het oude bouwsel is als klompen makerij in gebruik bij de veel verder aan de Eewal gelegen tirma Huizinga

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 21