De pecunia Trefpunt van verenigingsleven Het ideaal Voor Vu/ adressenlijst 7 Zeer veel zo niet alles in deze barre wereld draait om het geld. Zo is het zeer beslist niet met de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, die zich geld- verdienen allerminst tot doel stelt, maar desondanks zonder pecunia kwalijk in leven kan blijven. Daarom moeten we ook aan het hoofdstuk Financiën wel even aandacht besteden in onze reeks notities over de Stichting. Twee bronnen van inkomsten staan in hoofdzaak de Stichting Leeuwarder Gemeenschap ten dienste. De eerste is „van ouds bekend"; het is de zogenaamde stuiversactie, die zich beweegt op het terrein van de tegen een toegangsprijs toegankelijke bijeenkomsten. Men weet, dat kaartjes voor dergelijke gebeurtenissen te krijgen zijn bij de afdeling Financiën van de Ge meente-secretarie, tegen betaling van de vermakelijk heidsbelasting. Op deze toegangsbewijzen kan een speciaal stempel worden aangebracht waaruit blijkt, dat vijf cent per kaartje extra is betaald ten bate van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap. Men be taalt het totaal van deze toeslag aan de gemeente, die het overdraagt aan de Stichting (en uiteraard terug betaalt wanneer ongebruikte kaartjes worden terug gebracht). De stuiversactie heeft in het verleden al vrij aanzienlijke baten opgeleverd, al moet erkend worden, dat de deelneming nog lang niet algemeen is. Bij deze inkomsten komen straks de contributies van de verenigingen, die zich bij de Stichting gaan aan sluiten. Zij betalen daarvoor tien gulden per jaar en worden aldus deelgenoot in alles wat deze centrale organisatie te bieden heeft. Met ingang van 1 mei is het adres van het bureau van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap: Stadhuis Leeuwarden, telefoon 21141. Daar is ook de redactie van het maandblad ,,De Leeuwar der Gemeenschap", met ingang van deze datum, gevestigd. Voor abonnementen en advertenties blijft het adres: Erven Koumans Smeding, Voor streek 103, telefoon 22046. De directeur van de Stichting, tevens redacteur van dit maandblad, de heer W. H. Kuipers, heeft als adres Valerius- straat 43; zijn telefoonnummer is 22003. Voor beleidszaken van de Stichting Leeuwarder Ge meenschap kan men zich ook in verbinding stellen met de secretaris, de heer A. Vandamme, Robert Kochstraat 31, telefoon 8912. Wij mogen nog even in de herinnering van onze geregelde lezers terugroepen, dat de Stichting Leeuwarder Gemeenschap kort geleden een belangrijke reorganisatie heeft ondergaan. Het is vooral de be doeling deze organisatie daardoor te maken tot een overkoepeling van het plaatselijke verenigingsleven, dat samengebracht in sec ties soort bij soort wordt „gebundeld", terwijl deze secties weer hun afgevaardigden naar het algemene bestuur kunnen sturen. Deze structuur heeft het dubbele voordeel, dat gelijksoortige verenigin gen, onder de vleugelen van de Stichting, een federatieve overkoe peling krijgen en bovendien langs een bestaande organisatorische weg in relatie kunnen treden met het totaal der verenigingen op een ander terrein. Er is dus een eenvoudig systeem voor de wissel werking tussen alle verenigingen in de stad, die iets willen onder nemen en daarvoor niet uitsluitend op eigen kracht kunnen steunen. Waar vinden ze de aanvulling? Het is nu een kwestie van zoeken en tasten, het moet een zaak worden waarvan in ieder geval het eerste contactpunt bekend is. Dat is de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, die de verbindingen met het geheel onderhoudt. Verbindingen onder houden is natuurlijk nog iets anders dan de touwtjes in handen houden. De Stichting zou zichzelf voorbijstreven, wanneer zij pro beerde een soort oppergezag over het verenigingsleven te vestigen; de zelfstandigheid der onderdelen moet ongerept blijven. De taak van de Stichting is coördinerend en stimulerend op te treden, tot heil en plezier van allen. We hebben allemaal onze idealen, als persoon en in verenigings verband. We strijden ergens voor of ergens tegen en we kunnen onze idealen verheffen tot leuzen, die uitgedragen worden. De mens uit het midden van de twintigste eeuw heeft echter wel geleerd, dat leuzen en idealen gemakkelijk worden verbrijzeld op het harde cynisme van de wereld rondom ons. Daarmee is de waarde van het met veel offervaardigheid nagestreefde niet miskend, integendeel: porcelein is van oneindig grotere waarde dan beton, al is het laatste veel sterker. Ook de Stichting Leeuwarder Gemeenschap heeft haar ideaal, dat al in haar naam wordt belichaamd en nader kan worden omschre ven met: „Bevordering van de gemeenschapszin." We zouden dit ideaal, deze leuze, niet graag missen, maar zien tegelijk de betrek kelijke waarde ervan zeer scherp. Klamp honderd mensen op straat, op kantoor en in de fabrieken aan en vraag hun vrijblijvend: „Voelt gij voor bevordering van de gemeenschapszin?" Ze zullen alle honderd zonder bedenktijd en zonder voorbehoud hun bevestiging juichend kenbaar maken. Maar komen we verder met deze massale instemming met het ideaal? Wij geloven niet, dat er veel concreets te voorschijn komt uit de algemene bijval, die het streven van de Stichting Leeuwarder Ge meenschap ondervindt, al is het bijzonder plezierig te weten een zaak na te streven die in beginsel welhaast ieders instemming heeft. De taak van de Stichting (en alles wat zich daaromheen groepeert) is nu inhoud te geven aan de leuze. De gemeenschapszin is niet een zaak die met woorden wordt gediend maar met daden. Daden, die een einde maken aan de verzuchting: „Er gebeurt hier zo wei nig." Want in wezen is de zaak heel eenvoudig deze, dat de tachtig duizend Leeuwarders met elkaar een enorme macht vormen om de leegten in het stedelijke leven op te vullen. Die macht moet alleen gebundeld, gericht en geleid worden. Het begin van alles is, naast de organisatorische opbouw, het ontwikkelen van initiatieven, niet alleen door „de top" van de Stichting, maar door ieder die iets bij te dragen heeft. En dan kan de Stichting Leeuwarder Gemeenschap haar ideaal gaan verwezenlijken: niet op papier en in discussies, maar middenin het leven van deze stad, de gemeenschap van Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 7