9 Onder het klokje Voor het eerst sinds lange tijden is de klokploeg niet compleet. Ons aller Liuwe is vrij ernstig ziek. Dit verstoort niet de regelmaat der samenkomsten, maat be heerst wel zo nu en dan de gesprekken. Bouke: ,,Bouke hèt even keken, en och, hij waar aardig helder, en hij had een stukje brood sonder kusten had, mar ja Rein: „Het sal mij benije, ol we die wel weer onder ons klokje sien salie. As 't al gebeurt, wurdt het wel seumer." Manus: „Liuwe is taai, hor. Mar ja, op óns leeitied hejje niet leul meer te sêggen." Willem: Looi mij nou mar, Liuwe haalt het wel. Ik waar der guster, en doe gong de dokter krekt lut. Ik sei: Hoe liekt het dok? En doe sei die man: Dit is tan dat ouwe guud, dat nog niet ten end is." Rein: „Ik mut het nog sien. Dokters kenne der oek treemd in omprate." August: „Sü Liuwe wel an 't sieke- fonnus docht hewwe? Die hele boel is met die nije ouderdomsbeweging oek teranderd. Anders ken 't em mooi wat geld kosse." Dorus: „Hij hoelt niet nar de tandarts. Mar dat is wel goed. Toefallig dat Liuwe en ik het daar nog es over had hewwe. En anders wü Auguust het wel ioor- skiete, denk ik." Rein: „Ja, Auguust is so rejaal. Nou, hij hèt in maart geld overhouwe kennen. De warmste maand sont uwen. De kachel een bits je an, de dikke trui spare, en mar één onderbroek an." Willem: „Nou, ik hew het oek selden so beleeld. Het sontsje skiene, de lamkes in 't land, en de bloemkes so Iroeg Je süden Nasser der bij iergete." Bouke: „Bouke iient, dat we óns over die Nasser de kop mar niet breke mutte. Bouke pakt meer met Liuwe om, as met die Batabeweging." August: „Wat ioor beweging?" Bouke: „Nou, dat stuk land, waar de Joaden en Nasser om knokke. Bouke miende, dat dat Bata of so hiette." Willem: „Gaza, Bouke. Gaza. Dat is son soortement Saargebied stel ik mie Ioor." Dorus: „Die Nasser hèt wel weer een groate bek, niet? Das anders omgekeerde wereld: de slag ierlieze en evengoed de meeste praatsjes en eikeneen Ioor je in 't spier." Rein: „Ah, man, so is 't met de Mollen oek gongen. Die lache nou oek al weer de hele wereld uut en se slove hurren allemaal uut, om Duutsland as kamme- raat te krijen. Een groate bende met mekaar." Manus: „Ja, die hogere pollentiek hew je gien sêggen tan. Want je süden so sêgge, dat die groaten Israël smerig sitte late. Eeul belove en niks geve." Rein: „Se binne te leul in 'e olie, jonges. Das de hele saak." August: „Wat wuust daar met sêgge, Rein? Dat son Eisenhouwer en die supers binne ol so?" Willem: „Né, né, né, Auguust. Né, daar sit olie in 'e grond en daar proiietere Amerika en so Ian. Daar wurre kaptalen ferdiend. En we mutte het brüke." Manus: „En daar kenne de Joaden de dupo ian wurre." Willem: „Ik mut dat nog sien. Der ge beurt nog wel laak wat achter de sker- men. As se die Nasser mar kort houwe." Bouke: „Wat stane der weer een auto's om 'e Waag hene, niet? Je merke nog niet leul Ian 't besünigen." Dorus: „Ik sien se liever hier staan, as op 'e Nijstad an 'e stoepkant. Meensen, meensen, wat een iolte." Manus: „En dan die stadsbussen der tussen deur jage. De grieze gaat je over de grouwe bij tieden." Rein: „Ik wü hewwe, se musten hene gaan en dat lerbiede. Set die dingen an 'e wailekant del. Mar laat de straat hij." Bouke: „Bouke siet dat so, dat eikeneen die't een auto hèt, die wil daar oek 't meeste genot ian hewwe. Je stappe bij je eigen ioordeur in, en je stappe ioor de winkeldeur uut." Willem: „Mar tiene jimme dat nou niet gesellich, mannen, al die drukte en al die auto's? Kom nou es in Utrecht. Fan 't selde. As wij daar es met de kienders kuiere, dan breek je amper de poaten over de auto's en de kienderwagens en düzendkeer sêgge se daar „puddon" tegen je. En dochs mak er wel over. 't Hoort bij een groate stad." August: „Wat sêgge se daar in Utrecht tegen dij, Sterke?" Rein: „Pardon, meneer. As se teugen je anlope, of je op 'e hakken trappe of so. Dan sêgge wij: Sien uut je doppen, mar sukke Hollanders sêgge „pardon". Willem: „Dat liekt mie oek wel een bitsje ietsoenlijker, hor. Mar om kort te gaan. Om mij late se die auto's daar mar staan. Eikeneen ken 't sien en der om denke. En gebeure der ieul ongelukken deur?" Bouke: „Bouke ken wel wat ioor Willem sien riddenaasje ioele. Bouke hèt gien auto, mar ik sit wel es met mien ouwe tokus op een brommer. En je mutte so mar denke: Gemak dient de mens." August: „De dikke dochters ian Opoe Jens." Dorus: „Daar is Auguust weer es nüver an 't riemen. Sukke ouwe kerels as wij hewwe niet meer suk aiwaaid praat." Willem: „Né, en met Sunterklaas ken ie niet rieme. Dan mut ik het ioor em doen." Bouke: „Komme jim wel es in 't badhuus, mannen? Daar bij de Noorderbrug." Manus: „Ik gaan tuus altied in 'e tobbe. Mar 't water is mie laak te nat." Rein: „Ik gaan der oek nooit hene. Das niks ioor ouwe kerels." Bouke: „Nou kiek es, Bouke waar wend onder 'e does te gaan bij sien seun. In die nije Ilatten hewwe jou doezen. Bij Jouke tuus is niet son ding, dus Bouke gong één keer in 'e ieertien dagen nar 't badhuus. Op Dondrug, dan koste dat Bouke een dubbeltsje, dat skeelde een stüver bij Saturrus." Willem: „Dat waar niet duur. Daar kenne jou die drukte tuus oek niet ioor uuthale. En onder son does komt het water op plakken, waar het tuus niet komt." Dorus: „Mar ho es, wurdt dat oek niet duurder? Daar hèt loot ik oek wat over in 'e krante stonnen." Bouke: „Ja, dat wü Bouke nou krekt sêgge. Dat doessen wurdt twee keer so duur." August: „Wat wurdt niet duurder. En 't is son sonde foor 't geld. Die twee dub- beltsjes ken je tuus in 'e tobbe ierdiene." Rein: „De margerine is oek goedkoper, Auguust. Op twintig pakjes kenst één keer onder 'e does." Willem: „Nou, die doezen binne mooi. Ik kruup der in Utrecht oek wel es onder, 't Mut even wenne, die straal water op je bloate, mar dan is 't wel lekker." Manus: „Twee keer so duur. En 't is looi ik nog niet eens so gekke duur. Ons kienders gane wel es nar de Overdekte, mar das oek niks goedkoper looi ik." Bouke: „Bouke doet de pet even ai. Je stane hier süver te switten. 't Wurdt nou weer om languut in 't gras onder een pereboom te léggen." Willem: „Nou, we kenne wel even nar 'e tuun kuiere. Banken genoeg." Rein: „Das temeensen dichter bij as 't Fierhuus." Dorus: Hoe komstou so inienen op 't Fierhuus, Flewielene?" Rein: „Das nou oek ian óns. Dat hèt de gemeente ankocht. En alle Liwwadders met mekaar is de gemeente, hahaha." Willem: „Dat is altied een mooie plaats weest. Ik bin der wel weest met fee. Doe weunde boer De Vries derop. Een hele groate huushouwing." Manus: „Mar wat mut de gemeente met een boerespultsje? Ot komt daar sun kienderboerderij, waar de kranten laas- sen over skreven?" Bouke: „Dat looit Bouke niet. Die komt in 't Joadeland, naar 't Bouke foor de geest staat. Mar 't sal de stad wel meast om 't land te doen weze." Willem: Wel ja. Der wurdt es een gar- denierke ian 't plak raagd omdat er hüzen bouwd wurre mutte. En de iolks- tuuntsjes. En over sofeul jaar binne se der al an toe foor de nije weunings." Rein: „As der nou in 't Joadeland een kienderboerderij komt, mutte se ian 't Fierhuus mar een bejaardenboerderij make. Willem der weune en 't spul ier- sorge, en de bejaardensoosjeteit nou en dan een dagje der hene." Dorus: „Met dit weer waar dat niet so gek. Mar wie sal dat betale, soete lieve Gerritsje?" Rein: „Ah, die 't andere oek betaalt, ju. As alle groate iubbrieken wat wüden, waar 't somar klaar." Willem: „Dou bist een iantast, Rein. En Willem wurdt oek te oud ioor suks. Laassen iroeg een boer mie op een Frijdag nog es: Seg Willem, wuust Bet- sje even tuus brenge? Ik sei: das goed, mar op 'e Goutummerdiek sei Betsje: Goeie August: „Welke Betsje waar dat dan, Willem? Die boer sien dochter?" Willem: „Né, een koei, goocheme glad- janusl"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 9