Zestig jaar V.V.V. Leeuwarden „DE QO\J\ME" hersteld en verfraaid U/at er gaat gebeuren Van 9 tot en met 14 september is het feest in Leeuwarden, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van V.V.V .-Leeu warden. Het wordt een uitgebreide en veelzijdige manifestatie, waarmee zeer velen organisatorisch te maken hebben en die ongetwijfeld in heel Friesland en waarschijnlijk zelfs ver daarbui ten in sterke mate de belangstelling zal trekken. Daar is allereerst, gedurende de hele week de ambachtstentoonstelling „Hoe Wij Werken" in tenten op het Zaailand. Het belangrijke en interessante van deze expositie is, dat zoveel mogelijk in overeenstemming met het ambachtelijke karakter voor beweeglijkheid wordt gezorgd; er worden in hoofdzaak mensen aan het werk getoond en het product, dat aldus tot stand komt, is bijzaak. Het tweede hoofdpunt van het program ma wordt gevormd door de opvoeringen van het openluchtspel „De boumaster fan de Aldehou" in de Prinsentuin. Dit geschiedt op de avonden van 10, 11, 12 en 13 september. Het spel is geschreven door P. Terpstra en S. J. van der Molen; de ongeveer honderdvijftig medewerkers spelen onder regie van L. Popma. Het derde punt betreft de activiteiten, die de middenstand in het kader van deze feestweek ontwikkelt. Onder het motto „De klant is gast" wordt een open win kelactie gehouden, waarbij de winkeliers het publiek uitnodigen „zo maar" eens binnen te komen om te kijken wat er in de zaken te koop is, zonder dat nu met een het kopen doel hoeft te zijn. Het gaat trouwens niet alleen om de winkel voorraad, want er worden ook demon straties gegeven en er zijn allerlei aar digheidjes bedacht om het de bezoekers eens echt naar de zin te maken. Op 11, 12 en 13 september zullen de winkels ook 's avonds geopend zijn. Aan deze middenstandsactie is verbonden een ver siering van de winkelstraten waarbij nog wel eens aardige verrassingen te voor schijn kunnen komen. Sport op straat is een uitgebreid punt van het programma, waarbij op straten, pleinen en in plantsoenen sportdemon- straties zullen worden gegeven. Op maandag van half acht tot half negen is er korfbal op het Zaailand en volley bal in het plantsoen van de Arendstuin, van kwart over zeven tot kwart over acht kaatsen op de Nieuweburen en van half negen tot half tien gymnastiek in het plantsoen bij de Vrouwenpoortsbrug en bij de Mercuriusfontein. Op dinsdag is er, telkens van kwart over zeven tot kwart over acht: tennis Wir- dumerdijk, gymnastiek plantsoen Arends tuin, gymnastiek Raadhuisplein, basket ball Nieuwestad, jiu jitsu voor „De Nieuwe Doelen". Op woensdag van kwart over zeven tot kwart over acht: gymnastiek Mercurius fontein, gymnastiek plantsoen Sophia- laan, schermen St. Jacobstraat, badmin ton Raadhuisplein, boksen voor „De Nieuwe Doelen" en jiu jitsu/judo bij Vrouwenpoortsbrug. Op donderdag van kwart over zeven tot kwart over acht: korfbal Nieuweburen, gymnastiek Vrouwenpoortsbrug, gymnas tiek bij Arendstuin en basketball en bad minton Raadhuisplein. Op vrijdag van kwart over zeven tot kwart over acht: kaatsen Nieuwestad, gymnastiek Arendstuin, gymnastiek Lan ge Pijp, gymnastiek Gymnasiumstraat, volleybal Nieuwestad en jiu jitsu bij Sophialaan. Op zaterdag van kwart over zeven tot kwart over acht: tennis bij Arendstuin, gymnastiek Sophialaan, gymnastiek bij Mercuriusfontein, boksen Brol en jiu jitsu/judo Raadhuisplein. Voor de jeugd is in het bijzonder de woensdag bestemd. Op het asfalt van de Nieuwestad is dan een tekenwedstrijd, waarvoor de in deze kunst het meest Het draaiorgel ,,De Gouwe" is weer in Het stadsbeeld verschenen, na de lang durige reparatie, die de door een aan rijding veroorzaakte schade noodzakelijk maakte. Het orgel is niet alleen hersteld, het is bovendien veriraaid, zodat het nog meer dan voordien een sieraad van Leeu warden mag worden genoemd. Wanneer men weet, dat er tegenwoordig geen draaiorgels meer worden gemaakt de kosten zijn te hoog en de vakmensen zijn zeer schaars dan mag het wel een wonder heten, dat „De Gouwe" deze zware slag zo glorieus heeft overleefd. Haar ook bij zo'n romantische aange legenheid als een draaiorgel doen won deren zich niet voor en dus is het dood eenvoudig een kwestie van menselijke volharding en vlijt geweest, dat het zover is gekomen. Wie hebben deze vlijt en bedreven leerlingen van de lagere scho len zullen worden uitgenodigd. Op de zelfde middag wordt, eveneens voor de schooljeugd, een puzzletocht door de binnenstad gehouden, waarbij de jonge lui getest zullen worden op hun oplet tendheid. De route voor deze tocht is samengesteld door de heren H. W. Kei- kes en F. Schoustra, onze lezers welbe kend door hun verhalen en tekeningen (van eerstgenoemde) over oud-Leeuwar den. Dan is er nog een voortuintjeswedstrijd, waarvoor een jury is benoemd, die de aangegeven tuintjes aan een critische inspectie zal onderwerpen. Aangiften dienen te geschieden bij de administra teur van V.V-V.-Leeuwarden, Willems kade 6. Op de avond van zaterdag 14 september haakt de Stichting Leeuwarder Gemeen schap in bij de wedstrijd in het vertellen van moppen en anecdotische verhalen, die dan in de Beurs wordt gehouden. 'Er is op deze avond ook gelegenheid tot dansen. Ten slotte mag het kermisje op het Waagplein worden vermeld. volharding aan de dag gelegd? Dat waren stellig voor een belangrijk deel de Leeu warder exploitanten, de heren Veffer en Tolsma, die door hun grote ijver en aan hankelijkheid anderen in beweging heb ben gebracht om het zo ver te krijgen. Dat was in de tweede plaats zakelijk wel de allereerste de Amsterdamse firma Perlé, de eigenaar van het orgel. Wanneer ergens de liefde voor een oud. ambacht nog leeft dan is het wel hier bij het herstellen en instandhouden van de draaiorgels. In de derde plaats mag het expeditiebedrijf Pax worden genoemd. Deze firma, waarvan een (vroegere) chauffeur de aanrijding veroorzaakte, heelt met raad en daad de gedupeerde Leeuwarder orgelmensen bijgestaan, voor al door enige malen voor het vervoer der orgels van en naar Leeuwarden te zorgen. T" 1 A, „De Gouwe" voor het Stadhuis, waar voor burgemeester, gemeentesecretaris en commissaris van politie een kort concert werd gegeven 17

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 17