V-V-V- «/eetwaren zestig jaar en jong van hart 2 In 1897 kwamen enige notabele Leeuwarders bijeen om te spreken over de bevordering van het vreemdelingenverkeer. De het jaar daarvoor in de Friese hoofdstad gehouden nijver heidstentoonstelling had vele duizenden bezoekers getrokken; vreemdelingen, die tot de toen nog vrij nieuwe ontdekking kwamen, dat Friesland, in het bijzonder Leeuwarden, de moeite van een bezoek heel wel waard was. Voor de meeste Nederlan ders was dit gewest voordien onbekend terrein, dat men m ge dachten bewoond zag door een primitief, stug en als het zo uitkwam opvliegend slag mensen. Bij de tentoonstelling leerden ze anders en heter en de Leeuwarders van hun kant ontdekten, dat er met wat goede wil en propaganda toch heus wel wa kon worden gedaan aan de versterking van de aantrekkings kracht van de stad ten opzichte van de vreemdelingen. De notabele inwoners van Leeuwarden, onder aanvoering van de heer H. W. Nederhoed, lieten over deze zaak hun gedach ten qaan en kwamen tot de conclusie, dat er een vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Leeuwar den en omstreken moest komen. De zaak werd met voort varendheid aangepakt, de organisatie kwam tot stand en leverde een jaar later al een zeer duidelijk bewijs van haar bestaan en van haar bestaansrecht door het op touw* zetten van een grote reclame-optocht. Dat was op 30 mei 1898 en wanneer u ons vraagt alle evenementen te vermelden die VVV Leeuwarden sindsdien en dat is dus in de afgelopen zestiq jaren heeft georganiseerd of gestimuleerd, dan zou het een indrukwekkende opsomming worden. Laten we mogen volstaan met een paar markante hoofdzaken. Allereerst valt op hoeveel V.V.V. Leeuwarden heeft bijgedra- qen tot het brengen van fleur en sfeer in de stad. Al in de eerste jaren van haar bestaan wist zij een draaiorgel in de stad te krijgen, in 1903 vergastte zij de Friezen op het eerste concours-hippique, een festijn, dat sindsdien wel dubbel-en- dwars een onvergankelijke plaats in het feestelijke volksleven heeft verworven. V.V.V. heeft een indrukwekkende reeks tentoonstellingen op haar naam staan. Het begon m 1906 met een grote nijverheidstentoonstelling, m 1920was de elektri citeit het onderwerp van een expositie, in 1932, 1935 en 1938 werden tentoonstellingen op het gebied van de nijverheid onder de naam Lenijto gehouden. Dan mag nog worden ge memoreerd, dat V.V.V. in 1910 hier de eerste vliegdemon- stratie liet geven. Na de oorlog is de gang er aanvankelijk wat uitqeraakt, het élan scheen gebroken, het wachten was op nieuwe bestuurders, die het verdienstelijke werk van een oudere qeneratie zouden kunnen voortzetten en, zo mogelijk, uitbreiden. Enige jaren geleden hebben zich, mede onder de invloed van de „Bonte Stad", wijzigingen m de leiding vol trokken, die de thans zestigjarige de jeugdige geestdrift kon den herqeven. Dit was de activiteit van V.V.V. op het gebied van de evene menten in het klein en het groot. Maar er is meer; er zijn m het bijzonder dingen van blijvende waarde door deze organi satie tot stand gebracht. Het eerste was het standbafld va^ Us Heit" bij het stadhuis, dat op 15 september 1906 werd onthuld. Zeer lang is daarna gedelibereerd over de vraag ot V.V.V. in staat zou zijn de stad een monumentale fontein aan te bieden. De eerste wereldoorlog bracht vertraging en ten slotte werd het een geschenk aan de gemeente ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de vereniging. Op 3 oktober 1923 werd, in aanwezigheid van de ontwerper en uitvoerder, professor Bredow uit Stuttgart, de Mercuriusfontein aan het qemeentebestuur overgedragen. Inmiddels was al jaren daar voor contact gelegd met de Friese beeldhouwer Pier Pander, in Rome wonend, om zijn laatste werk naar Leeuwarden te halen en het hier een waardige plaats te geven. Pier Pander V.V.V.-geschenk in 1923 heeft de volvoering van dit V.V.V.-initiatief niet mogen be leven; hij overleed op 3 september 1919 en op 9 april 1924 werd de Pier Pander-tempel aan het gemeentebestuur over- qedragen. Verder mag nog vermeld worden, dat v-v-v; de qemeente verschillende rustbanken heeft geschonken, dat zij financiële steun heeft verleend voor de inrichting van het Fries Natuurhistorisch Museum, dat de bloembak voor het station met middelen van deze organisatie is betaald. Na de oorlog heeft V.V.V. Leeuwarden de gedenkplaat voor de qevallen spoormensen op het perron laten plaatsen. Het is een indrukwekkende lijst van activiteiten van een vereniqinq, aan wie de hele stad - de hele burgerij dus wel hijzonder veel is verplicht. En de activiteiten gaan door; voor de juhileumweek in september staat wel een bijzonder uitqebreid en gevarieerd programma op stapel, zoals men uit de kranten en op andere manieren heeft kunnen vernemen. Wij qeloven zelfs, dat deze reeks manifestaties tentoon stelling „Hoe Wij Werken", openluchtspel „De boumaster fan de Aldehou" en alles wat daaromheen is gegroepeerd, m het bijzonder de middenstandsactie de grote krachttoer wordt. Zij zal gelukken, dat garandeert de voorbereiding, waaraan zeer velen hun medewerking verlenen. Zij bewijst, dat een organisatie met een klein - te klein - ledental tot grootse dingen in staat is. Maar daarmee is dit te kleine ledental niet gerechtvaardigd; in het kader van „Leeuwarden vervult uw wensen" heeft voorzitter Pols als jubileumgeschenk een qroot aantal nieuwe leden gewenst. Het lijkt ons alleszins redelijk dit te vragen; we zouden het nog sterker durven zeqqen: wanneer V.V.V. Leeuwarden zoveel wensen vervult, dan heeft Leeuwarden tot taak deze ene wens van de jubi- rende organisatie te vervullen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 2