Nummers werden namen 3 ■~m*a [en be- il 1924 r over- TV. de dat zij ran het jor het Na de oor de an een dus n door; ij zonder men uit rnemen. tentoon- ster fan in het r wordt, waaraan dat een grootse ledental vervult enk een alleszins durven vervult, de jubi- De gemeentelijke scholen voor lager onderwijs en de gemeentelijke kleuterscholen hebben thans, in plaats van de „kale" nummers, namen gekregen. Deze naamgeving is voor een belangrijk deel geschied naar die van de straten waaraan de scholen staan, zodat men niet ver hoeft te zoeken wanneer men achter de betekenis wil komen. Waar echter lang niet ieder op de hoogte zal zijn van de oorsprong dezer straatnamen, menen wij er goed aan te doen de gehele lijst van een verklarend commentaar te voorzien. mann (16811767). Wanneer de „Floris Versterschool" (33), in de Floris Verster straat, de volledige naam van de Leidse tekenaar, waarnaar zij is genoemd, zou dragen, dan werd het een lang geval, want deze van 1826 tot 1923 geleefd heb bende heer heette Florentius Abraham Verster van Wulverhorst. Ten slotte moet, voor het stedelijke gebied van Dat de scholen 1 en 3 aan de Oostersin gel de naam „Vijverschool" hebben ge kregen hoeft overigens geen verklaring; anders wordt het wanneer men in de Schoolstraat naar een brug zou zoeken om de naam „Brugschool" te kunnen mo tiveren. Deze nieuwe benaming voor school 2 duidt op haar functie een brug of tussenopleiding te vormen voor de overgang van lager onderwijs naar h.b.s. of gymnasium. In dit gebouw in de Schoolstraat is, zoals men weet, ook School 11, vanouds en nu officieel de „Schippersschool", gevestigd. School 4 aan de Wissesdwinger heet thans „Wis- sesdwingerschool" en herinnert ons extra aan de heer Wabbe Wisses, die in het begin van de zeventiende eeuw een ver mogend huiseigenaar in Leeuwarden was; dat een dwinger een bolwerk is mag deze naamsverklaring voltooien. School 5 en 24 voert ons naar de Emmanuel Mu- randstraat en heet dus „Emmanuel Mu- randschool", naar de schilder van deze naam, die van 16221700 heeft geleefd, in Leeuwarden heeft gewoond en veel in Frankrijk heeft gereisd. In de Menno van Coehoornstraat kan men thans als „Men no van Coehoornschool" vinden aange duid wat tot dusver de scholen 6 en 10 waren. Ze herinneren aan de vesting bouwkundige en veldheer Menno baron van Coehoorn, die van 1634 tot 1704 leefde en in Britsum werd geboren. De „Arendstuinschool" (7 en 19), aan de Arendstuin, ontleent haar naam aan Heer Aerents, die in het midden van de zestiende eeuw vicaris was van de Sint Catharinakerk van Hoek, op de plaats waar nu de Gereformeerde Kerk aan het Hoeksterpad is. De „Eeschool" (8) en de „Prinsentuinschool" (9 en 35) hoeven geen nadere verklaring van hun namen. De „Sint Anthony-school" (12) ontleent haar naam, via de St. Anthonystraat waar zij is gevestigd, aan deze heilige. In de Van Sytzamastraat vindt u de vroegere scholen 13 en 20, nu de „Van Sytzama- school" geheten, naar Johannes Galenus baron Van Sytzama, die van 1767 tot 1839 leefde, te Leeuwarden overleed en bevel hebber van een legercorps onder koning Willem I is geweest. De „Tjerk Hiddes- school" (14 en 21), in de Tjerk Hiddes- dwarsstraat, herinnert aan de Friese lui tenant-admiraal Tjerk Hiddes de Vries (16221666), op wie speciaal de Harlin- gers nogal trots zijn. Over de „Leeuw- rikschool" (15) in de Leeuwrikstraat kunnen we kort zijn. De „Coornhert- school" (16) draagt, naar de straat waar zij is gevestigd, de naam van de letter kundige Dirk Volkertsz Coornhert (1522- 1590), die in Haarlem woonde. De naam „Oosterparkschool" (17), Boerhaavestraat 30, spreekt voor zichzelf; in dezelfde straat, op nummer 77, geeft de „Boer- haaveschool" (30) ons de gelegenheid te vermelden, dat Herman Boerhaave een beroemd Nederlands geneeskundige was. Hij overleed in 1738. De „Perkschool" ontleent haar naam aan het Schoenma- kersperk, waar zij is gevestigd, in de buurt waar vroeger de leerlooiers en de schoenmakers hun bedrijven hadden. Kort kunnen we ook zijn over de „Kei- zersgrachtschool" (22), vooral omdat voor de naam (Gedempte) Keizersgracht, waar deze school is gevestigd, geen verklaring bestaat. De „Ferdinand Bolschool" (23) in de Ferdinand Bolstraat, brengt de schil der van deze naam, een leerling van Rembrandt, in herinnering. Ferdinand Bol leefde van 1616 tot 1680. De Abbinga- school (25), Huizumerlaan 148, is ge noemd naar Fecka Aebingha, grietman van Leeuwarderadeel in de vijftiende eeuw. De „Telemannschool" (31 en 32) in de Telemannstraat, herinnert aan de Duitse componist Georg Philipp Tele- Leeuwarden, nog worden genoemd de „Plataanschool" (34), die u uiteraard in de Plataanstraat vindt. Zijn deze schoolnamen over het algemeen niet veel meer dan aanduidingen die door de overeenkomst met de straatnamen de plaatsbepaling vergemakkelijken, anders is het gesteld met de naamgeving voor de scholen in de dorpen, die op de plaatse lijke historie zijn geïnspireerd. In Gou- tum is de „Wiardaskoalle" genoemd naar de oude Wiarda-stins die in dit dorp van de late middeleeuwen tot het eind van de vorige eeuw heeft bestaan. De school te Wirdum, nu „Uniaskoalle" geheten, dankt haar naam eveneens aan een oude stins, de Uniastins, die hier van de veer tiende tot het eind van de achttiende eeuw heeft gestaan. In Lekkum herinnert de „Prof. Wassenbergh-skoalle" aan de daar in 1742 geboren hoogleraar, die in Deventer en Franeker heeft gedoceerd. Ten slotte de „J. H. van IJsselskoalle" te Hempens, die de naam draagt van de te Leeuwarden geboren Jan Hendrik van IJssel, die in 1834 predikant te Hempens en Teerns werd en veel voor het onder wijs heeft gedaan. Een niet meer moderne maar wel karakteristieke brug in Leeuwarden: de Eerste Kanaalbrug

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 3