De Kinderboerderij Er is de laatste tijd veel geschreven en gesproken over de kinderboerderij, die in Leeuwarden tot stand moet komen, nu de afdeling Leeuwarden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel de levende have heeft toegezegd. Men kan helaas niet zeggen, dat de hierbij in woord en geschrift aangeslagen toon altijd heeft beantwoord aan redelijke maatstaven. Het gemeentebestuur is be stookt met verwijten, dat. het een gebrek aan voortvarendheid en fantasie heeft getoond en daardoor de oorzaak is ge worden van een onaangenaam uitstel, dat gemakkelijk tot afstel zou kunnen leiden. Dat het grote publiek zich in deze zin heeft uitgelaten is niet verwonderlijk; het grijpt nu eenmaal met beide handen elke kans aan om de overheid in discre- diet te brengen. Dat anderen die beter wisten, althans beter hoorden te weten, in dit koor hebben meegezongen en zelfs zeer dikwijls de toon hebben aangegeven is zeer te betreuren. Inmiddels heeft het gemeentebestuur ope ning van zaken gegeven in haar beant woording van schriftelijke vragen van het raadslid P. IJtsma. Daaruit bleek, dat de gemeentelijke overheid zich wel dege lijk intensief met deze zaak heeft bezig gehouden, maar onmachtig is met eigen middelen het plan van de kinderboerderij te verwezenlijken. Dit alles staat los van de waardering voor het plan; de zaak is voorlopig vastgelopen op de financiële consequenties. Wie in dit verband van een „gebrek aan fantasie" durft spreken ziet de elementaire plicht van de over heid voorbij om de aan haar zorg toe vertrouwde gelden op een verantwoorde manier te beheren. Wie anders verlangt - en daarbij kan men misschien de fan tasie laten meespreken moet als con sequentie aanvaarden, dat bijvoorbeeld een paar woningen minder worden ge bouwd om de kinderboerderij gestalte te geven. De verdrietige problematiek (on getwijfeld onopzettelijk door „Handel en Nijverheid" geschapen) is, dat de ge meente een deel van een geschenk heeft gekregen, zonder dat, buiten de sfeer van de fantasie om, de weg naar voltooiing van het geheel is aangegeven. Wie iemand een rolfilm op zijn verjaardag geeft met de opdracht, dat de jarige nu zelf maar een camera moet kopen om foto's met het geschenk te maken, brengt de betrokkene in een moeilijke positie. Wij geven dit voorbeeld overigens zon der in de waardeverhouding dieren/kin derboerderij en rolfilm/camera te treden. Het zou jammer zijn, wanneer de kinder boerderij er niet kwam. Deze attractie voor de hoofdstad van een agrarisch gewest is bijzonder belangrijk. En juist in deze stad, met zijn vele bindingen met het agrarische leven, moeten de wegen kunnen worden gevonden om het geschenk te completeren. Deze taak heeft „Het Nut" thans op zich genomen en we zien met belangstelling uit naar de resul taten van de bemoeienis van deze orga nisatie. De Stichting Leeuwarder Ge meenschap zal zich daarbij stellig niet afzijdig houden, zij wil graag actief mee werken om de totstandkoming van de kinderboerderij mogelijk te maken. Deze jongens uit het ljsbaankwartier zijn druk bezig hun eigen „home" in te richten in een oude woning in de 'Westerstraat, die niet meer voor bewoning geschikt is. Er wordt hard gewerkt aan de inrichtingde vloeren krijgen een beurt en de schilderskwast wordt met vert en verwe gehan teerd. Zeer oliicieel ressorteert dit alles onder het „sociaal-culturele vor mingswerk" in deze buurt, dat zich op de kinderen richt (in het verband van de speeltuinvereniging Rengerspark) en ook op de volwassenen, die hun eigen buurtraad hebben. Daartussenin ligt de groep, die te groot is voor servet en te klein voor talellaken; de jongeren tussen veertien en achttien. Zij hebben thans hun jeugd-buurtraad, die een verheugende acti-- viteit aan de dag legt onder leiding van de heer M. Brandsma, die men op één der foto's ziet temidden van de jongelui, die met veel animo aan dit werk meedoen en aldus tot de ontdekking komen dat er veel aardiger dingen te verzinnen zijn dan wat op straat rondhangen. Niet alle activitei ten spelen zich uiteraard binnenskamers at, er wordt speciaal veel aan sport gedaan, waarvoor het ijsbaanterrein wel een bijzonder mooie gele genheid biedt.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 4