7 Onder het klokje Een mooie junimaand, een minder mooie julimaand. Eerst te weinig regen, later rijkelijk veel. Maar in zon en regen stond daar de klok, en als het maar even kon stonden onder die klok „de mannen". Rein: Honderd keerskes. Honderd keers- kes. Eerst allemaal ansteke, en later allemaal uutblaze." Dorus: „En dan allénich son onhürige groate taart opete." Manus: Dat sal se wel niet allénich deen hewwe, denk ik. Mar wat is 't een end niet, honderd jaar!" August: „Hier waar de burregemeester niet bij, wel?" Bouke: „Né, dit hét son andere kerel deen. Bouke looit dat óns burregemeester doe met iekaansje waar." Willem: „Ja, dat doet mij gien nij. Ik looi dat ie die kusten ian Italië uut waar ol so." Dorus: „Son man maakt iedere seumer mar hiele lopen. So leer waar Beppe Klopma nog nooit weest." Manus: „Son wiefke musten je nou es onder 't klokje krije kenne. Die sü heel wat iertelle kenne." Willem: „Sêg, wij wurre oek wel es al- luusterd. Hewwe jimme dat lezen ian die wedslried in 't swetsen en moppe- tappen, die't er komt? Nou, en hewwe wij dat hier een skoit leden bepraten, ja ol nee?" Manus: „Ja, dat is leitwaar. We wüden het op het Saailand houwe. Wie 't sterk ste ierhaal lertelde, won de pries." Willem: „Mooi. Nou hét de freemdelin- genverkeerbeweging in september groate leesten. Se salie wel weer so lang be staan hewwe. Dat krij je altied as de meensen ieesttiere wille. Mooi. Nou late se meensen komme, die't sêgge magge, wat sij wille dat er gebeure mut." Rein: „O, ja. De winkelmeensen wat iriendelijker. En een wedstried, wie't het mooiste ioortuuntsje hét, en al die din gen meer." Willem: JustMooi. Nou binne die Tetman en sien broer oek weest. En late die nou met óns idé ankomme. Een wed stried in 't swetsen." Rein: „Hestie al opgeven, Sterke?" Willem: „Daar gaat het nou niet om. Mar dit is de groate iraag. Hewwe sukke meensen dat seli bedocht, ofhewwe se óns alluusterd? En sukke dingen kenne mie dwars sitte." August: „Ja, en nou nog es wat anders. Jimme miene wel es, dat ik de krante min lees, mar hewwe jim wel lezen, dat de krante iient, dat se met platte pramen deur de grachten tare mutle? En hewwe wij het daar oek over had, ja ol nee?" Dorus: „Daar hewwij het over had." Willem: „En dus foor de tweede keer de iraag: Fiene sukke meensen dat sell uut, oi wudde wij alluusterd?" Bouke: „Bouke docht, dat het poer toe- lallich is. As wij al so gochem binne, dan binne sukke meensen het seker." Manus: „Mar waarom beginne se der dan pas over, as wij het hier noemd hewwe?" Liuwe: „Nou ja, dat kan best weze, want die Ireemdelingen eh hoe hiel dat nou, die ireemdelingen eh Rein: „Seg mar Ireemdelingenlegioen." Liuwe: „Ik bedoel in elk gelal, die lui, die't die leesten houwe, konnen der niet eerder over prate, want die leestweek is aansen in september." Bouke: „Bouke hét oek wat lezen over een groat stuk in 'e openlucht niet, over de Oldehove ol so Rein: „Ja, suks is der al bij. En dan springt de loorsitter ian 'e ireemdelingen lan 'e Oldehove al en dan raast ie: Hier komt ie, Pols ian Skallelaar." Liuwe: „Hiette die kerel niet lan Jan?" Willem: „Ja seker. Mar Rein bedoelt nou meneer Pols lan de V.V.V. So hiet de klub oflisjeel." Dorus: „Is dat die selde Pols ian 'e knikkebollen?" Bouke: Dat seist ferkeerd, Dikke. Knip- perbollen. Bouke hét se wel es hier en daar sien. 't Is wel een genot loor de iuutganger. Mar se wille der hier nog niet an." August: ,,'t Liekt mie anders wel een mooi ding. Want jonge, wat is 't op passen." Willem: „Nou ja, die meneer Pols sit oek in leilig ierkeer. Dat sodoende. Mar hij en de andere meensen ian de V.V.V. slove hur oegrieslijk uut." Bouke: „Bouke houdt wel lan feestweken. Der mut wat fleur in 'e stad weze. Niet allénich loor de meensen uut 'e stad, mar oek foor de omkrieten. En Bouke wil ekstra spesiaal an 'e bütenlanners denke." Liuwe: „Just loor sukke dingen slooft die V. en V. em geweldich uut. Daar binne se loor." Rein: „Mar dat geeft lansels een Ier duld bitsje, as de menister in Den Haag de bütenlanners met sien E-bordsjes een andere kant langs riede laat." August: Met wat loor bordsies, Flewie- lene?" Willem: „Die E-wegen. De groate wegen nar Amsterdam en so. Dan komme se niet over Liwwadden en de Afsluutdiek. En dat lien ik hartstikke lout. En nou jou en dan ik weer." August: „Wees een heer in het Ierkeer!" Dorus: „En die menister is oek nog wel een Liwwadder niet?" Manus: „Ja, hij is hier looi ik nog even burregemeester weest. Een klein skoftsje, loor we deze kregen." Willem: „Ik docht niet, dat je son man der op an sien kenne. De hoge ampte- naren hewwe oek heel wat te sêggen. Mar 't is en blieft een sneue bak!" Liuwe: „Ja, das heel wat erger as dat se óns muskien afluusterd hewwe. En trouwens, dat ken je oek nooit bewieze." Willem: „Né, dat sêgge jim nou wel. Mar nou staat er al een kertier lang een jongient teugen 't stek an. Hij staat alle kanten uut te koekeloeren, mar onder- wiels heint ie mooi op, wat wij sêgge." Bouke: „Bouke docht dat ie op dat meiske staat te wachten, dat an 't tille- ionneren is." Willem: „Mar die ken oek wel met in 't kompelot sitte." Dorus: „Twee hannen op één buuk wuust sêgge." Willem: „Wij mutte op óns openst weze, mannen. Het mut hier onder 't klokje iertrouwd weze, en fertrouwd blieve. Anders kom ik hier niet weer." August: „En anders gaan ik nar 't Julia- napark. Nar de Tweede Kamer sogeseid. Dat mut oek wel gesellich weze. Mar begriep mie goed, ik blief hier liever." Bouke: „Ja, Bouke is hier oek helemaal wend. En Bouke is der te lang uutweest, om weer nije maten te soeken. Mar Bouke houdt oek niet lan spionnen." Rein: „Nou gaat die lent tillelonneren. En 't meiske staat nou weer te wachten." Willem: „En te heinen. Wat ik je brom. Dit deugt niet." Manus: „Mar daar mut dochs wat an te doen weze. As we nou es een praatsje met hur make, sü se hur dan niet bloat geve?" Dorus: „Ja Willem, must der mar es op af." Willem: Jimme kenne mooi prate. Mar wat mut ik sêgge? Ik ken slim over hur wipneus en hur opskilderde lippen prate." Liuwe: „As Willem niet iens weet, waar ie over prate mut, wat salie wij dan?" Bouke: „Sal Bouke der es op ai? Wat ken 't mij skele!" Allen: „Astou dat andurlst, Bouke, nou ja, och Bouke: „Goeiemorrigen. U is seker freemd in Liwwadden hè?" Juffrouw: „Waarom dacht u dat zo, meneer?" Bouke: „Bouke dacht, die dame staat daar so om haar heen te kijken, die sal wel uut een andere plaats komen." Jultrouw: „En wie is Bouke, als ik vragen mag?" Bouke: „Wie Bouke is? Ik sei de gek. Ik ben Bouke!" Juffrouw: „Och, wat is u een komiek mannetje. Horen die andere ouwe baasjes ook bij u?" Bouke: Bouke sien beste kammeraden, so is 't al." Julirouw: „Is eh Willem Bouke: „Ja, Willem is der oek bij. Ik sal em even roepe Julirouw: „Né, maar eh Bouke: „Stil mar, Bouke is so werom." (Tot de mannen): „Kom jum even? Willem temeensen, want daar Ir aagt se naar." Willem: „Fraagt se naarMar hoe ken se mie?" Bouke: „Das waar. Heden ja, hoe Rein: „Spionnen jonges, nou is 't be wezen!" Willem: „Nou is 't bewezen! 1 Der op al, mannen! Kiek, die lent komt oek uut 'e tilleloansel. Hé daar!" Julirouw: „Mooi, Willem. Is 't al klaar?" „Vent": „Ja, schat. Ga je mee? Maar wat moeten die opa's hier?" Rein: „Ferhip. Hur irijer hiet Willeml" Julirouw: „Dag Bouke. Ik wou net zeg gen: Is Willem nog niet klaar met bellen, toen u wegliep. Alijn, nu jullie maar weer een ander bespionneren. Daaagl"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 7