1 3 Under het klokje Met name in de feestweek werd een ge regeld vertoeven onder de klok onmoge lijk gemaakt. Toch was er een periode waarin de mannen op die vertrouwde plek op hun bekende manier van ge dachten konden wisselen. Liuwe: „De maandus waar mooi. Mar ierders Willem: „Och, och, och, poermin weet. En wat sette het ileurich uut end, met al die ballonnen de lucht in. Pang deed de burrigemeester, en iloep, daar iloog het saakje lut." Dorus: „Hest er bij stonnen, Sterke? Willem: „Nou reken mar. En ik bin met de hele ploeg de tentoonstelling opgon- gen. Binne jou genoadigd, froeg een kerel mie. Ik sei: ja." August: „Mar dat waar niet so, wel?" Willem: „Nou, in soterre, ik hadde mie sell uutnoadigd. En toen sei die kerel: Is u ian de gemeente? En toen sei ik: Ja, ik bin ian de gemeente. - Gaat u dan mar deur." Rein: „Ja, wie is wel ian de gemeente, en wie is niet ian de gemeente? Marlai- iijn, dou waarst binnen." August: „En gratus tergees. Das altied mooi." Manus: „Waar der wat an die tentoon stelling, Willem? Neiiens de kranten waar 't prachtich, mar die ken je niet altied rekene." Willem: „Né, mar hier hadden se geliek in. Het waar de moeite weerdich. Meen- sen ,meensen, wat ston daar wat: En mooie standen soms. Nou, nou, nou. Liuwe: „Der binne oek een soat meensen weest. En das altied een goed teken." Willem: „Je kwamen der met hannen sen, meensen, wat ston daar wat. En der binne oek wel aardich saken deen docht ik." Rein: „De meensen hewwe nog niet teul piene-buuk over de siterwaesje. De meen sen kope nog mar raak." Dorus: „Mar dat Oldehove-stuk hèt het min trollen. Das een dikke strop wudden docht ik." Manus: „En dochs waar 't een mooi stuk. Ik bin der de woensdus weest. Doe met dat minne weer. We hewwe 't hiele stuk niet iens sien." August: „Hoe kwamstou daar so?" Manus: „Nou, gewoan. Een kaartsje kope, de tuun inlope, en sitten gaan." Rein: „En nat wurde. En ierkleume Willem: „Je mutte der wat ioor over- hewwe. Die speulers hadden kleren uut 'e ouwe tied an, docht ik so?" Manus: „Ja, dat is oek so. Het gaat over 't bouwen en het skeei staan ian de Ol- dehove. Och, en daar wat Heide tussen deur, je wete wel." Liuwe: „Dat konnen je wel an 'e plaat sjes in 'e kranten sien, dat het behoarlijk uut 'e ouwe doas waar." Willem: „De meensen wüden anders wel iut savus. Jonge, jonge, wat waar het druk op straat. Ik docht, dat Van der Zee mooi wat ophaald hadde." August: „Daar wudden jou oek suver anders ian as je die ouwe Petijntjes weer speulen sagen. Dat waar hast wel 't allermooiste." Manus: „Ja, dat waar mooi. As waren se nooit tut weest. En se blaasden nog best. Spitich, dat hij der niet bij weze icon Rein: „Wie bedoelst? Hoe hiet ie oek al weer? Sinnema. Nou bin 'k er. Sin- nema!" Manus: „Ja, die oek. Mar ik bedoel Jan Petijn, de burrigemeester, waar't se naar noemd binne." Willem: „Ja man. Over de tachtich en dooi. De ouderdom komt met gebreken." Dorus: „Ik bin blied, dat wij dit nog es sien hewwe. En weet jim, wat oek mooi waar? Mercurius!" Liuwe: „Ja, wat waar dat een mooi ge- sicht niet? Trouwes hier en daar hadden je meer aardige dingen. Die boatsjes in 'e grachten en so Willem: „Mar gien gondeliaart. Wat in alle mogelijke plakjes ken, dat ken in Liwwadden weer niet. Groate jachtha vens en boatsjes bij de roes, mar gien gondeliaart. Stumpers bin 't." Dorus: „Niet so uutiare, Willem. As ik het goed begrepen hew, waar het de meensen te duur." Willem: „Ah, skietmerakels. Te duur. Hewwe de meensen dan in 'e Kniepe ot so mear geld as hier? Manus gaat ian sien armoedsje nar de Bou, eh, Bou nou, Boudingesen, en dan gien geld ioor de gondels Liuwe: „Muskien een andere keer es. Der waar nou oek al mooi wat te doen Rein: „En dan die sportbeweging op straat. As je die jonge meensen dan iliegen en draven siene, dan ioel je je sellui een groate hakkenkruk." Dorus: „Bij mien kapper hew ik son boekje sien met allegaar ioto's. So waar het sestich jaar leden, en so is 't nou. Daar ston oek een plaatsje ian gimpie- stiekmakers in, doedestieds en iandaag an 'e dag. Je siene nou meast bloate huud en een bitsje kleren Manus: „En doe waar 't krekt andersom. Dat waar met ioetballen oek so Willem: „En de meensen toanden oek ouwer. Nim nou die ouwe kieper ian e Klomp. Hanke Visser. Een end snor onder 'e neus en een groate pet op. En kom nou es. Het lieke wel groate jonges. August: „Mar nou is 't weer gebeurd. En nou mar weer op 'e winter an. Wan neer sü Bouke weromkomme?" Rein: „Ik weet er niks ian. En guster praatte ik nog met Jouke Neus, waar ie in 'e kost leit, en die hadde oek nog gien bericht." Dorus: „Die sal 't wel spiette, dat ie so het een en ander mist hèt. Wat sü Bouke oek beate over die Petijntsies." Willem: „En de pries met hardiietsen is em oek ontgaan." August: „Hoe met hardiietsen. Wat houdt dat in?" Dorus: „Och, das waar oek, daar waar Auguust niet bij." Rein: „Né, en Manus oek niet." Manus: „Né, mar wat waar dat dan?" Willem: „Nou, in die feestweek op een aVund ston ik hier even bij 't klokje, en so komt Rein der oek anlopen. We stane even een piepiol te praten, daar komt Dorus an Dorus: „Ja, ik sag jimme daar staan, en ik docht, seker een ekstra iergadering." Liuwe: „Nou, en ik hadde even achter de Waag weest en sü deur de Peperstraat en de Oasjestraten nar huus lope, en doe^ ston die mooie driekaart onder 't klokje Manus: „Ja, mar nou dat hardiietsen." Willem: „Dat komt wel mien jonge. So as wij daar stane met sien tieren, komme daar twee mannen langes." Liuwe: „Dou kenst wel sêgge ian heren." Willem: „Goed dan, heren. Mooi. Die komme bij óns staan en sêgge: Houwe de mannen ian een lolletje?" August: „Wat seist: Wat kost het?" Willem: Bist gek, ik hiet niet Auguust. Né, wij seiden: Wat mut er gebeure? Foor lol bin we altied te Henen." Manus: „Ja, so oud wurre we niet Rein: „Nou, sei die ene man, dan wille wij wel es sien, wie tan de heren het hardst tietse ken." August: „Dat waar gekansteken iansels." Willem: „Dat dochten wij eerst oek. Mar 't pakte anders uut. Jimme hewwe dat ding oek wel sien op 'e Lange Piep. Son groat bord waar kleine popkes op iiets- kes over hene skoven. En dan konden je ioor dubbeltsje krekt so lang an die knoppen trekke, tot één ian die fietskes het wonnen hadde." Manus: „En dan gong er an 't end ian 'e baan een lichje brannen." Liuwe: Justdat is t." August: „En wüden die menheren jimme daar hene hewwe?" Willem: „Ja, hij sei: Der stane telkes ian die opsloepte jonges bij, en die hewwe een heleboel rjrukte en waarom süden een paar ouwe sportieve mannen oek niet es een gokje wage." Rein: „En toen dochten se dat er mus- kien savus oek wei een paar mannen onder 't klokje staan süden, en poer toe- iallich kwam dat goed uut." August: „En kostte dat niks?" Liuwe: „Ja, waarachtig. Een dubbeltsje per rit. Mar daar waren die mannen goed ioor. Och, een aardigheidsje ioor hun en ioor óns, meer niet." Manus: „En doe jimme nar dat ding?" Willem: „Ja, en wij met s'n Heren in het spel. Naast mekaar, en nog een paar groate meensen en wat jonges." Rein: „En een hele ploeg achter óns te brullen en te razen." Liuwe: „Nou, en toen begon het. En wij an die knopkes omskeure. Eerst lag Rein ioor. Die hadde nummer acht." Rein: „Né, ik hadde eli, Dorus de negen, Willem de acht en Liuwe de tien. En de meensen mar raze: Hup Van Est, en hup Abe, en hup Moeskops Willem: „En doe waar Dorus inienen een heel end ioor. Niet so hard Dorus, sei ik. En doe waar het: Hup Dorus, hup Dorus! En doe sei der ien: En wie komt er achter Dorus? En toen raasde son dikke kerel: Bij mij tuus op 'e radio waar dat Foskuil!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 13