De man van de kaartjes Een nieuwe PRIJSVRIA» Fel ten en feitjes uit de vorige eeuw ket- de idee aat- te van .omt i de eeu- ■der, lulp, ocht Elders in dit blad wordt een oproep ge richt tot de organisatoren van feest avonden en andere bijeenkomsten om de vijf-centsactie van de Stichting Leeuwar der Gemeenschap te steunen; hier willen wij eens even aandacht besteden aan de gemeentelijke functionaris, die in eerste aanleg de zakelijke bekommernissen van deze stuiversactie heeft: de heer R. G. Beukelaar, hoofdcommies bij de gemeen te-secretarie, die daar speciaal als taak heeft de zorg voor de vermakelijkheids belasting en alles wat daaraan vastzit. Dit is niet gering, want aan die belasting affaire zit een omvangrijk handeltje in entreebewijzen vast. Voor de klanten (de organisatoren van „openbare vermake lijkheden" dus) is het allemaal erg ge makkelijk; ze hebben het maar voor het bestellen en hoeven zich geen zorgen te maken over het drukken van de kaartjes. Dit laatste doet wat het grootste deel der entreebewijzen betreft - de gemeen telijke drukkerij en de heer Beukelaar heeft voortdurend een grote voorraad boekjes met elk honderd genummerde kaartjes, in allerlei kleuren en prijzen. Bij vele bestellingen kan hieruit worden geput, maar het komt uiteraard ook veel vuldig voor, dat de gewenste toegangs prijs niet op kaartjes uit de „winkel voorraad" voorkomt. In dat geval moet de prijs worden bijgestempeld op exem plaren, die zonder deze vermelding zijn gedrukt. Een andere mogelijkheid is, dat de organisatoren eigen kaarten hebben (abonnementen op series concerten of voorstellingen bijvoorbeeld) en deze van een belastingstempel laten voorzien. Dit stempelen, verricht op de afdeling Finan ciën, gebeurt met de hand. Wanneer u dan bovendien nog weet, dat organisa toren van vermakelijkheden altijd zo veel kaarten bestellen als ze maximaal nodig kunnen hebben, dan blijkt wel, dat er heel wat de deur uitgaat bij de heer Beukelaar en meestal komt daar ook weer een deel van terug. Deze restanten scheppen een nieuw administratief pro bleem en vormen op zichzelf een bonte verzameling gedeeltelijk gebruikte boek jes, die vaak de stille getuigen zijn van teleurgestelde verwachtingen En nu de vijf centen van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap. Wie entree bewijzen met deze toeslag bestelt, brengt alweer de stempel in beweging om de kaartjes van deze speciale vermelding te doen voorzien. Extra-werk, maar de heer Beukelaar heeft er geen bezwaar tegen; hij vindt eerder, dat te weinigen aan de stuivers-actie deelnemen. Het behoeft geen betoog, dat hij ons bij deze mening geheel aan zijn zijde vindt Zouden wij alleen op grond van deze op- 9 aug. 1844. J. P. C. Meylink te Leeuwar den vervaardigt daguerretypieën met een verbeterd toestel. (De daguerretypie was de eerste vorm van (portretfotogra fie, volgens het systeem in 1840 door de Fransman Daguerre bekendgemaakt. Leeuwarden was er dus wel vlug bij). 11 november 1844. Mej. C. Kapteyn treedt in functie als institutrice van de Franse kostschool voor jongejuffrouwen te Leeu warden. 16 januari 1845. Op afbraak verkocht de fabriek van katoenstoffen met drukkerij te Huizum. 9 maart 1845. De Galileërkerk te Leeu warden wordt, na een aanzienlijke rés- tauratie, weer in gebruik genomen. Kent u de Engelse sport, die „steeple chase" oftewel „kerktorenjacht" heet? Het is de liefhebberij rechttoe-rechtaan (te paard) op een torenspits aan te trek ken, over sloten en hekken en andere hindernissen. Ook op de hierbij geplaat ste foto ziet u het bovenste stuk van een toren een Leeuwarder toren, met op de voorgrond een paar huizen. De vraag, die wij in deze prijsvraag de eerste van een nieuwe serie stellen is: hoe loopt de rechte lijn van de start plaats (waar de fotograaf heeft gestaan) naar de afgebeelde toren? Natuurlijk: u hoeft de „steeple chase" niet letterlijk uit te voeren door te paard over de daken te klauteren, wij vragen slechts de naam van de toren (het gemakke lijkste) en een zo nauwkeurig mogelijke omschrijving van het punt waar de foto graaf heeft gestaan (het moeilijkste). Schrijf deze beide antwoorden op een briefkaartje en stuur uw oplossing vóór 8 oktober aan de redactie van „De Leeu warder Gemeenschap", Voorstreek 101. U dingt, aldus handelend, mee naar de prijs van 10.die voor deze prijsvraag beschikbaar wordt gesteld. R. G. Beukelaar vatting de heer Beukelaar alsnog felici teren met zijn veertigjarig jubileum in dienst van de gemeente Leeuwarden (op 27 augustus), dan wekken wij de schijn, dat eigenbelang ons niet vreemd is. Onze waardering betreft echter in een veel uitgebreider zin de heer Beukelaar, die in en buiten het stadhuis nu al tal van jaren heeft bewezen met tact en als het moet met doortastendheid een stukje gemeentelijk belang met tal van haken en ogen te kunnen behartigen. 4 mei 1845. Men begint ter plaatse van de vroegere kavaleriestal te Leeuwarden, bij de vroegere Hoekfeterpoort, met de uitgraving voor de gazometers van de toekomstige gasfabriek. 9 juli 1845. Het bouwen van de Leeuwar der gasfabriek aanbesteed. 19 augustus 1845. Baron van Sytzama, gouverneur van Friesland, looft een pre mie uit voor een middel tot stuiting der aardappelziekte, die grote schade aan richt en geen akker spaart. De dagelijkse verzending van aardappelen naar buiten de provincie eindigt. 6 september 1845. Gerrit Jaspers Keizer ter dood veroordeeld, omdat hij o.a. een elfjarig meisje uit Berlikum een breed gouden oorijzer heeft afgerukt, waarbij het kind werd gewond.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 3