Historische wandeling door Leeuwarden Rectificatie Feiten en feitjes uit de vorige eeuw 13 4 okt. 1845. T. Eernstman, kunstschilder, begint zijn lessen aan de stadsteken- school te Leeuwarden. 10 okt. 1845. Aanbesteed het opruimen en doorgraven van de Keizersgracht, waardoor het gevangenisterrein te Leeu warden geheel wordt afgesloten. 12 okt. 1845. Nieuw orgel ingewijd in de rooms-katholieke kerk te Leeuwarden. 30 okt. 1845. Op de hoeken van liet stad huisbordes te Leeuwarden worden grote ijzeren kandelabres met gaslantaarns ge plaatst. 1 nov. 1845. Aanbesteed het afbreken van de stenen waterpoort voor het Droeven- dal te Leeuwarden. 20 nov. 1845. Overleden Pier Zeper, oud burgemeester van Leeuwarden, oud 84 jaar, gehuwd met F. Hesselink. 28 nov. 1845. Aanbesteed het dempen van een gedeelte der Oude Gracht tussen het Zaailand en het Ruiterskwartier. 3 dec. 1845. De verlichting met reverbè- res, ingevoerd te Leeuwarden in 1819, wordt vervangen door gaslantaarns, die voor het eerst branden. 28 dec. 1845. Het muziekgezelschap „Euphonia" te Leeuwarden benoemt bur gemeester Van Boelens tot erelid en geeft hem daarvan kennis bij een serenade met fakkellicht. 24 jan. 1846. Groot spiegelgevecht op alle wapenen der schermkunst met muziek in de Harmonie te Leeuwarden. 26 juni 1846. Ruurd Paskiers van Dijk wegens moord te Balk tot de strop ver oordeeld. De vroegere stadsarchivaris van Leeu warden drs. H. M. Mensonides, thans in dezelfde functie werkzaam te Den Haag, is de auteur van „Historische wandeling door Leeuwarden", een boekje uitgege ven door de Fryske Akademy. Het ma nuscript heeft enige jaren op publicatie liggen wachten; dat het nu deze bestem ming heeft gekregen mag verheugend worden genoemd, want het werkje is typografisch uitstekend verzorgd door de firma Laverman te Drachten. De vraag is echter wel of deze specifiek-Leeuwarder uitgave eigenlijk niet bij een drukker in de Friese hoofdstad had thuisgehoord. Drs. Mensonides geeft, voordat hij met zijn „Wandeling langs de oude gebou wen en gevels" begint, een kort overzicht van de historie van de stad en een be schrijving van verschillende stadsplatte gronden, aan de hand waarvan blijkt hoe Leeuwarden zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. De wandeling voert de lezer in gedachten door de gehele (bin nen) stad en legt aldus het verband tus sen de nu nog bestaande overblijfselen van het verleden en de historie zelf. Eigenlijk is het boekje dus een soort gids, die de weg wijst en de wandelaar boven dien behoedt voor achteloosheid bij het passeren van veel interessants. Er zijn meer boeken over de historie van Leeuwarden, maar dit heeft het drievou dige voordeel van beknoptheid, volledig heid en betrouwbaarheid. En daarom verdient het de belangstelling van ieder, die Leeuwarden goed wil kennen iets wat zonder historische feitenkennis kwa lijk denkbaar is. Hoe slecht velen op dit punt geïnformeerd zijn mag blijken uit het verhaal van een schoolkind over de Oldehove. Ze vertelde, dat deze vroeger is gebouwd als een vuurtoren bij de Mid delzee. Meester had het gezegd en mees ter is een wijs man, al wist hij in dit geval blijkbaar niet, dat de Middelzee hier al lang was verdwenen toen Jacob van Aaken met zijn Oldehove begon De uitgeefster van dit maandblad heeft voor deze „Historische wandeling" ver schillende cliché's uit het archief van „De Leeuwarder Gemeenschap" beschik baar gesteld. Leeuwarden. Nu kon onze lotograai deze prent van hetzelfde Schilkampen maken van de vlak daarbij in aanbouw zijnde huizen al; de stad dringt bij haar groei steeds verder het land in en ontneemt het idyllische karakter aan plekjes, die van ouds de omgeving van Leeuwarden hebben gekenmerkt. In ons artikel over het Ruiterskwartier van weleer, onder de titel „Twaalf „kof- fie"huizen op een rijtje" in het nummer van augustus werd gesproken van „de Kelderrotten", twee dametjes van plezier, die in het cafeetje van Salverda zouden hebben gehuisd. Dit blijkt onjuist te zijn; de naam Salverda is ten onrechte ver bonden aan de bijnaam van deze „dames Schilkampen, helemaal aan het eind van het Vliet, lag enkele tientallen jaren geleden nog ver van de stad. Het was zo'n halve eeuw geleden de plaats waar jongelui een roeibootje huurden om te gaan spelevaren, zoals nog gememoreerd wordt in de onlangs verschenen jubi leumuitgave van het zestigjarige V.V.V.-

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 13