1 5 Under het klokje De A-griep heelt ook de gelederen der klokmannen gedund. Toch was er een kern aanwezig om de geachte lezers van ons blad niet al te zeer teleur te stellen. Liuwe: „We binne wel es machtiger weest. En nou Rein, en Bouke en ik, das drie man." Rein: ,,Dou kenst oek sêgge: We misse Willem, en Manus, en Dorus, en dan houwe we drie over." Bouke: „En dan lergeest oek nog één, dacht Bouke so. Ja, nou hoeist mie niet so goochem an te kieken. Der hoort nog één bij. Het begint met een A." Rein: „Ja, dat salie se wel hewwe. Ol had hewwe. Het begint met een A." Bouke: „Nee Rein, ik begriep dij wel, mar dou begriepst mij niet. Dou hest het over de A-griep, en ik bedoel ónze Auguust." Liuwe: „Och ja, wat stom, om die te ier- geten. Auguust." Rein: Wat nóver niet, dat je daar hele maal niet an denke. Ik sag óns hier onder de klok staan: Liuwe en Bouke en Dorus en Willem en Manus en ik sei de gek, mar hele Auguust waar der niet bij." Liuwe: „Der binne een mooi nusje meen- sen siek ol siek weest. Dokters en ap- tekers hewwe heel wat overuren maakt." Rein: „Se sêgge dat het weer wat alsakt, mar 't is raar weest. En ik mar nergens last tan hewwe hé." Bouke: „Ja, toe mar, sukke hèt Bouke meer hoord. Bouke hadde sell eerst oek lan dat praat. Mar op een middag, ik loop op 'e Hózumerlaan en inénen Ik docht, Bouke, dou konst wel seesiek wudde. Switte, en piene kop, en kram pet ig." Rein: Konst nog tuuskomme? Hoe hest dat had?" Bouke: „Der bleven een paar lan die op- sloepte jonges staan, en die seiden: Wat skeelt der an, buurman? Bouke sei: Och jonges, wat bin ik beroerd. En ik ken gien stap meer lersette. Wacht mar even, buurman, sei één lan die knapen, en hij iut." Liuwe: Een taksi ophale ol so?" Bouke: „Must hore. Hij komt met een bakliets werom. En Bouke in 'e bakfiets. Tussen de koolbladden en de losse spruutsjes en de kleine eerpeltsjes." Rein: „Heden, heden, must dat nou so raar?" Bouke: „Ja, dou kenst wel wat sêgge, mar ik must nar huus, en Bouke kon gien poat lersette." Liuwe: „En die jonges waren gauw uut 'e raad." Bouke: „Ah, jonge ja. We waren gauw een end lut en doe't we óns straat in- skoven, doe ropen de kienders al: Han- delo, handelo. Mar Jouke sien trouw kwam so wit as een dooie 't huus uut- lopen Rein: „Ja, die docht tansels, hoe brenge se mie Bouke tuus? Dronken, of een ongeluk houden." Bouke: „Nou ju, skik het wat. Hestou Bouke wel es dronken sien? Ja, ik lus wel één, en oek wel twee, mar dron ken - nee. Nee, dat hoort niet bij Bouke." Rein: ,,'t Is wel goed, seun. Een grapke is een grapke." Liuwe: „Nou, en dou op bed seker?" Bouke: „Bouke op bed. Met een paar króken, en wat brandewien met sóker. En beroerd!! En switte!! En de koorts as een peerdü Och, och, och, wat hèt Bouke een paar hartstikke, beroerde poerminne dagen had." Rein: „Ja, je mutte je allerireselijkste gammel en akelig loele, naar't se sêgge." Bouke: „Bouke weet het uut eigen on- derfiening. En as straks ol morren de anderen weer komme, salie die wel even krekt precies het selde tertelle." Liuwe: „Dat sal dan met Willem wel niet so lang meer dure, want die sien 'k an kommen. Mar hij loopt nog niet so hard." Bouke: „Nee, mar dat laat je de eerste dagen oek wel." Rein: „Ah, die Sterke. Kenst de ouwe kop weer tille?" Willem: „Ja, dat skeelt (hoesten) niet alles, mar ik sit nog behoorlijk lol." Bouke: „Mar 't komt lekker los." Rein: Mar het rattelt en doet nog wel in dien ouwe bust. Het piept erover. Dou konst de keunstmaan wel deurslikt hew we." Willem: „Ja, se sêgge dan, dat ouwe meensen die A-griep niet so gauw krije, mar dat gaat lang niet altied op." Bouke: Dat hèt Bouke oek seid. En wat bin je eerst nog slap op 'e lóten niet? Je binne so slap as een dweil." Willem: „En waar is Dorus? En Manus? En Auguust?" Liuwe: „We hewwe se een paar dagen niet sien. Dat ik denk hast dat se arbei- dersgriep hewwe." Bouke: „Hoe noemstou dat? Arbeiders- griep? Wurdt het so wel meer noemd?" Rein: „Ik hew het nog nooit hoord, mar ik loei er oek niks loor om so te praten. Ik seg mar so: Eikeneen staat der bloat an." Willem: „Krantegriep hew ik wel lezen. Daar bedoele se met dat de kranten son drukte make tan die griep. En daar sit wat in." Bouke: „Ja, Bouke hèt seid, de griep en de keunstmaan, anders leze en hore je niet." Rein: „Ja, das oek wat meensen. Wat fiene se wat uut. Een maan. As ie nou met Sunterklaas mar lut is, anders skiene der twee manen deur de bomen." Liuwe: „Mar deze sien je so gewoan niet. Dat ding gieselt onhórige hard om ons hene. Ik wil 't wel weze, dat ik er met mien pet niet bij ken." Willem: Wij lazen dan as kienders op skoal wel die ierhalen lan Julius Fernee, mar die maakte oek al een reis naar de maan." Rein: „Feitwaar?" Willem: „Né, alleen in 't boek. Mar die gong oek onder water deur met een on der seeduukboat en alle dergelijke din gen meer." Bouke: „Jonge, jonge. Julius César. Daar leerden we oek lan met de jaartallen niet?" Rein: „Ja, mar dat waar een andere kerel. Fan sofeul jaar loor Christus, de Remeinen en de Friezen komme in ons land." Willem: Heuheu, Rein. Ik loof niet dat dat helemaal klopt, mar 't is met óns oek al so lang leden." Bouke: „Ja, en wat hewwe wij al wat metmaakt. Een paar groate oarloggen Liuwe: „En de Spaanse griep en de A- griep Willem: „En minne jaren en een boel armoede Rein: „En wat is der een soat ieranderd, hier in Liwwadden. Met straten en hózen en bruggen Liuwe: „Ja, nim nou de Frouwenpoort mat. Soleul jaar werom en nou. Daar ken die Sielstra mooi wat lan tertelle, docht ik." Willem: „Reken mar. Feertig jaar is son man bij de gemeente. En mar op son brugge staan. Mar 't is em niet an te sien." Bouke: „En 't is nog mar een jonkje bij óns. Bouke seit altied nog Hendrik teu gen em, lan heul Iroeger." Liuwe: „Och, as je der lan houwe, is t wel een mooi lak. Mar 't sü looi 'k niks loor mij weze." Willem: „Dat weet ik niet. Ik hew in Iroeger jaren wel es stolseteerd." Rein: „As brugwachter op 'e Lange Piep seker." Willem: „Daar hejje Rein weer hor. Mar ik sal der niet op ingaan, want dan wurdt het bargebieten." Liuwe: „En wie komt daar an?" Alle vier: „Manus. Ah, Manus." Manus: „Ah, mannen lan een bruin leven. Alles kits?" Willem: „Nou, het skarrelt. Hest de griep had?" Manus: „Ikke niet. Jimme wel?" Rein: „Mar, waar bist dan so lang weest?" Manus: „Nou, gewoan. Tuus." Liuwe: „En dou waarst niet siek?" Manus: „Né. Mar mien trouw hadde de A-griep." Wilem: Staan 't es uut. Sien trouw hadde de A-griep. Dat hast oek drekt wel sêgge kennen." Manus: „Ja, mar dat troegen jimme mie niet." Liuwe: „Manus hèt praatsjes kregen. Ol hèt de houw die so drave laten, das't de smoor in hest, en wij daar hier de dupo fan wurre mutte." Manus: „Daar hèt Liuwe wel een bitsje geliek an. Je lliege en drave je de lóten onder 't gat weg." Bouke: „En dan waar 't nog nooit goed seker?" Manus: „Krekt, Bouke. Het waar nooit goed. En mar kommandere: Haal mie dit, en doen dat." Willem: „As man sijnde sêg je dan op endsje besluut: Nou ken je knappe Rein: „Mar dat durrelde Manus niet." Manus: „Oh nee. Fan morren waar 't soleer. Ik sei: Barst. En doe sei sij: Wat hestou nou beters te doen, dan een han- tast in 'e huushouwing, mij wat brenge en es wat om mij hene draaie ak oek es wat noadich hew. En doe sei ik: Wat om dij hene draaie? Ik hiet wel Manus, mar ik bin dien keunstmaan niet! Ploll!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 15