Wat doet de jeugd? Wat wordt voor de jeugd gedaan Onze torenjacht Expositie in Beurs op 2, 3 en 4 januari zal het antwoord geven 2 De hiernaast geplaatste kaart van de benedenzaal van de Beurs geeft een indruk van de inrichting der jeugdtentoon- stelling, die hier op 2, 3 en 4 januari door de Stichting Leeu warder Gemeenschap zal worden gehouden. Zoals men weet, is het de bedoeling in zo ruim mogelijke zin uitdrukking te geven aan alles wat door en voor de jeugd wordt gedaan; er is dan ook een grote variatie in de aard der exposanten. Wij noemen: jeugdorganisaties, verenigingen die de jeugd (mede) in hun werk betrekken, ten behoeve van de jeugd werkzame instellingen en firma's, die zich specialiseren in artikelen voor de vrije-tijdsbesteding. Deze laatste groep ex posanten, op commerciële basis werkend, betaalt standhuur; verenigingen en instellingen op ideële basis krijgen de ruimte in de Beurs gratis, maar moeten hun stands van de grond af zelf opbouwen. Een groot aantal circulaires, de tentoonstelling betreffende, is inmiddels verzonden en de eerste reacties (die zeer positief waren!) kwamen al gauw binnen. Nummer één was een han delaar in fotoartikelen, die er waarlijk geen gras over liet groeien, want een half uur na het ontvangen van de pape rassen kwam zijn telefoontje om plaats te reserveren. Straks zal men, door de ijver van deze firma, eens precies kunnen zien wat er nodig is om de eigen foto's te kunnen ontwikkelen en vergroten. Andere adspirant-standhouders zijn de Unie van Speeltuinverenigingen, de Jeugdbond voor Natuurstudie en verschillende knutselaarsclubs; van vliegtuig- en scheeps modelbouwers zijn al toezeggingen binnen. Een van hen wil via deze tentoonstelling proberen tot de oprichting te komen van een clubje jongens, die met zelfgebouwde scheepjes-in- miniatuur wedstrijden kunnen houden. Dit laatste bewijst wel, dat deze tentoonstelling althans voor een deel herinneringen oproept aan de roemruchte „Stok paardjes", die enige jaren geleden de knutselaars de gelegen heid gaven in het publiek te treden. Een herhaling van deze huisvlijt-exposities ligt nu echter niet in het voornemen; de mogelijkheden voor een verantwoorde besteding van de vrije tijd (door de jeugd) beslaan nu eenmaal een veel breder ter rein, dat door deze expositie zoveel mogelijk moet worden bestreken. Het grote probleem zal waarschijnlijk niet worden hoe de zaal kan worden gevuld, maar wel hoe binnen de beschikbare ruimte een zo evenredig mogelijke verdeling kan worden verkregen. En daarbij komt uiteraard de plicht om de afzon derlijke stands en het geheel technisch en artistiek een ver antwoorde opbouw te geven. Binnen de hun toegewezen ruimte zijn de exposanten uiteraard „baas in eigen huis", maar wel wil de tentoonstellingsleiding van tevoren graag weten wat zij van plan zijn te doen, opdat zo nodig adviezen kunnen worden gegeven. Hiervoor en voor de opbouw van de gehele tenstoonstelling is reeds medewerking toegezegd door de etaleurs van Vroom en Dreesmann. Zonder iemand te willen dwingen tot overhaasting, zouden wij toch alle belanghebbenden kunnen adviseren: wacht niet te lang met het kenbaar maken van uw plannen, want wie te laat komt vist achter het net. Wendt u om nadere inlichtin gen en voor het vastleggen van standruimte tot de directeur van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, de heer W. H. Kuipers (overdag Stadhuis, tel. 21141; 's avonds Valerius- straat 43, tel. 8203). Bij hem kunt u ook de circulaire aan vragen, voor zover deze u niet is toegezonden. Goed gezien, gij grote schare van to renjagers. Inderdaad - de foto van de vorige keer toonde de toren van de St. Dominicus- kerk, gezien van de Duco Martenapijp af, maar dan van een iet wat verheven stand punt, want op de be gane grond wordt men dit bouwwerk op deze plaats niet gewaar. De winnaar van de prijs van tien gulden is de heer K. v. d. Woude, Hofstraat 5, Huizum. En hier is het plaatje voor de torenjacht van deze keer. Meldt vóór 5 november aanstaan de per briefkaart waar deze foto werd ge maakt en hoe de afge beelde toren heet. Het adres is: Redactie Leeuwarder Gemeen schap, Voorstreek 101- 103; voor deze opgave is, evenals de vorige, een prijs van tien gul den beschikbaar.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 2