I PIEREMENT: symbool van een heid c^eetWArber ijemeenscljaK 7 Weet u wat het symbool van onze eenheid is? Het draai orgel. Misschien heelt u het beieeid op die gedenkwaar dige avond van 9 oktober, toen in de grote kotliekamer van de Harmonie mr. R. de Waard, rechter te Amsterdam, optrad voor de Kring van Draaiorgelvrienden, die daar werd gevormd. Een rechter, die optreedt voor draaiorgel- vrienden Waar moet het verband worden gezocht? Mr. de Waard gal zeil het ant woord op de vraag wat de rechterlijke macht met draai orgels heelt te maken.Niets zei hij, kort en krachtig. En met het citeren van deze uit spraak is heel deze avond gekarakteriseerd. Wat hadden de honderden bezoekers, die de zaal tot de laatste plaats vulden, met het draaiorgel te maken? Niets, helemaal niets, maar toch waren ze gekomen met zoveel belangstelling dat het leek, also1 hun levensbe langen hier ter sprake zouden worden gebracht. Veel meer belangstelling zells, want le vensbelangrijke vergaderin gen worden doorgaans slechts zeer matig bezocht vraagt u het maar eens aan bestuur ders van hoogst nuttige orga nisaties Maar dit grote bezoek was niet het merkwaardigste. Op vallend, Irappant zells, was de zeer gemengde samenstelling van het gezelschap geïnteres seerden. Laten we vrij wil lekeurig overigens begin nen met de procureur-gene raal. We zouden dan kunnen eindigen met de jongens van de straat, aan wie men wel eens verwijt nergens belang stelling voor te hebben. Daar tussen bevond zich het an dere publiek, als een tapijt met een schoon patroon gewe ven uit alle voorhanden maat schappelijke geledingen. Zij allen werden hier verenigd door hun gemeenschappelijke belangstelling voor het piere ment. Leeuwarden één rondom het draaiorgel zo kan men ietwat pathetisch uitroepen. En wil men nu beweren, dat de gemeenschappelijke belang stelling zich op belangrijker zaken kan richten dan op zo'n muziekinstrument, dan is dat accoord. Maar is het niet even waar, dat we het pierement de eer moeten gunnen mensen van allerlei slag en aard in een ongedwongen sieer bij el kaar te brengen? Wat hebben we niet naar zo'n middel ge zocht! Wat is er niet over vergaderd, hoeveel commis sies hebben er niet de met warme mensenliefde vervulde hooiden over bij elkaar ge stoken! Hoe kraken de plan ken onder de last der boeken en rapporten over dit onder werp! En hoe weinig schijnt het allemaal te helpen Tot er plotseling een piere ment in een zaal wordt neer gezet en een ,,pierementoloog" mr. De Waard is onbe twistbaar de eerste en ook de meest enthousiaste onder de ze wetenschapsbeoefenaren het woord voert. Daar is het antwoord op de vele bange vragen, daar is het middel om deze gebarsten samenleving te krammen en te lijmen. En daar is ook het bewijs voor het bestaansrecht van het al oude pierement en van een club van lieden, die zich met terdaad willen inspannen om dit fleurige en kleurige ty pisch-N e der landse stukje volkscultuur te behoeden. Er worden geen draaiorgels meer gebouwd, we moeten zuinig zijn op de nog bestaande exemplaren, zo riep de heer De Waard uit. Het draaiorgel als symbool der eenheid laten we het als zodanig accepteren en waarderen in deze verdeelde wereld. De Stichting Leeuwar der Gemeenschap prijst zich gelukkig deze avond mee mo gelijk te hebben gemaakt (door het verlenen van een overigens onaangesproken fi nanciële garantie). Want de bevordering van de gemeen schapsgedachte wordt niet al leen met mooie theorieën ge diend Ziehier, ten voeten uit, en in al haar bevallige gratie één der drie dames, die het front van het draaiorgel ,De Gouwe' sieren Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 6ejaarg.no. 9 oktober 1957 Rodaktie-commissi» Mavr. A. J. Bearda Bakkar-Stuivaling H. Kingm ans Pater G. T. Oostvogel O.P. A. Vandamme J. T. Vellenga Hoofdredakteur W. H. Kuipers, Tel. 8203 Adrea Administratie Voorstreek 101-103, Telefoon 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 teg name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Het reeds begonnen werk voor de aanleg van de nieuwe veemarkt gaat door, al staat uiteraard niet vast hoe het verder zal gaan bij de bestedingsbeperking van het ogenblik. Hier zijn straatmakers aan de arbeid 25 september 1845. Opgericht het muziek gezelschap „Euphonia" te Leeuwarden met vijftig leden. Direkteur P. Wede- meijer. 27 september 1845. Van Harlingen naar Huil vertrekt voor het eerst het voor passagiers en goederen ingerichte stoom schip „The Rapid", kapitein Brounless. Het is het begin van een wekelijkse dienst.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 7