13 Onder het klokje Regen, regen, regen. Wind en regen. Maar ook hoog bezoek aan onze goede stad. En dan die orgelman, die een prachtkans op een echt vorste lijke gilt miste. Dorus: „Suustou wel son hon we ze wille?" Liuwe: „Welke hon? Oh, die brüne daar, die daar net ioor die winkeldeur een hoopke doet?" Dorus: „Né, ne, ik bedoel die iliegende hon fan 'e Russen." Willem: „Ja, dat ken je nou ioorgoed de rooie hon noeme." August: „Hoe bedoelst, de rooie hon?" Rein:-„Nou ja, één of andere siekte, diet kienders laak hewwe, waar't se so bont fan wurre kenne. 't Sal wel rooie hond weze, sêgge se dan." August: „O, ja Dorus: „Mar suustou die hon wel weze wille, Willem?" Willem: „Nou, och, an 'e ene kant wel. Je siene nog es wat fan de wereld. Mar an 'e andere kant Rein: „Ik docht, dat je niks fan 'e wereld sagen. Je sitte ommers kiele- meters en kielemeters- boven de hele boel. Boven de lucht, en muskien wel boven de laagste sterren, stel ik mie so foor." Willem: „Dat noem ik allemaal nog wereld." Bouke: „Bouke docht dat de wereld de ehdat de wereld nou ja, hoe sak het sêgge dat de wereld de wereld is. Hier so, alle lannen en meensen, en al so meer." Manus: D'aarde sogeseid." August: „Hoe hiet die fent?" Manus: „D'aarde. Dè aar-dè." Liuwe: „Ja, Manus bedoelt het selde as Bouke. Gewoan, de wereld." Willem: „Mar fiene jimme dan niet, dat de lucht, en 'e son, en de sterren en 'e maan bij de wereld hore?" Rein: „Welke maan bedoelst nou, Sterke? Dat gele ding, dat gusteravend boven de stad hong, of die sproeteniks of hoe se dat gekke ding mar noeme?" Willem: „Ik bedoel onze gewoane maan. Die honnemaan staat daar buten." Bouke: „Staat die der buten? Bouke docht dat ie draaide, eerst met die arre- me hon derin oek nog." Dorus: „Das nou mien haag. Arreme hon seit Bouke. En Willem seit, dat as je in dat honnegat saten, as dat je dan nog es wat fan de wereld siene." Liuwe: „Ja, Willem wü wel een hon weze Willem: „Nou kiek es, ik denk niet, dat se der fan de Dierenbeskerming so foor weze salie. Het hèt mij oek wel es om dat arme dier begroaten. Mar an 'e an dere kant, as meens sijnde, süden je op plakken komme Bouke: „Ja, nou begriept Bouke Willem. Jonge, jonge, wat süden je dan wat met- make." Manus: „Mar süden je wel wat sien? Ik docht, dat je niet so lekker in je tontsje waren, as je in son smerig ding deur de lucht giere." Willem: „Nou kom ik nog es met mien fraag. Hiet dat nou wereld of hiet dat anders? Hoe sien jimme dat?" Liuwe: ,,'t Is mij wat te hoog foor wereld." Bouke: „So gaat het Bouke oek. Hé pliesje." Pliesje: Sei u iets, meneer?' Bouke: „Ja, mut u es hore. Wij hewwe het over die hon in die keunstmaan. Dat ding gaat oegrieslijke hoog. Hiet het daar nog wereld of niet?" Pliesje: „Jonge, jonge, wat hawwe jimme ernstige gesprekken. Mar hawar, ik tocht sa, dat het net mear bij de wrald heart." August: „Waar niet bij? Bij de Brol?" Willem (zacht): „Bij de wrald. Bij de wereld. Hij praat boerefries." August (zacht): Magge pliesjes wel an ders as gewoan prate?" Pliesje: „Ik praat altiid oer „het heelal". Dêr heart alles bij." Wilem: „Jou bin mien man. Dat woord maalt mie nou al hieltieten in 'e kop om. Just, dat is 't. Heelal." Pliesje: „Nou mei ik wol wer troch- rinne? Dag heren!" Dorus: „Een skaplijke kerel. Ja, je hewwe ierskeidene fan die pliesjes, die boere fries prate." Bouke: „Och, Bouke fient dat oek wel een mooi ding in een plak as Liwwadden." Liuwe: „Ik docht dat se der oek wel reke ning met houwe met annimmen. Kenne jou gien Fries, dan kenne wé jou niet gebrüke." Willem: „Dat wil mie hast niet an. Mar hij hèt óns mooi holpen. Heelal. Een hon fliegt deur het heelal. Een hon. Och, och, och Rein: Willem liekt wel een spreker foor de radio. Dames en heren. Een hon fliegt deur het heelal." August: „Met 'e suster fan Hannibal." Manus: „Ah, ónze dichter, 't Wurdt dien tied weer. De ouwe man is weer in 'e stad." Bouke: „Se sêgge dat ie alle jaren froe- ger komt. Mar 't is een heel feest foor de kienders." Dorus: „En foor de winkels." August: „Mar as je gien senten hewwe, is der niet feul aardighied an." Willem: „Ah, een kleinigheidsje is oek al leuk. 't Is meer 't idee, tien ik altieten." Manus: „Sukke dingen blieve oek allied bestaan. Doe't wij kienders waren Rein: „Waar Sunterklaas oek al een ouwe man, wuust sêgge. En Piet is oek niks ouder wurden." Manus: „Dat wü ik niet sêgge. Doe't wij kienders waren, fertelde óns opoe oek al fan Sunterklaas en so. Dus, dat binne al hele ouwe gebrüken." Willem: „Late we blied weze, dat er nog sukke dingen binne. Der is al kopsorg en argewaasje genoeg." Bouke: „Son Kroeskop, daar in Rusland, must nou es foor Sunterklaas spele. Een mieter op sien kale kop, en een groat burd foor Rein: „Hij speult weet hoe vaak ioor Sunterklaas. Met de éne han wuift ie, en met de andere han stopt ie de stoute jonges in 'e sak." Willem: „Ja, mar Bouke bedoelt, docht ik, dat as ie es écht foor Sunterklaas speulde, en as ie em der heulendal in gaf, dat ie dan anders wudde." Bouke:Just Willem. Dat bedoelde Bouke. Bouke docht dat een kerel, al is ie nog so spiekerhard, anders wurdt in 'e Sun- terklazetied." Liuwe: „Nou, ik sien dat met die Rus nog niet so hard gebeuren. Met feest- fierderij ommers skelle en ragge se nog op 'e anderen." Willem: „Salie we mar over de pollentiek ophouwe? Guster hewwe we het over die Hongaren had, en dat begroat je de toa- nen uut, mar we mutte mar wat fleurig op. Ah, daar is 't orgel." Dorus: „Se binne Iaat fan morgen, 't Skilt hast wel een hallef uur bij anders. Draaie mar jonges (Het orgel speelt, en versleten en brom mende mannenstemmen: „Zie ginds komt de stoomboot, uit Spanje weer aan Daarna werd er stil geluisterd). Bouke: „Een pottepórie. De stoomboat, en kapoentsje, en de maan, en hoor, wie klopt daar Man (met rammelende bus): „Ik bin 't mar. As 't u blieft heren." August: „Ik hew niks bij mie Manser: „Fleden week oek niet wel? Allafijn. De heren wel?" Liuwe: „Ah jonge ja. Hier." Willem: „En hier is Willem sien bij- drage. Niet feul Manser: „Mar uut een goed hart, seker. Balleefd, heren." Dorus: Jim bin laat niet? Of ferbeel ik mie dat?" Manser: „Né, daar hewwe jou geliek an. Mar we musten foor een kantoor speule. Daar waar een fent fijf-en-twintig jaar an 't werk, en nou hadden sien maten lapt, en musten wij óns hele rippertwaar speule." Liuwe: „Ja, dat duurt nogal even. Mar sukke putsjes binne mooi metnomen." Willem: „Dat levert meer op as Hé, sien 'k dat goed? (naar auto's achter po- litie-motorbrigade die even moeten stop pen): Heu, heu, heu Rein: Wat hest nou, Sterke. Seist Sun terklaas goeiendag? Dou krijst toch niks meer!" Willem: „Wat Sunterklaas. Dat waar de Koningin!! Se sag hierhene, en ik keek hut liek an, en ik sei: Heu!" Liuwe: „Weest het seker?" Willem: „Nou, reken mar. En de pliesje der bij! Se waar het!" Manser (wegrijdende auto's nakijkend): „Dat haal ik niet meer. Mar jonge, dat hadde de dag goed make kennen

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 13