X- MZE TIIIIESJ.II'HT ,,Hoog en droog' niet overal toepasselijk 9 Deze toto van twee knikkerende kinderen maakte de heer S. M. Vis, Pieter Lastmanstraat 31 En hier is de nieuwe opgave in onze torenjacht-serie. Kunt u ontdekken waar deze foto is gemaakt? Meldt het ons vóór 5 december per briefkaart en u dingt mee naar de prijs van tien gulden. Het adres is: Redactie Leeuwarder Ge meenschap, Voorstreek 101, Leeuwarden. De torenjagers zijn de afgelopen maand weer actief geweest; velen hunner heb ben de plaats waar de foto in het oktobernummer werd gemaakt precies weten te vinden: tussen de panden Har- lingersingel 7 en de Groene Weide door, met uitzicht op de toren van de Domini- cuskerk. Prijswinnaar (tien gulden) is de heer G. J. Kloos, Abeelstraat 13b, Leeuwarden. Woont u hoog of laag? Deze vraag is in het bijzonder van pas, wanneer we het hebben over het regenwater en over de daarmee samenhangende rioleringspro blemen. En we doelen dan niet op het verschil in hoogte tussen de verdiepin gen van flats, maar op de hoogteverschil len van verschillende stadsdelen. Al lijkt Leeuwarden, hoofdstad van het vlakke Friesland, vrij egaal van oppervlak, toch zijn er nog aanzienlijke verschillen. Let terlijk aan de top staat het huis van notaris Koch op de hoek van de Beijer- straat en de Grote Kerkstraat. Hier, op het hoogste punt van een voormalige terp, bevindt u zich 5.50 meter boven Fries Zomerpeil (F.Z.P.) en de omgeving hiervan, globaal begrensd door Bij de Put, Speelmanstraat, Grote Kerkstraat en Beijerstraat, daaltvniet beneden 3.66 meter boven F.Z.P. (of drie meter boven Nor maal Amsterdams Peil). Hooggelegen delen vindt u verder op het Oldehoofster- kerkhof en rondom de Grote Hoogstraat, waar u eveneens meer dan 3.66 meter boven dit peil staat. Maar - en nu nemen wij de andere uitersten op de Tijnjedijk is de hoogte niet meer dan 86 centimeter boven F.Z.P. en de Poppe- weg ligt slechts een ietsje hoger. Het oostelijke stadsdeel en Zuid (behalve de Schrans en de omgeving daarvan, die hoger liggen) bereiken nergens een gro tere hoogte dan 1.66 meter boven F.Z.P. West is iets gunstiger met een hoogte tussen 1.66 en 2.66 meter boven N.A.P., behalve de Bildtsestraat en het deel westelijk van de Valeriusstraat, die weer een ietsje lager zijn. Is dit alles nu ernstige reden voor be zorgdheid bij grote en aanhoudende regenval? Eventueel overlast zal in de laagst gelegen delen uiteraard eerder ontstaan dan in de hogere, maar er moet heel wat gebeuren voordat men echt natte voeten krijgt (behalve in lekkende kelders). Het normale waterpeil in Fries land is 20 centimeter boven F.Z.P. en dus blijft er nog heel wat ruimte over voor een extra-grote plas regenwater. Bovendien moet men zich niet vergissen in de werking van een rioleringssysteem. Zelfs wanneer dit vol water zit (doordat de uitmondingsbuizen onder de spiegel van het buitenwater zijn geraakt) dan blijft de afvloeiing functioneren, volgens de wet der communicerende vaten, die niet gedoogt dat de waterstand in zo'n buizensysteem hoger wordt dan het waterpeil buiten. Zo worden hoogteverschillen in de stad gemeten Voor ongerustheid is dus direct geen plaats, al kunnen we ook in Leeuwarden ons er niet bepaald op beroemen „hoog en droog" te zitten....

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 9