1 5 Under het klokje Natte straten en stoepen, vieze straten en stoepen, gladde straten en stoepen. Slechts zelden vergaderde het klok- gilde, maar één keer was al weer vol doende. Liuwe: ,,Het is weer een kwakkelspultsje met 'e winters. Frieze, dooie, dooie, frieze." Bouke: „Wie hèt het daar over die dooie Friezen? Stuur sukken mar nar Bouke toe. Bouke Ireet se levend op. Staan 't es uut, dooie Friezen!" Manus: „Mar dat seit Liuwe helemaal niet. Hij bedoelt, dat we dan weer een paar dagen lorst, en dan weer een paar dagen dooiweer hewwe. Frieze, dooie, dooie, Irieze. Een kwakkelwinterke." Bouke: „Al weer goed. Dan het Bouke dat ierkeerd begrepen. Mar jonge, asse an 'e Friezen komme, dan komme se an mij. Bouke raamt se so teugen de gron Rein: „Dan spreke de stienen! Nou, ik loop daar niet so warm foor hor. leder dierke sien plessierke, mar je mutte sukke dingen niet overdrieve." Willem: „Mar Rein jonge, fonstou het nou niet fijn, dat wij weer een nije menister leverd hewwe? Nog een paar bedankjes en wij hewwe de macht." Dorus: „Hoor die Sterke es swetsen. Mar an 'e andere kant hew 'k het dochs wel mooi fonnen, dat die Vonderman het wudden is." Willem: Vondeling1" Dorus: „Nou ja, goed. Vondeling. Sien overgrootfader fonnen se achter de boom." August: „Das een hele haal. Fan achter de boom naar het menister-wezen. 't Sal oek wel goed betaald wurre." Liuwe: „Die Mansholt is hier nog wel es weest te skaatserieden. Hij hèt loof ik wel an 'e Elfstedentocht metdeen. De laastc keer nog, docht ik." Willem: „Ja, dat is oek so. Met óns kommessaris fan 'l Hofplein. Ik houw der wel fan as sukke mannen wat an sport of sukke dingen doene." Dorus: „Ons burrigemeester is loof 'k bij de roeifereniging. Ik hew em wel es in 't boatsje sitten sien, en hij skeurde best an." Rein: „Se kenne anders op 't stadhuus best es in 'e ferleiding brocht wurre, oek es op een andere menier te roeien, want der is dik te min op 'e begroating." Willem: Hast een muljoen loof ik, dat er in 'e kranten ston. Dat liegt er niet om. En dat houdt in, dat je een heel soat nije dingen wel op 'e buuk skrieve kenne." Liuwe: „Je süden sêgge wat een geld. En waar blieft suks nou allemaal?" Rein: „Se kenne der wat mèt bij de gemeente anders. Der binne oek een paar honderd meensen poater. Die kenne se nergens meer fiene." August: „Hoe kon dat so raar? Hoe is dat gongen?" Willem: „Och, se hewwe hurren es fer- gist met het tellen fan 'e meensen. Das een saakje fan optellen en aftrekken stel ik mie foor, en as dat dan over tien- düzenden gaat, wille der wel es een paar honderd over de kop keken wudde." Manus: „En tot endsje besluut bin der loot ik mar ses bijkommen." Liuwe: „Die kenne in één huus." Willem: „Temeensen as se bij één huus- houwing hore. Mar so is dat netuurlijk niet met die dingen." Bouke: „Né welke ses meensen dat binne, weet je nooit. En Bouke hèt oek gien nocht om em de kop der over te breken." Rein: Hestou die al overskrieve laten Bouke?" Bouke: „Ikke? Ik bedoel Bouke? Ja, seker. Fleden jaar direkt al. Ja, seker hor. Bouke is niet dronken." Willem: - „Fleden jaar Bouke? Sogeseid over negentienhonderd seven en Hef tig? Mar Bouke Bouke: „Nou, wat is der te bouken? Dou siest mie an, as hadde Bouke die fer- miste Liwwaddets opfreten." Rein: „Né jonge, né. Mar astou fleden jaar hier inskreven biste, dan is der groate kans op August: „Dat Bouke één fan de ses is." Bouke: „Welke ses. Wat bejeuzele jimme dochs?" Liuwe: „De ses nijen. De ses, diet er fleden jaar in Liwwadden bijkommen binne." Bouke: „Ja mar, Bouke is gien n ij e Liwwadder! Heden meensen, wat hèt Bouke niet lang in Liwwadden woand. Dat wete jimme toch oek wel." Liuwe: „Mar de bist er een jaar of wat uut weest." Bouke: „Dat sal Bouke dochs selleL wete. Of hadde ik dat soms earst frage mutten an 'e heren. Mag Bouke as 't u blieft naar Rotterdam, heren?" Willem: „Das overgedreven praat, Bouke. Luuster nou es. Dou hest hier jaren woand. Mooi. Al die jaren hewwe se dij mètrekend. Mooi. Nou gaast fut. Naar Rotterdam. Se krasse die hier deur. Daar skrieve se die der bij. Mooi. An 't end fan 't jaar telle se die hier niet met, want dou bist hier niet. Daar telle se die wèl met Manus: „Want dan is Bouke een Rotter dammer." Bouke: „Das niet waar. Bouke is altied Liwwadder bleven." Rein: „Ah, jonge, op papier. Dou stonst in 'e boeken in Rotterdam." Bouke: „Das waar. Mar nou ferder." Willem: Nou ferder. Bouke gaat weer naar Liwwadden werom. Hij wurdt weer op 'e nij inskreven. En dus Dorus: „Wurdt ie an 't end fan 't jaar met-teld!" Liuwe: „As één fan de nijen." Bouke: „En dochs waar 't niet heiendal eerlijk. Want een echte nije waar ik niet." August: „Een ouwe nije." Dorus: „Mar op pepier waar ie nij. So nij as een eh Willem: „So nij as een klein kien, dat sien fader komt angeven." Rein: „Geeft dat kien sien fader an op 't stadhuus?" Willem: „Dou begriepst mie wel." Bouke: „Mar Bouke niet. Bouke is gien klein kien! En Bouke is niet een nije Liwwadder! Skei toch uut. Ik ken der wel om skrieme. Bouke een nije Liw wadder." Willem: „Ja mar, 'dou maakst er teul te teul een drama fan Bouke. Foor die mannen op 't stadhuus bistou een nije kaart. O, oek één uut Rotterdam jonges, segge se daar. Hoe hiet ie? So en so. Mooi, tel em er mar bij. Weer één meer." Bouke: „Nou 't sal wel. Mar sü nou niet één fan al die amptenaren denke: Hé, das een bekende naam. Bouke. Hoor es, heren, Bouke is der weer. Uut Rotter dam." Rein: „Ah wel né jong. Dat ferandert daar so faak es. Wie sü der nou so lang sitte, en al die namen onthouwe?" Manus: „Ik ken één, die sit er al so lang as ik het stadhuus ken. Hij hèt een ap- patte naam. Fan Beton of Salon." Willem: Pebon sastou wel bedoele. Hij woande froeger bij mien suster in 'e straat. Ja, die hèt er jaren sitten. Mar hij sal der al hast uut loof ik." Manus: „Ja, die sal hast wel an sien pusjoen toeweze. Hij waar een paar jaar jonger as ik." August: „Sukken salie wel meer pusjoen hewwe as wij." Willem: „Och, wat geeft het. Dastou nou nooit wiezer wust, Auguust. Ik begriep dat niet." Bouke: „En sukken daar ken 't niet leul skele. Die leve fan de liefde." (Wijst naar paartje op Nieuwestad). Dorus: „Ja, dat gaat altied deur. En as de echte maan niet skient, nou dan geel je maar een dikke tuut onder de keunst- maan. Der binne nou twee." Rein: „Ja, 't is die Amerikanen nou oek lukt om son ding fut te skieten. 't Sü oek tied wudde." Manus: „Se geve die dingen altied fan die gekke namen." Liuwe: „Nou spoetniks konnen we nog wel sêgge, doch ik." Willem: „Mar dat Amerikaanse ding hèt een hele nüvere naam. En dan is de re- klame der af." August: „Make se met die dingen dan reklame?" Rein: „Ja, pollentieke reklame bedoelt Willem. De meensen komme der fan onder de indruk." Bouke: „Né, wat dat betreft, hadden die Amerikanen een düdlijke, leuke naam uutsoeke mutten." Rein: „Leverwust of so." Willem: „Leverwust? Hoe komst daar bij?" Rein: „Nou, das de overeenkomst tussen een spoetnik en een leverwust. Daar ken een hon insitte!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15