Acht en dertig seconden „Even diep ademhalen, adem inhouden, niet beu/egen, klaar, dank U u/el" 11 •en organisatorisch berust de zaak bij een instelling, waarvan de oprichters bij de naamgeving niet de uiterste beknoptheid in acht hebben genomen: „Interprovin ciale dienst voor het bevolkingsonder zoek op longtuberculose in de drie noor delijke provinciën". Verder werkt de gemeente Leeuwarden mee door het uit zoeken en verzenden van de oproepingen en het garanderen van het bedrag, dat per doorlichting van het publiek wordt gevraagd. Dit bedrag is slechts 1.05 en dat is toch eigenlijk „geen geld". Niette min: wie dit bedrag beslist niet kan mis sen, wordt gratis geholpen en de ge meente draagt de strop. En dan mag, met betrekking tot de organisatie, niet on vermeld blijven, dat een groot aantal vrijwilligers der Groene Kruisverenigin gen hulp verleent. Er zijn twee mogelijkheden: u voelt zich gezond of u voelt zich ziek, subsidiair „niet lekker". In het eerste geval laat u zich doorlichten, omdat juist bij tbc de schijn kan bedriegen; een eerste begin van de ziekte hoeft niet met merkbare lichamelijke ongemakken gepaard te gaan. Voelt u zich niet „honderd pro cent", dan is er alle reden om te laten nagaan of er in de richting van het on derzoek iets met u aan de hand is. Som mige mensen hebben de neiging op dit punt een soort struisvogelpolitiek te be drijven; ze zijn bang voor de zekerheid, die misschien het vermoeden van ziek zijn bevestigt. Men kan niet ontkennen, dat een eventuele ontdekking van tbc nare consequenties kan hebben, vooral door de lange duur van het genezings proces. Maar van uitstel komt bij deze kwaal nimmer afstel; wie nu zijn vage klachten niet durft te laten onderzoeken, zal op den duur met ernstige klachten naar de dokter moeten gaan. En dan zijn inmiddels de genezingskansen geringer Op de bovenste foto ziet men een rijtje dames, -wachtend op hun beurt om te worden doorgelicht in het geheimzinnig aandoende appa raat, dat geheel berekend is op een snelle afhandeling van het onderzoek. Rechts beneden ziet men het resultaat van dit werk: een lange lint met (ongeveer vier honderd) röntgenfoto's komt uit de ontwikkelmachine en wordt op een spoel gerold. Links in het midden een arts, bezig met het lezen" van deze foto's, die afwijkingen aan longen of hart aantonen. Uiter aard is een omvangrijke admini stratieve arbeid aan de doorlich ting verbonden; links beneden het sorteren van de toestelkaarten voor de statistiek. geworden en in ieder geval zal het ge nezingsproces langer duren. Bovendien, wie met tbc blijft rondlopen (onbewust (voor vervolg zie pagina 19) Het „schermbeelden" is weer begonnen in de gemeente Leeuwarden; in de loop van dit jaar krijgen alle Leeuwarders boven veertien jaar de gelegenheid zich te laten doorlichten, in het kader van het bevolkingsonderzoek op tbc. Begonnen is met de zuidelijke dorpen en Huizum en in de loop van het jaar volgt de rest, met het westelijke deel in december als sluitstuk. Naar het antwoord op twee vragen wordt met spanning uitgezien. De eerste is: hoeveel procent van de opgeroepenen zal verschijnen? De tweede is: bij hoeveel der doorgelichten zullen afwijkingen worden gevonden? Wat de opkomst betreft, kan de ervaring van 1955 tot lering strekken. Toen ver scheen 96.1 procent van het aantal opge roepenen; een aantal, dat boven het ge middelde van de drie noordelijke pro vincies lag. Daar haalde men 94.9 pro cent. Maar men moet niet denken, dat de organisatoren tevreden zijn met 96.1 procent, want onder die 3.9 procent weg blijvers schuilen ongetwijfeld mensen, van wie men met recht en reden had mogen verwachten, dat ze zich in hun eigen belang en dqt van anderen hadden laten „schermbeelden". Wanneer we van „de organisatoren" spreken, dan is het wel goed even te verte,llens wie dit precies zijn. Technisch

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11