15 Onder het klokje Onze vrienden houden zich bezig met het ondermaanse schoonmaken, met kom- pleksen, en een receptie op de maan. Liuwe: „Ik denk niet, dat we Willem ianmorren siene. Hij mut sien irou helpe met skonmaken." Bouke: „Met skonmaken Das wieve- werk. So gek hewwe se Bouke nooit kregen. Skonmake Dorus: ,,'t Mut dochs gebeure. En je kenne ons ouwe wiefkes der oek niet allienich ioor opdraaie late." Manus: „De kienders süden helpe kenne. As se niet al te leer alwoane, Hen ik dat logika." Dorus: „Tensij die sellei weer een drukke huushouwing hewwe. As jou in 'e kleine kienders sitte Hein: „De korste klap waar iansels, laat dat hele skonmaken overgaan. Sü dat nou so noadich weze?" Liuwe: „Ja, daar mut je bij trouwen nooit naar trage. Sij fiene 't noadich, en dan houdt alles op." Dorus: „Of alles begint pas. 't Is mar krekt hoe je wille. Mar as se nooit skon- maakten, süden wij mannen oek raar guud spuie. So is 't oek weer." Liuwe: „Je kenne beter een skoan wiel hewwe as een doedel. Ik bin nooit troud weest, mar ik hew altied goed uut mien doppen keken. Dat sodoende." Bouke: „Ja, dat ken Bouke wel mettoele. Je hewwe fan die groezige wieven, brrr. Alles is goor, en alles kleeft." Manus: Mar je hewwe oek fan die oegrieselijk skoane trouwen. Daar mut je fan 'e floer ete kenne." Rein: „Ik hew een trouw kennen, die waar oek sükerskoan, in 'e huus en om 't huus hene. Hur stoepke daar skrobde en dweilde se altied op om. Gouden- stoepke wurde se in 'e buurt noemd. En toch ferder een best meens." Dorus: „Bij mien buren oek; dat meens loopt altied met 'e stofdoek in 'e han. En as jou met wat süterich weer der in 'e huus gane, loopt se je met feger-en- blik achterna. Denk om mien skoane loper, buurman!" Willem (ongemerkt naderbij gekomen): „Das een kompleks!" Allen: „Ah, Willem, hest de put der uut?" Willem: „Nou, de kamer nog. Boven is 't skoan, en de keuken, en 't gankje. Ik hew twee dagen hard peze mutten. Werk- ferskaffing op solder." Dorus: „Mar wat seistou krekt toenster an kwamst?" Willem: „Ik hoorde dij over de een of d'ander bearen, en toen wist ik wel, hoe laat het waar. Sukke meensen hewwe gewoan een kompleks." Bouke: „Is dat erger as de griep Wil lem?" Willem: „Ja, steek nou Abe Lenstra de gek an, mar mij niet. Is 't erger as de griep Staan 't es uut. Rein: „Wat bedoelstou met kompleks, Willem?" Willem: „Wat ik er met bedoel? Nou, wat het is netuurlijk. Een kompleks. Doadgewoan een kompleks." Bouke: „Ooooh, een doadgewoan kom pleks. Sêg dat dan dalijks. Bouke docht alMar jaaa Liuwe: „Dan mut Bouke het óns oek mar es uutlêgge. Want ik begriep het niet." Bouke: „Nou ja, sien es Een komplot eh Dat is Rein: ,,'t Gaat over een kompleks, Bouke. Niet over een komplot." Bouke: „Och, heden, sei Bouke kom pleks? Wat ken je stom niet? Hoe kom ik er bij. Kompleks. Né, komplot!" Willem: „Hoor es an, mannen. Een kom pleks liekt wat op een siekte, op een soort afwieking. 't Is niet normaal meer. Je kenne je wat inbeelde, je kenne bang foor 't een of 't ander weze, je kenne oek overdreven skoan weze. En daar gong het hier om. Foelt u?" Liuwe: Willem jonge, dou bist in een hoop dingen een matjedoor. Waar haalst et allemaal weg? Rein: „Hastou het so oek begrepen, Bouke?" Bouke: „Ja hor, ja seker. So hadde Bouke het oek begrepen." Dorus: „Dus as Auguust altied so op 'e senten omjeuzelt, dan liekt datHééé. Waar is Auguust?" Manus: „Wetachtig. Ik hadde hiele Auguust niet mist." Willem: „Miskien is ie oek an 't skon maken. Hij sal temeensen wel niet een werkster nimme, hahaha." Rein: „Och heden nee. Hij springt nog eerder met een polsstok over de hopen stof hene." Liuwe: Muskien is ie jaardag." Willem: Dat denk ik niet. Ik hew niks in 'e krante lezen." Dorus: „Das oek een bak. Hoe sü dat nou in 'e kranten komme? Dan mut je honderd jaar wudde, of wat meer as ge woan weze." Rein: „Kleine Sielstra hèt het krekt niet haald. Die waar op een paar weken na honderd." Manus: „Och kiek, daar komt Auguust an. Hij hèt één bij em. Kenne jimme die kerel?" Bouke: „Ik ken mie fersien, mar hij hèt een hoop fan Sibbele. Ja, en 't is em oek! Sibbele. Sibbele Panhering." Willem: „Das mie oek een bijnaam. Pan hering. Hoe komt ie daar an." Bouke: „Ik loof dat sien fader en sien groatfader der met liepen, nou, en dan weet je wel hoe 't gaat. Ah, die Sibbele, komst oek es onder 't klokje?" Sibbele: „Nou ik trof Auguust en ik sei, waar gaastou hene? Hij sei, naar mien maten op 'e Nijstad." j August: „En toen froeg ie, wie dat waren, en doe fertelde ik em dat. Och heden Sibbele: „Ja, och heden, sei ik toen, Bouke kan 'k wel, en Rein Flewiel kan 'k wel, en Manus Briltsje Rein: „En wij kanne Sibbele Panhering nog wel. Hoe oud bist nou, Sibbele?" Sibbele: „Folgende maan bin ik in mien twee-en-tachtigste." Liuwe: „Asjeblieft, twee-en-tachtig." Dorus: „Hij is nou nog één-en-tachtig." Rein: „Wel né, tachtig. Ja, die ouwe Sibbele sit altied stielfol met fan die hele kleine grapkes. Je hore se hast niet, so klein binne se, hè Sibbel?" Willem: „En Auguust hèt an 't skonma- ken weest? Hoefeer bin jim, Auguust? August: „Onder en boven skoan. In drie dagen. Met sien drieën." Rein: „O, dou hast mar een goeie hulp nomen Och ja, Ioor een paar centen hew je een hoop lol." August: „Né, né, ne, mien skoansuster hèt óns even holpen, en die wü der niks foor hewwe." Sibbele: „En Auguust mar anhouwe: Toe nou meens, nim dat tientje nou an; seur nou niet. Hier, pak an, dat is t mij wel weerd." (Een blozende August, en een groep breedlachende mannen). August (vinnig): „Pastou mar op die sel lei, ouwe Panhering. Dou hest de hon- derd-jaar-siekte." Bouke: „Dat hèt Bouke niet goed fer- stonnen. Wat foor nüvere siekte hèt Sibbele?" Sibbele: „Ja, hij noemt dat een siekte, mür ik sien dat meer as eh eh wilskracht. Ik bin nou tachtig, en ik wil de honderd hale. Ik rook niet meer, en ik pruum één keer in 'e week, sundus uut 'e kerk. Ik gebruuk een hoop let, en ik loop 's morres een uur, en 's aves een hallef uur." Willem: „Kerel, Sibbele, dou kenst hast nog in 't Nederlans elftal. En wur je op son menier honderd jaar?" Sibbele: „Ik wel! Ik hew mij dat in 'e kop set, en ik sal der mien best foor doen." Bouke: „Nou, nou, nou. Sibbele honderd jaar. Bouke siet het al in 'e kranten: De heer S. Panhering viert vandaag sijn honderste ferjaardag. Hoera!" August: „Een meens is mar een meens, Sibbele Sibbele: Dat weet ik wel, Auguust, en we hewwe oek niet 'n soat te sêggen, dat merk je wel an allerhanne ongeluk- ken Mar toch, meensen, honderd jaar." Rein: „Afijn, dou kenst nog twintig jaar traine, Sibbele. En dan kenst nog heel wat aftolfele, alle dagen anderhalf uur." Willem (zacht): ,,'t Hèt feul fan een kom pleks fansels. Honderd jaar, en daar son drukte foor uuthale. (luider): Hest nog sin an een pruumpke, Sibbele?" Sibbele: „Nou, dan steek ik et in 'e büse, foor sundag. En folgende maand wur ik één-en-tachtig. Dan nog negentien jaar." Rein: „En dan geve se die fan de bejaar- densoosjeteit een retoerrukket, en dan houst resepsje in het maanhotel." August: „Sü 't duur weze op 'e maan?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15