Ook Pieter Jelles dichtte voor .Leovardia." 1 I Gerardus Murray Bakker, de dichter van het Leovardia-lied, stond als student bekend als ,,'t Reuske van 't dorp", in verband met zijn iorse gestalte en zijn afkomst uit Huizum. Hij was dus wel bij uitstek de figuur om op de Dies der Leidse universiteit op 8 februari 1880 als Greate Pier te paraderen. Het schip met de krijgshaftige bemanning werd op die dag op een sleperswagen door Leiden gereden. (Tekening van J. Rotgans naar een foto in „Avondrood" van prof. H. Burger) De historie van het Leidse studenten gezelschap „Leovardia" brengt ons op het spoor van een der schaarse voor beelden van het geschreven Leeuwar der dialekt. Aardig is in dit verband, dat ook de Friese dichter en staats man Pieter Jelles Troelstra zich, naar aanleiding van de kennismaking met „Leovardia", met het dichten in de eigen stadstaal heeft beziggehouden; het is zijn enige gedicht in het „Lu- wards". Pieter Jelles was overigens, als Groninger student, geen lid van het gezelschap, maar nadat hij als gast een Leovardia-vergadering had bijgewoond kwam hij tot de volgende dichterlijke ontboezeming, ,,te singen oppen ouwe Luwadder wieze": Hier hè je Leovardia, Je suden 't klubke stele. Sitte wy hier by elkaar, We kinne ons niet ferfele. Rom bom de romers fol! Wat kan 't ons oek skele! Wy singe fleurig hopsasa Lang leve Leovardia! Adder dan ien ianne meiskes praat, De meiskes die't da binne, En tripple in Luwaden langs de straat, Dan sil ik eerst beginne. Rom bom de romers fol. Dat binne lang gien minne! De meiskes leve hopsasa In 't ouwe Leovardia! Laat mar de suffers suffe en doen En skriewe 'n boek fol kladders Drinke en rooke met ietsoen, Dar is 't wel by te hadden. Rom bom de romers fol. Skreuw jimme nou an Hadden! En sing 's fleurig hopsasa Lang leve Leovardia! (Ontleend aan „Avondrood", een bloemlezing en overzicht der stad- friese, Amelandse en Bildtse letteren, van prof. H. Burger. ,,As 'n lid 't soa bot maakt dat ie niet meer weerd is om lid te blieven, dan ken ie 't Geselskap uutset wudde." ,,Je kenne allienig met algemiene stem men as Eerelid benoemd wudde. Die-t bei de stemming niet teugenwoardig binne, kenne 'r stem met dichtsloaten briefkes bei de Secretaris insture." „As de Foarsitter fut is, dan wudt ie soalang ferfongen deur 't oudst-ambte- loas lid, dat inne fergadering oek de Foarsitter beboete ken." „De Secretaris houdt Notulen, en leest se foar oppe folgende fergadering. As ie fut blieft, dan sorgt ie dat 't Notulen boek, de Hammer, de Pokel, de Tebaks- pot enne Inkomen Stukken toch oppe fer gadering binne." „De gastheer sorgt dat oppe fergadering Friesche Baai en lange piepen genoeg binne, op boete fan 25 centen tot 1 gul den." Over de eventuele opheffing van de ver eniging tenslotte; „Foar 't geld dat dan inne Kas is, mut de begrafenis fan 't Geselskap plechtig Herd wudde. Alle oud-leden fan 't Gesel skap wudde dan uutnoadigd." Over deze „begrafenis" zijn helaas geen bijzonderheden bekend en het is zeer de vraag of zij volgens de regels is gehou den. Het zou ongetwijfeld het waardige einde zijn geweest van een vereniging die door haar merkwaardige trouw aan de eigen taal een bijzonder plaatsje in de Leeuwarder historie verdient, al lag haar werkterrein in het verre Leiden

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11