organiseert weer een zomertoernooi voor de „gewone schaker" SPORT, Ol» E3f BIJ BE VOORSTREEK 13 PHILIDOR Enige heren liefhebbers" van het schaakspel in Leeuwarden hebben op 10 november 1847 de stoot gegeven tot de oprichting van een schaakvereniging, die twee dagen later officieel tot stand kwam en het „Schaak-Collegie Philidor" kwam te heten. Dezelfde vereniging bestaat nog heden-ten-dage en draagt nu de naam Koninklijke Schaakclub Philidor 1847". Deze levenskracht zullen de initiatief nemers van 1847 de heren A. de Jong Wz. en P. T. Plantenga stellig niet van hun schepping hebben bevroed; de eerlijkheid gebiedt trouwens te zeggen, dat Philidor het al en toe slechts op het kantje af heeft gehaald. Aanvankelijk waren er dertien leden, die tweemaal per maand allergenoeglijkst bijeenkwamen om te praten, uit lange Goudse pijpen te roken en een soms eindeloos potje te schaken. Omstreeks de eeuwwisseling waren er echter nog maar vijf leden en de ondergang van Philidor scheen onvermijdelijk. Het bestaan van de vereniging werd ech ter in 1904 gered door een fusie met de schaakclub „De Vriendenkring" en in 1916 werd ook de vereniging „Excelsior" met Philidor samengevoegd. Daarna kon men, met een ledental van 47, de ergste moeilijkheden overwonnen achten. De grote bloei van het schaken ontstond echter veel later; de eerste wedstrijd om het wereldkampioenschap tussen Euwe en Aljechin in 1935 bracht tallozen tot het schaakspel; Philidor oogstte 22 nieu we leden en het huidige ledental van bijna 120 bewijst wel, dat deze opleving van het schaken geen tijdelijk karakter heeft gehad. Niet alleen het grote aantal leden is bepalend voor de betekenis van de oudste schaakclub van het noorden. Sinds 1954 is het Philidor-lid H. Kramer internationaal schaakmeester, verder mo gen worden genoemd als prominente spelers K. L. Mulder van Leens Dijkstra, E. Ploegh, W. Dijkstra en Th. P. van der Tol. Speciaal door hun schaak-capacitei ten heeft het eerste tiental van Philidor een steeds beter figuur geslagen in de landelijke competitie van de K.N.S.B.; sedert 1953 speelt dit tiental in de hoofd klasse van deze landelijke organisatie, welke kan worden vergeleken met de eredivisie van de K.N.V.B., als enige ver tegenwoordiger van het noorden. Het tweede tiental is enkele malen kampioen van Friesland geweest en speelde in 1952, 1953 en 1954 in de eerste klasse van de K.N.S.B. Wanneer men dit zo leest, dan wordt wel heel sterk de indruk gewekt, dat Philidor een zeer exclusief schaakgezel schap is, dat slechts plaats biedt aan spelers van betekenis. Het tegendeel is het geval; Philidor heeft ongetwijfeld een „select gezelschap" aan de top, maar biedt ook gelegenheid aan de heel ge wone liefhebberij-schaker om deze sport in verenigingsverband te beoefenen. In het zomerseizoen zijn zelfs niet-leden van harte welkom om op de vrijdagse verenigingsbijeenkomst te komen scha ken. Ze kunnen, zonder kosten en zelfs zonder verplichte consumptie, deelnemen aan de zomercompetitie. De enige voor waarde is, dat men ten minste zestien jaar oud'moet zijn. In deze competitie wordt het zogenaamde Zwitserse systeem toegepast. In de eer ste ronde wordt geloot; in de volgende ronden spelen de schakers met een gelijk aantal winstpunten tegen elkaar. Wie de meeste winstpunten behaalt, is de win naar. Het aantal partijen speelt daarbij geen rol; wie één of meer keren verstek Schaakmeester Haye Kramer speelt met grootmeester Euwe en zes meesters op 26 en 27 april in de Klanderij een wed strijd tegen Spaanse meesters moet laten gaan wordt niet uitgeschakeld. We meenden er goed aan te doen de belangstellenden in het schaakspel op deze competitie attent te moeten maken. Zo ze aan deze zomercompetitie willen deelnemen, dan kunnen ze zich opgeven op de clubavond van vrijdag 23 mei of een der daarop volgende vrijdagavonden. De bijeenkomsten van Philidor zijn in de Klanderij. Tot slot nog een verzoek van het Phili- dor-bestuur. In het archief ontbreken enige oude notulenboeken en door de club uitgegeven tijdschriften van vóór 1945, die in de bezetting zijn zoekgeraakt. Mochten lezers één of meer dezer zaken in hun bezit hebben dan kunnen ze de secretaris, de heer C. Sjoerdsma, buiten gewoon verblijden met deze paperassen. De vereniging Voorstreek Vooruit heeft zich met verschillende sportorgani saties in verbinding gesteld voor het organiseren van een „winkelweek", die even goed of misschien nog beter de naam „sportweek" zou kunnen dragen. Het programma beantwoordt aan het beginsel van de „sport op straat", waar mee verleden jaar tijdens de V.V.V.-feestweek zoveel succes werd geboekt. Het begint op dinsdag 6 mei en duurt tot het eind van de week, wanneer op de middag van zaterdag 10 mei de Ronde van Friesland wordt verreden. De hele week zal de Voorstreek ook door luidsprekers van zich doen spreken en op zaterdagmiddag wordt het publiek door middel van deze installatie op de hoogte gehouden van het verloop van de wielerronde. Iedereen kan mee doen aan een prijsvraag, waarbij het gaat om de tijd van de eerstaankomende renner. Het sportprogramma ziet er wijzigingen voorbehouden aldus uit: basketball, Nieuweburen jiu-jitsu, Brol boksen, Amelandspijp micro-korfbal, Nieuweburen koppelloop door vier ploegen van 5 man schermen, Amelandspijp judo, Brol kaatsen, Nieuweburen ritmische ploeg op de hoge kant Kelders start Ronde van Friesland. Finish op de Voorstreek plm. 19.30 uur Dinsdag 6 mei 19.3020.15 uur: 19.45-20.45 uur; 20.00-21.00 uur: Woensdag 7 mei 19.3020.30 uur: 20.3020.50 uur: Donderdag 8 mei 19.4520.30 uur: 20.00—21.00 uur: Vrijdag 9 mei 19.15 20.00 uur: 20.40—21.00 uur: Zaterdag 10 mei 14.30 uur:

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 13