15 Onder het klokje Er worden stadsbustochten ondernomen, om uit eigen waarneming tegen te spre ken, dat er „hier" niks gebeurt. Willem: „Wij binne met 'e Paasdagen naar Utrecht weest. Och, de kienders wille wel weer es wat anspraak uut Liw wadden hewwe, en moeke en ik wille de kleinkienders wel weer es sien. Dat sodoende." Rein: „En waar alles goed?" Willem: PrumjéJa, swaar ioor mekaar. Och, se hewwe het heel best. Hij hèt hast honderd gulden in 'e week. Nou, so hoog hew ik nog nooit stonnen." August: „Honderd gulden. Das meer dan niks. Jonge, jonge, alle weken hast hon- derd gulden beure." Liuwe: „Né, dat is lang niet gek. Mar as jou der wat goed tan leve salie, dan hou je der muskien oek nog niet iens so téul tan over." Dorus: „Het leven sal daar oek wel net so duur weze as hier denk ik. En muskien nog wel duurder. Se sêgge wel es, hoe groater de plakken, hoe duurder het leven." 'Manus: „ik docht dat Utrecht nog al wat groater is as Liwwadden niet? Ik bin der nog nooit weest, mar het is, docht ik, één tan onze groate steden mèt." Willem: Dat is oek so. En der gaat oek heel wat om." Bouke: „Das krekt as in Rotterdam. Dat binne tan die plakken, daar is aksie. Daar ken een plak as Liwwadden lang niet an tippe. Seg nou self, wat gebeurt hier nou?" Willem: „Dou overdrietst, Bouke. Dou praast andere meensen na, en dat is nooit goed. Laat hier minder gebeure as in die heule groate steden, marre daarom is hier nog wel aardig aksie." Rein: „Wij süden es een hiele middag in 'e stadsbus sitte mutte, en alles es goed bekieke. Achter mekaar deur." August: „En dan nou en dan de ogen dichtkniepe, en an de stad tan tiettich ot twintich jaar leden denke." Willem: „Dan garrandeer ik jimme, dat we hiel wat te praten hewwe. En dat Bouke ander praat hèt dan so krékt." Dorus: Mar wat let ons. Wij hoeve oek niet met 'e hele ploeg in één bus. Manus en ik kenne met een bus gaan, en Wil lem en Bouke, en Liuwe en Rein en dan houwe die Auguust trij, en dan siene we ioor een paar senten de hiele stad." Bouke: „Das een moordplan. En mag Bouke jimme dan allemaal trij houwe? Mien seun hèt mie krekt weer een post- wisseltsje stuurd, dat eh Rein: „Eén hoeraatje Ioor Bouke! En nou naar 't Saai land, mannen. Eén twee, in de maat, anders wurdt de juitrouw kwaad." (Op het Zaailand). August: „Gien bus te sien. Süden se stake?" Liuwe: „We weune niet in Frankriek. Se binne krekt tut, denk ik. Salie we de konterelleur es trage?" Willem: „De bussen krekt weg, chet?" „Chet": „Né, se kanne der elk ogenblik weer weze. 't Is een rustige tied ioor de bussen; se binne best in twintig menuten rond." Manus: „Dat wü foor de oorlog mar nooit hè, son stadsbus, en nou gaat het dochs mar aardig." „Chet": „Och, de gemeente leit er nog wel wat geld bij, mar ja, het gaat lang niet gek. Das weer één tan de goeie dingen sont de betrijding." Rein: „En dit is oek een keurig geialtsje hier. Süver een klein broerke tan 't groa te autobusstasjon." Dorus: „Das oek een mooi ding. Laassen waar der nog een neet bij mie uut Hol land, mar die pochte der wakker over. Een mooi getal, sei-d-ie." Liuwe: „Ah, daar komme se an. Twee toegeliek. Nou goed leze wat er op staat." Bouke: CommunistenwijkHé, leest Bouke dat goed? Com „Chet": „Componistenwijk, buurman. Die gaat deur de nije buurten in 't Westen. Waar mut je heen, welke straat?" Bouke: „Bij wie bin ik in 'e klub? Hé Rein, hoe hiet óns straat oek al weer? Waar mutte wij hene?" Rein: „Lijn drie! Das Willem en Bouke. Lijn twee is Ioor Dorus en Manus, en lijn één toor de andere drie." Willem: Ferspreidemannen. En de ogen wiedwagen open. En na de rit dalijk naar 't klokje! Kom Bouke, dit is ons bus. Feenstra sit al te wachten." Bouke: „Morren, sjutteur. Mag Bouke twee kaartsjes?" Feenstra: „Twee maai. Feertig sent. As- tu-bliett. Dank u!" Willem: „Hier mar, Bouke. Né, nog beter, elk an een kant. Dan ontkomt óns niks. 't Is lekker warm in die bus. Mar hij sit lang niet 'tol." Bouke: „Sie so, Willem. Nou ken 't weze. Karre maar!" (Bus rijdt weg). Bouke: „Die stoplichten is een pest. Hier bij de Beurs, en aanssen bij de Nijstad. Daar terspeule sukke bussen mooi wat tied." Willem: „Je kenne beter tied terspeule as je leven. Och, sien es, wat is 't leeg onder 't klokje. We hadden der wel een bordsje delsette maggen: Gien spreek uur!" Bouke: „Evengoed terskeidene nije win kels op 'e Nijstad. Wie sei dat laassen oek al weer, dat dit muskien wel de mooiste winkelstraat in 't Noorden waar?" Willem: „Ome Theo. Hij hèt weer wat bloemkes in 't haar." Bouke: „Ome Theo? Wie is ome Theo?" Willem: „Flug sien, daar. Rengers. Stand beeld. Ah, brugwachter sonder klomp. Dit is een mooi hoekje, Bouke. Dizze bocht hier bij de Singel, en de tuun." (Bus stopt). Mantsje: „Een overstapke. Mooi. Ja. Hè, hè. Hé, Willem." Willem: „Goeje. Ik hew nou gien tied hor. Sien Bouke, het kruuspunt. Aardig teiliger nou. 't Siekenhuus. 'n Mooie diek is dit nou. Och, wat giert die kerel deur de bocht." Bouke: „En daar stane de ilatten. En hier binne se met de weg bezig. Jonge, jonge, wat gebeurt hier wat." Willem: „Né Bouke. Hier gebeurt nooit wat. Allienich in Utrecht en andere plak ken gebeurt wat." Bouke: „Stil mar, Sterke. Bouke mut kieke. Een nije skoal. O, nou gaat dat dikke meens der uut. Dat sal de sjutteur merke kenne." Willem: „Wat een hüzen niet? Wat een meensen. En wat een kienders. Ho, Feen stra. Hast een dooie hon." Bouke: „Dar hejje die heule hoge flatten. Uropallat noeme se dat. En de nije ge- raazje. Waar wachte we nou op? Och heden, mut nou son groate bus op son klein autootsje wachte? Wat een mooi plein niet?" Willem: „As we nou ter der reden, süden we een stuk tan de nije témerk sien kenne." Bouke: „Ja, daar wurdt oek hard an werkt, loot ik hé?" Willem: „Ah né, ju. Hard werke doene se allienich in Rotterdam en sukke plak ken. Mar hier niet." Bouke: „Dou wust tertelend, Willem. Alfijn, we hewwe het groaste end had. Dat Vosseparkje is oek altied mooi. Sien es an, allemaal moekes met kiender- wages." Willem: „So hèt óns moeke oek es met óns lopen, Bouke. Kenstou die dat be- griepe?" Bouke: „Né. Bouke is der selt wel bij weest, mar ik weet er niks meer tan." Mantsje: „Wat doene jim eigenlijk, Willem?" Willem: Sneupe en loere. En straks der over prate. Hier komt een nije brugge. Wurdt oek tied. Ah, die Harmonie." Feenstra: „As de heren nou de andere lijn drie oek nog es riede wille. Bij de Pieter Stuyvesant langes, en de uutbrei- ding tan de Condens enne (Een halt uur later, onder het klokje). Druk pratende mannen: „Jonge, jonge. Nije straten, en skoalen, en hüzen, en tlatten, en tebrieken, en speultünen, en August: „Dat sal mooi wat kosse met mekaar." Rein: „Das niet so erg. Mar we misse nog een nij ouwemannehuus. Dat mutte se gauw bouwe, ot ik richt een nije par tij op. De Bé - O- Ka. Beweging (tan) Ouwe Kerels!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15