FRISIA *rv vijf en zeventig jaar M Frieslands oudste voetbalclub Firma J. POPM1 A ZUT v/h W. BULTSMA LOODGIETERS- EN ELECTRO TECHNISCH BEDRIJF „Zonder geluk vaart niemand wel en zonder een lokkende lach van Vrouwe Fortuna op zijn tijd, zou het leven zijn zonnige glans verliezen. Zo is het ook in ons voetbal wereldje, waar het fortuin een niet onaanzienlijke rol speelt in het leven van allen, die in een onbedachtzaam ogenblik in de macht van Soccer zijn geraakt en hun hart voorgoed aan het nobele balspel hebben verpand." Aldus schreef de Leeuwarder journalist Fenno Schoustra in het „Gedenkboek 1933-1948" van L.A.C. „Frisia 1883" bij het bespreken van de sportieve weder waardigheden, de „ups and downs" van deze vereniging, die bij alles wat haar mocht overkomen de onvervreemdbare eer geniet het voetbalspel in Friesland te hebben, geïntroduceerd. Des te merk waardiger was dit, waar „Frisia" aan vankelijk werd opgericht met het doel het cricketspel te beoefenen een sport, die hier slechts weinig te betekenen heeft. De leden der vereniging werden aanvankelijk gerucruteerd uit de H.B.S.- ers en Gymnasiasten; de belangrijkste figuur bij de oprichting en de latere ere voorzitter was mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, de vroegere commissaris der Koningin, die in het in 1933 verschenen fraaie gedenkboek schreef: „Het verwonderde mij dan ook wel, toen ik weer Leeuwarder burger werd, te ontdekken, dat „Frisia" bal en wicket had verlaten om voetbal en athle- tiek in hare werkingssfeer te betrekken. Ofschoon zelf geen liefhebber van het voetbalspel, betreur ik deze verandering niet. In 1894 begon de voetbal te rollen, de eerste wedstrijd werd gespeeld tegen Be Quick en daarmee ving hier de histo rie aan van een sport, die als geen andere de benen en de gemoederen in beweging zou brengen. In de lyrische aanhef van dit artikeltje over „Frisia" wordt Vrouwe Fortuna ten tonele gevoerd. Zij heeft Frieslands oud ste voetbalvereniging stellig niet in de steek gelaten, maar af en toe bleef ze toch blijkbaar mokkend achter de scher men en dan sloeg het noodlot toe. Van daar de „ups and downs". Eerst ging het best, het noordelijk kampioenschap viel de club menigmaal ten deel, maar met de grotere verbreiding van de voet balsport groeide uiteraard ook het aantal belangrijke tegenstanders. En zo bracht, na het glorieuze feit van het noordelijk kampioenschap in 1924- 1925 het seizoen 1927-1928 de terugslag. Frisia ging naar de tweede klasse, al was het niet voor lang, want 1928-1929 bracht de terugkeer naar de eerste klasse. Het „rampjaar" werd 1934, toen een degra datie naar de tweede klasse van langer duur volgde. Vrouwe Fortuna scheen in 1936 de Frisianen niet van de aloude Wilhelminabaan naar Cambuur te willen volgen en het bleef sukkelen tot in de oorlogsjaren. Het werd een moeilijke worsteling om zich daar te handhaven en het seizoen 1952-1953, samenvallend met het zeven tigjarig bestaan, voerde „Frisia" terug naar de tweede klasse. Een jaar later in 1954 koos de vereniging de ama- teurstatus, die nèt niet de mogelijkheid opende om weer tot de eerste klasse toe te treden. Zonder geluk vaart niemand wel Al heelt het geluk „Frisia" op het sport veld wel eens in de steek gelaten, het welvaren heelt daar niet al te zeer onder geleden. Een hechte sportgemeenschap laat zich niet verblinden door het succes Een oud voetbalprentje uit het Frisia-archiel. De ioto werd gemaakt bij de wedstrijd Frisia SlOD fKampenin 1899. De volgende personen zijn met nummers aangeduid: 1. P. A. (Pa) de Haan; 2. A. Sprengen 3. J. G. Pee ting; 4. W. C. Schierbeek; 5. B. Gratama-, 6. J. Witteveen; 7. W. Woortman; 8. M. E. Hepkema Maar toen ging het weer excelsior met Frisia. In 1941-1942 werd het kampioen schap in de tweede klasse behaald, maar de promotie ontglipte het eerste elftal nog net. In 1942-1943 werd het kampioen schap weer behaald, maar in deze nood- competitiè werd geen gelegenheid tot promotie gegeven. Dat moest wachten tot 1943-1944 en toen zag men „Frisia" weer tot de gelederen der eerste klassers toetreden. van het moment en niet ontmoedigen door de teleurstellingen. Een hechte sportgemeenschap berust op het teit, dat de deelgenoten door de banden der vriendschap worden samengehouden. Dat is ongetwijield het geval bij het nu 75- jarige „Frisia", dat deze respectabele teeltijd in een sleer van goed samenspel, op en buiten het voetbalveld, heelt be reikt. Om al deze redenen past ongetwij ield een: „Nog vele jaren!" VOORSTREEK 38 - TELEFOON 3487 WEERD 1 - TELEFOON 4926 LEEUWARDEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 7