FEEST II LEEUWARDEN De traditionele feestelijkheden van Koninginnedag en Bevrijdingsdag, met daartussenin de Nationale Herden king, zijn weer achter de rug. Ze zijn beide, zo menen wij, welgeslaagd; ter wijl de viering van Koninginnedag zich, met enkele afwijkingen van het schema, in de traditionele sfeer af speelde, bracht de Bevrijdingsdag een nieuwe, verrassende gebeurtenis: het concours van tamboercorpsen en 's avonds onder het royale schijnwer- perlicht, het optreden van het muziek- en tamboercorps van de Amersfoortse Huzaren van Boreel. Men weet, dat de Bevrijdingsdag als gemeenschappelij ke uiting van feestbetoon een wat du bieus geval is. Zelfs de vrije middag kan er in lang niet alle gevallen af en het programma krijgt, mede daar door, maar moeilijk een vaste omlij ning, zoals bij de Koninginnedag het geval is. Het strekt de Leeuwarder Vereniging voor Vreemdelingenver keer tot eer, dat ze nu al twee jaar de ze tegenwind heeft getrotseerd en naar een vaste lijn in de viering van de ze dag zoekt. Vorig jaar was het een taptoe op bescheiden schaal, nu een compleet tamboer-festival, met een muzikale show tot besluit. We hebben stemmen gehoord, die ver kondigden, dat dit helemaal niet past bij de Nationale Bevrijdingsdag. Bij al le eer, die we aan deze opvatting wil len schenken, komt één vraag: Wat past wel bij de Nationale Bevrijdings dag? De gang van zaken tot dusver heeft geleerd, dat niemand het weet en dat ook maar zeer weinigen bereid zijn zich in te spannen om het antwoord te vinden. Het kleine tamboercorps uit Marssum, dat bij het concours op Bevrijdingsdag de tweede prijs behaalde. De leiding heelt de heer J. Pasveer Koninginnedag op het Zaailand Daarom alleen al is waardering voor V.V.V. op zijn plaats, maar in dit ge val mag erkentelijkheid voor het stre ven gerust samengaan met bewonde ring voor het resultaat. Het concours heeft een massa deelnemers getrok ken en daaruit alleen al kan het succes worden afgeleid. Bovendien bood het een groot publiek een plezierig kijk- en luisterspel, al geloven wij, dat het kij ken (naar de vaak zeer fraaie unifor men) bij de meesten belangrijker was dan het luisteren. Het voortdurende tromgeroffel is, letterlijk en figuurlijk na een poosje wel wat eentonig en een stukje muziek ertussendoor kan de zaak wat opfleuren. Maar dat zou, dunkt ons, in de toekomst wel te „ver sieren" zijn, vooral wanneer men de beschikking heeft over een goed mu ziekcorps, zoals nu alleen 's avonds het geval was. De „show" van de Hu zaren van Boreel was in het avondlijk duister een bijzonder attractieve verto ning, die vele duizenden langs de kant een uurtje boeiend vermaak heeft ge geven. Wij hopen, dat V.V.V.-Leeuwarden met dit initiatief doorgaat en uit dit nieuwe experiment een traditie voor de Bevrijdingsdag laat groeien. Dan hebben we op deze wat dubieuze feest dag iets waarmee Leeuwarden eer in legt. Over de uitwerking van het idee kan nader worden gepraat, maar de zaak zelf moet maar niet meer in dis cussie worden gebracht. Want, zo vre zen wij, dan praten we met elkaar de hele Bevrijdingsdag van de kaart

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11