Ahssewen van de Leeuwarder Gemeenschap geëindigd 2 Het verzoek om de dansvloer vrij te houden negeren en anderen in de weg blijven staan. Limonadeflesjes op de vloer gooien, ze wegschoppen, opzettelijk stukslaan enz. Dit zijn enkele voorbeelden uit de praktijk en wanneer de heer Van der Zwaag nauwkeurig op deze kleinighe den heeft gelet, dan blijkt daaruit, dat hij de taak van de dansleider niet beperkt acht tot het geven van aan kondigingen van de dansen. En dan blijven er nog genoeg dingen over, die de leiding van onze avonden, welwil lend of met lede ogen, door de vingers heeft gezien, daar zijn bijvoorbeeld de volgende feiten: Het danspeil van velen, dat schreeuwt om de instructie van een dansleraar. i De slordige en van weinig hoffelijkheid getuigende omgangsvormen, die spe ciaal sommige „heren" aan de dag leg gen. De al evenmin veel hoffelijkheid de monstrerende manier waarop een deel der aanwezigen zich ten opzichte van de kellners en controleurs gedraagt. De zonderlinge en slecht bij het goede gedrag in het openbaar passende ge woonte van vele heren om de "hand van de rug der dame naar een lage re plaats te laten zakken. Nee, er wordt heus niet op alle slak ken zout gelegd bij de dansavonden van de Leeuwarder Gemeenschap. Maar we kunnen, uit overwegingen van eigen prestige en in het belang van een grote meerderheid, niet een sfeer kweken van „As we maar lol hebben". Dansen is een vermaak, dat slechts waarde kan hebben, wanneer stijl en goede manieren tot de norma le regels van het spel worden gere kend. Volgens dit beginsel zijn de dansavonden van het nu geëindigde sei zoen geleid en zo zullen ze ook wor den geleid, wanneer we deze herfst de Beurs opnieuw openstellen voor dans- lustig jong Leeuwarden. Roosje Een moment uit 'de rock-and-roll- wedstrijd ontwaardigd waren. De heer F. C. van der Zwaag heeft, naar onze stellige overtuiging, het goede gemiddelde weten te bewaren tussen lankmoedig heid en strengheid. Wanneer we van alle aanwezigen hadden geëist, dat ze zich als „heer" of „dame" hadden ge dragen, dan zouden er heel wat meer boze woorden zijn gevallen. Geëist werd slechts een minimum aan goede omgangsvormen; gevraagd werd, dat men ten minste de uiterlijke bescha ving in acht nam, dat men zich aan de „spelregels" hield. Dit was in het be lang van het totaal en zoals duide lijk is gebleken in overeenstemming met de wens van de meerderheid, die zich correct wenste te gedragen en correct gedrag om zich heen begeer de. Bij dergelijke dingen gaat het meestal om kleinigheden, die op zichzelf niet erg zijn, maar een onplezierige sfeer scheppen, wanneer verscheidene be zoekers er zich aan schuldig maken. Het zijn dingen als: Aan een dans deelnemen die men niet kent en dan maar wat voorthossen of- sukkelen. Zo'n dans dient men over te slaan. Damesparen, die bij een schrikkeldans op de vloer verschijnen. Dit is het be wust niet navolgen van de spelregels. Dansen, gekleed in overjas of man tel. Wie dit doet, demonstreert tot zijn of haar eigen schade een gebrek aan stijlgevoel. De serie dansavonden van de Stich ting Leeuwarder Gemeenschap in de Beurs is voor dit seizoen geëindigd. Het waren er 29 sinds september van het vorige jaar en met inachtne ming van de onvermijdelijke wissel valligheden kan worden gesproken van een bevredigende en vrij constan te belangstelling, al hebben we het aantal van duizend, dat bij de experi mentele avonden voor de zomer van 1957 tweemaal werd bereikt, nimmer meer gehaald. Gemiddeld kwamen we nu op ongeveer 550 bezoekers voor een belangrijk deel „vaste klanten". Al hadden we meer mensen kunnen en willen hebben, men moet zijn ver wachtingen baseren op het onmisken baar gebleken feit, dat hooguit zeven honderd jongelui zich op zaterdag avond met dansen willen vermaken. Anderen interesseert het dansen niet voldoende, omdat ze andere bezigheden hebben en dan is er ook een grote groep, die blijkbaar niets-en-niemen- dal wil, behalve wat op straat om hangen. Misschien mogen we wel zeggen, dat de Nieuwestad de grootste concurrent van de Beurs is geweest. Met voldoening mag worden gecon stateerd, dat de sfeer in de Beurs steeds uitstekend is gebleven. Slechts éénmaal is aan een jongeman een waarschuwing uitgedeeld met de boodschap, dat hem bij verdergaand wangedrag de toegang tot de zaal zou worden ontzegd. Wie hier een ver schrikkelijk drama achter zoekt, heeft het overigens mis. De jongeman in kwestie wilde zich domweg niet voe gen naar de door de dansleider gege ven regels en gedroeg zich brutaal en agressief, toen hem daarop werd ge wezen. Nu we het toch over dansleiding heb ben, mag een enkele opmerking daarover in het algemeen niet ontbre ken. Een paar maal heeft ons tijdens het afgelopen seizoen de opmerking bereikt: „Weet u, dat een deel van het publiek zeer ontevreden is over de dansleider?" Wij wisten het en we hebben dergelijke opmerkingen steeds beantwoord met de mededeling, dat we daarover noch verbaasd noch ver-

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 2