7 Onder het klokje Weerzien met Jelle is oorzaak van liefdesbetuigingen aan „dizze ouwe stad" en een eresaluut aan Josef Cohen en zijn hoorspel. Liuwe: „Ik hew een ouwe maat trof fen, die hadde ik in gien jaren sien of sproken. Jelle. Willem: „Jelle Broekje toch niet wel?" Liuwe: „Ja wis jong. Jelle Broekje. Hij weunt nou in Alkmaar, daar waar der foor ie met pusjoen gong, skoale- <sVt\yito hIcpt" Rein: Jelle Broekje? Hé, die naam komt mie niet onbekend foor. Waar dat son lange, magere fent Liuwe: „Just. En hij hadde altied fan die nüte korte broekjes an". Willem: „Ja, en dan seiden we wel es teugen hem: Jelle, dou krijst een stu- ver astie sellef op 'e broekspiepen trapst". Dorus: „Ik ken niet sêgge, dat ik die Jelle kan. Waar hèt ie weund, in sien Lieuwadder tied". Willem: „So goed as 't mij foor de geest staat, hewwe se eerst in 'e Wes- serstraat woond, en later op 'e Hollan- dcvdiclcc" Liuwe: Dat klopt wel. Wij gongen te- gare op Sundusskoal in 'e Kruusstraat. Jelle kon so mooi singe". Manus: Mar hoe hestem nou so weer troffen, Liuwe?" Liuwe: „Dat sak-tie fertelle. Op 'e dag fan 'e bollekeuring loop ik op 'e Beurs- brugge. Ik docht, der bin son soat butenlanders op 'e fémerk, laat mij oek es kieke". Willem: „Naar de bollen sogeseid. Nou ik hew oek even sien". Liuwe: „Allafijn, ik loop daar op 'e brugge en inienen gaat er een groa- te dikke kerel flak foor mie staan. Halt, sei-die, je geld of je leven!" August: „Dat wudde 't leven, want geld is er niet, vansellef". Bouke: „En waar dat Jelle? Bouke hadde begrepen, dat het een lange, magere man waar en Liuwe: Mar fergeet nou niet, Bouke, we hadden mekaar twintig, dertig jaar leden foor 't laast sien. Jelle had de bij de Afsluutdiek holpen, en doe waar ie in 'e Wieringermeer hangen bleven, en doe had-ie een skoanseun in Alkmaar bij de gemeente Rein: „En doe hèt die skoanseun der foor sorgd, dat sien skoanfader skon- maker wudde. Wat een skoane boel niet?" Dorus: „Laat Liuwe nou es even uut- prate. Dus dou lie pst op 'e Beurs- brugge Liuwe: „Ja, je geld of je leven. Ik set: Wie binne jou. Wat doene jou freemd. Hij zei: Kanne jou mij nog wel Liuwe?" Bouke: „Dus hij kon dij nog wel, Liuwe?" Liuwe: „Ah jonge ja ju. Mar ik docht: wie bistou toch? Toen sei-die: Wij hew we tegare wel om Hinke frijd. Hestou se nog wel es sien, Liuwe?" Willem: „O, Hinke uut 'e Moalen- buurt. Ja, dat was son kreas kroemel- tsje. Klein, mar dapper". August: „Denk om 'e Beursbrugge, mannen". Rein: Die is frij wat beter as de Preens Hendriksbrugge. Dat wurdt oek wel son oud liek". Manus: „Nou, we krije een nije raad. Dan mutte die oek mar foor een paar nije bruggen sorge". Willem: ..Der leit wel geskikt hout in 'e Foorstreek. Je kenne nog so gek weze met die grachten, maar die pa len derin is gien gesicht". Dorus: Mar so komt Liuwe nooit klaar met Jelle Koekje". Liuwe: „Broekje, Dorus. Jelle Broek je. Mooi. Doe 't hij over Hinke begong, waar ik te plak. Ik zei: Dan bistou Jelle. Kerel, kerel, wat bistou anko men. Dou hest een poerbest kosthuus had het laaste jaar". Willem: „Hoe bestaat het, niet? Jelle weer es in Liwadden". Lieuwe: „Ja, een buurman fan em en sien swager suden met een boer hier naar de stierekeuring toe. En doe sei Jelle: Meensen, meensen, wat su ik stomme graag met wille. En doe kon ie metriede. Dat soddoende" Rein: „Nou jim hadden heel wat te praten seker?" Liuwe: „Daar staan 'k je borg foor. Hij sei: Salle we even bij Mik sitte en een potje bier drinke en wat klasjené- re?" August: „Daar kwamst goedkoop an, Liuwe". Willem: „Nou ju, leefde sien frouw nog? En blieft ie in Alkmaar, of trekke se hier nog wel es hene?" Liuwe: „Ja, hij hèt sien frouw nog. En se suden an 'e ene kant wel weer naar Liwadden wille, mar ja, an 'e andere kant, alle kienders weune in Holland. En aster op ankomt, Liuwe, sei Jel le, gane de kienders boven de stad". Bouke: „Nou dat weet Bouke nog so niet. As de kienders groat binne, en fan je afrake, en op hun eigen binne, dan hewwe de ouwelui der eigenlijk gien plak meer. En dan seit Bouke, danmutte je de Oldehove sien kenne, want anders (pinkt traan weg). Willem: „Ja, so foei ik dat oek .Dit is óns plak .Dit ouwe Liwwadden. Mar dat foele de jonge meensen niet meer so an. Het sit óns nog in 't bloed, mar wij binne Rein: „De allerlaaste Amerikanen". August: „De watte? Amerikanen? Mar Willem en Bouke wille allienich mar Liwwadders weze" Willem (wijs glimlachend): „Ik foei Rein wel. Hij bedoelt wat anders, en dat sêgge de meensen wel es, as se het over de laasten fan een femielje of fan een partij of fan een klub hewwe. Der is oek een boek fan. Ja, ik weet het al weer. Een Indianeboek „De laatste der Mohikanen" Dorus: „Och, och, wat die Willem oek al niet weet en lezen hèt". Bouke: „Mar hij hèt oek geliefc met dat andere. Die echte, ouwe Liwwad ders, die 't alles foor de stad foele, die binne der niet so feul meer. Een heel klein bitsje Morianen". Willem: „Mohikanen, Bouke. De laat ste Mohikanen fan Liwwadden. Mar eh, hoe fon Jelle Liwwadden werom? Hest em nog wat sien laten?" Liuwe: „Né jonge. Ha, dat gong wel so mooi. We waren bij Mik weest, en we lopen der weer uut, en so foor 't stad- huus langes, en doe waar daar een trouwerij. Se kwamen der krekt weer uut". Dorus: „Niks besonders. Dat gaat daar alle dagen deur. Must Sjoerd mar frage, die doet heel wat deuren open en dicht". Liuwe: „Oh, né, hè? Niks besonders? Soa. Wielst Jelle en ik der langes lo pe, fliegt Jelle bij de trappen op, slaat een ouwe baas, die 't krekt de deur uutkwam ,de hoed in 'e ogen en daanst met die kerel sien frouw een horlepiep- ke op 'e stoepe fan 't stadhuus". Rein: „Wat een gek. Had-ie een son- nesteek of so?" Liuwe: „Wel né jong. Mar dat waar een ouwe kammeraad fan em, en die sien groatfadersêggerke gong trou wen, en daar waar hij getuge bij". Willem: „En as je der uutkomme krij je een slag op je test. Wat sei die groatfader der fan? Kon die Jelle nog wel?" Liuwe: „Sien frouw sag het dalijks. Se walste as een jonge meid, en se skreeuwde aan één stuk deur: Jelle- Jelle-Jelle". Manus: „Das weer es wat anders as Abe-Abe-Abe". Liuwe: „Nou, en toen Keimpe weer wat sien kon, het ie eerst Jelle so wat een arm uut 't lid draaid, en doe gong ie naar Sjoerd, de palieferierder, gaf em een gulden en sei teugen em: Nou mutte jou tien keer oegriesselijke diep de hoed afnimme en roepe: Dag meneer eh Hoe hiestou oek al weer Jelle?" August: „Een grouwe gulden foor son grapmakerij. 'tls skandalig!" Liuwe: „Alle meensen kieke. En doe riep er één: Hij hiet fan Broekje. Né, sei Jelle. Doen nou niet so eigenwies, skreeuwt Keimpe sien frouw. Dou bist altied Broekje weest, Jelle. Nou, en ik ken dien kuten omtrent nog sien, so lang binne dien piepen nog niet. Alleen dien kuten binne aardig dikker as froeger". Dorus: „Jonge, jonge, wat een fertoa- ning. Hoe liep dat af?" Rein: „Jelle kwaad en een knokpar- tijtje seker?" Liuwe: „Né, die portiers fan 't stad huus, dou weest wel die mannen met het wit altied foor, die begonnen te drieven. Der komt weer een trouwerij, opskiete, seiden se. En het draaiorre- (voor vervolg zie pagina 9)

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 7