0nze torenjacht Slechts één inzender raadde de raad De Friese stadhouders Een groot aantal goede, maar ook veel half-goede, oplossingen van onze vorige To- renjacht-puzzle heeft ons bereikt. Het ging, zoals steeds, om het herkennen en aanduiden van een toren (of torenachtig bouwwerk) en om het beantwoorden van de vraag, vanwaar onze fotograaf het plaatje heeft gemaakt. De toren wist ieder vlot te vinden; het was zo mag nu wel worden verklapt een onderdeel van het gebouw van de firma Hartelust in de Romkeslaan. „Het wisse voor het onwisse nemend", ver plaatsen wij het plaatje, opdat u de situatie (nog eens) kunt overzien. Het zal u, bij aan dachtige beschouwing, opvallen, dat aan de voorkant een klein stukje van een laag hek voorkomt van het type, dat gebruikt wordt om een kademuur af te zetten. Daarvoor (op de foto niet zichtbaar) is dus het water. Welk water? Dat moet uiteraard het Nieu we Kanaal, met daarachter de Zuider- grachtswal, zijn. Wie de fotograaf op de Zui- dergrachtswal plaatste (bij de Potmarge- brug bijvoorbeeld) was dus fout. Hij zou zich op een schip in het kanaal hebben kunnen bevinden, maar dit is geen voor ieder toe gankelijke plaats. Blijft dus over de andere kant van het water: de Nieuweweg. Gebouw van de firma Hartelust U ziet, dat bij een goed beredeneerde oplos sing allerlei details een rol kunnen spelen, zoals hier het lage hekje. U zult ons niet kwalijk nemen, dat wij bij het bepalen van de prijswinnaar ook daarop hebben gelet. Zo is het tientje (dat per postwissel wordt over gemaakt) deze keer ten deel gevallen aan: De heer P. van der Brug, Koningsstraat 2. We hebben deze beredeneerde oplossing ge geven om aan te tonen hoe allerlei moeilijk heden kunnen schuilen achter een schijnbaar eenvoudige opgave. Is dat ook het geval bij het nieuwe plaatje in onze Torenjacht-serie? Wij houden ons van den domme, maar wek ken u op te proberen deze torenachtige ver hevenheid in het stadsbeeld te ontdekken en te omschrijven en ons bovendien te melden waar de fotograaf heeft gestaan bij het ma ken van dit plaatje. En andermaal loven wij tien gulden uit voor de beste oplossing uit de stapel, die ongetwijfeld op 8 juli in ons be zit zal zijn. Doet uw best en stuurt de brief kaart, met vermelding van de resultaten van deze torenjacht, uiterlijk op de achtste van de volgende maand aan „Redactie Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 101—103. Wanneer het aantal inzendingen voor onze prijsvraag „Wie raadt de raad?" bepalend mag worden geacht voor de belangstelling der Leeuwarders voor de verkiezing van „hun" raad, dan is het met deze zaak maar droevig ge steld. We ontvingen namelijk maar een zeer gering aantal briefkaarten, terwijl we honderden hadden ver wacht. Niettemin hebben deze inzen dingen ons wel inzicht verschaft in de sterk uiteenlopende verwachtingen, die ten aanzien van de verkiezingsuitslag hebben geleefd en waarbij ongetwijfeld in vele gevallen de wens de vader van de gedachte is geweest. De grootste va riatie kwam voor bij de voorspelling van het aantal P. v.d. A.-zetels, dat van 14 tot en met 20 varieerde. Er waren dus nogal wat foute inzen dingen, er waren er ook die zeer dicht bij de uitslag der zetelverdeling kwa men. Zo was de inzending van de heer B. A. Wilhelm uit de Hercules Seghers- straat bijna goed; zijn enige fout was, dat hij de P.S.P. twee zetels toeschatte en de C.P.N. 0. De prijs zou voor hem zijn geweest, wanneer de heer J. Feen- stra, Willem Sprengerstraat 86 niet pre- ceis in de roos had geschoten. Zijn ant woord op onze vraag was, overeen komstig de inmiddels bekende werke lijkheid: P. v.d. A. 17, A.R.P. 6, V.V.D. 5, K.V.P. 4, C. H. U. 3, P. S. P. 1 Voor de heer Feenstra, die de enige goede beantwoording instuurde, is dus de prijs van tien gulden, die hem per postwissel zal worden toegezonden Ingezonden Naar aanleiding van het stuk in de Leeuwarder Gemeenschap: „Aan het hof werd goed gegeten en gedronken", wil ik u even iets schrijven. Willem Frederik is niet de 2e maar de 4e Frie se stadhouder. Eerst was Willem Lo- dewijk van 15851620 stadhouder. Op zijn sterfbed ried hij de gedeputeer de staten aan Ernst Casimir te kiezen. Na 5 jaar wachten gebeurde dit. Hij regeerde van 1625 tot 1632. Hij kreeg 7 kinderen waarvan 2 jongens en 3 meisjes stierven, alleen Hendrik Casi mir en Willem Frederik bleven over. Ze volgden hun vader achtereenvol gens op. Hendrik Casimir regeerde van 16321640. Willem Frederik van 16401664. Ik hoop dat u uw fout even wilt herstellen. Afz. Sietse ten Hoeve, Monnikemuur- straat 125, Leeuwarden, oud 12 jaar.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15