Willem: „Wete jimme nog wel dat ik laast teugen Bouke seit hew dat-ie Turkstra beskuut ete must omdat-ie gien tannen meer had?" Rein: ,,Ja, dat weet ik nog skoon en dat hest mar snoad seit." Willem: „Nou kenne jimme nooit rade wat mij een paar dagen daarna overkommen is." Bouke: „Nou, miskien hest dien tannen oek wel trekke laten al sut alleen maar weze om oek hon- dert jaar te wudden." Willem: „Ik denk dat mie dat mét tannen oek wel lukke suu, mar ik bin bang dat de kas waar de Dreesmantsjes uut betaalt wudde, dan gau leeg is. Nee mannen, ik sal 't jim sêge. Ik bin in de Turk- stra-febrieken weest en ik hew alles bekeken, en ik kan jim wel sege da'k mie de ogen sowat uut- keken hew." Rein: „Must us fertelle hoest dat hat hest. Bist daar so mar binnen stapt?" Willem: „Nee, ik kreeg een fan de mannen fan 't kantoor an de deur en die sei: Jou hewwe onder het klokje so best onze beskuut verdedigd, dat wij hadden dacht jou mutte onze febriek mar eens bekieke. Dat de follende morren werd ik ophaald fan huus met de auto en deur de directie ontfon- gen. Een groate sigaer en koffie en toen de fe briek in." Fluwielene: „Hest toen mien swager oek sien? De weest wel, die steile, se noeme hem Willem Wuttel. Die werkt al jaren bij Turkstra en se hewwe ut daar goed naar 't sin." Willem: „Noust ut seiste, die ston bij een oven hek wel sien." Fluwielene: „Nou ju, fertel nog eens wat fan dien besoek." Willem: „Nou, se hewwe mie oek sien laten wat der allemaal in komt, en nou bin 'k er helemaal fan overtuugd dat Turkstra beskuut gesond is. Must begriepe: Meel, stroop, suker, gist, eiers, beskuut- gelei, een snuufke sout en wat olie. Dat menge ze allemaal deurmekaar en daar wudt dan later de beskuut fan bakt. Dat doene ze twee keer. Dat bakken dan fansels." Rein: „Nou snap ik oek waarom ze de beskuut in ut fries twabak noeme." Willem: „Wisten jimme wel dat as ze alle roltsjes beskuut die't der bij Turkstra in een week bakt wudde achtermekaar lege, dat je dan een lengte heiowe as fan Feeuwadden naar Swolle?" Fluwielene: „Dat sast toch lie ge niet F' Willem: „Né, dat is so. Ik hew seis sien wat der uut die ovens komt en je suden der bang fan wudde." Bouke: „Se hewwe oek weer een reclame-aksje hé? Turkstra het an alle skolen in Feeuwadden een voetbal uutdeelt en de kienders kenne op bontsjes die op 'e rol beskuut sitte, so'n foetbal spare. Se kenne dan de bontsjes op een kaart plakke en as se dan die kaart bij de winkelman inlevere, en se betale oek nog 45 sent, dan krije se een hatstikke mooie bal. Mien neefke het oek al een en die foet- balt de wereld uut." Rein: „Ut binne linke jonges daar bij Turkstra. Eerst geve se Abe Fenstra sien foetballessen uut en nout se denke dat de jonges die lessen allemaal lezen hewwe, gewe se een bal om ut spul in prak- tiek te brengen." Fluwielene: „Nou nog es wat. Hewwe jimme al beskuut met eerdbeien hat? Jimme mutte se es prebere met Turkstra beskuut. Dan geniete jimme een dubbele traktasie."

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 16