17 Onder het klokje Voor de vijftigste maal gaat u lezen, wat Willem c.s. bespreken. Deze keer worden zelfs Zweden en Groot-Fries land in de gesprekken betrokken, maar de mannen blijven onder het klokje Liuwe: „Ik hew Rein een paar dagen mist. Sü der wat an mankere?" Bouke: ,,'t Sü best kinne, al is Rein, dat mut Bouke sêgge, een ouwe taaie. Hij gaat niet gauw foor anker". Willem: „Ik loof oek niet, dat ie siek is. Hij komt hier niet, omdat ie liever in Sweden sit". Manus: „Waar liever sit? In Swe den?" August: „In 't bütenland wuust segge, Willem?" Willem: „Nou ken dat niet? Hij sit op een stoel in Liwwadden, en hij kiekt naar Sweden". Dorus: „Ah, ik hew het in 't snotsje. Stillefisie!" Bouke: „Je süden der stil fan wudde. Dorus. Mar dat hiet niet stillefisie, maar tillefisie!" Liuwe: „Wat geeft dat nou? As t beesje mar een naam hèt. Mar wa&r siet Rein in 'e tillefisie?" August: „Hij sal sellef wel niet son ding kocht hewwe. As ie het al deen hèt, is ie stapel-mesjokke". Bouke: „Dat must niet sêgge, August. Wat wete Bouke en dou der fan, wat Rein in een ouwe kous of een lege se- garedoas bewaard hèt". Willem: „Sien swager hèt son ding. En Rein mag kieke. Liuwe: „Mar wat hèt Switserland daar met te maken?" Willem: „Het is Sweden, Liuwe. Foet- ballerij, jongen. De beste kluppen speule daar. Om 't kampioenskap". Bouke: „Dat sal Bouke sien sorg we- ze. Süden jimme der wat an fiene, om daar naar te kieken?" August: „Solang het niks kost, wil ik overal wel naar sien". Dorus: „Och, een mooie mets En sukke mannen salie der wel wat fan kenne Manus: „Reken mar. Doene wij oek TTTSt?** Liuwe: „Wie wij? Het elftal van 't klokje? Nou, dan dochten de meensen foor de stillefisie, dat er een sirrekus foor waar in plaats fan foetballen". Willem: „Ja, en dat de klonen staak ten ende apen losbroken waren". Manus: „Nee, ik bedoel óns Neder lands elftal. Fan Abe en Willekes en Munck Bouke: „En Bakhuus en...." Willem: „Dou loopst achter Bouke. Bakhuus is der al jaren uut. Nee, wij binne uutskakeld". Liuwe: „Dus son Rein sit wat naar freemde kluppen te kieken. Wat een gek". Dorus: „Hij ken beter naar freemde kluppen kieke, as naar freemde frou- wen". Bouke: „Dat hindert foor Rein niks. Die is frijgesel bleven". Willem: „Kenne jimme die bak fan die twee kammeraden, die 't mekaar in gien jaren sien hadden?" Bouke: „Bouke looft het niet. Fertel mar es". Willem: „Nou, die ene hadde een goeie betrekking in Amsterdam kre gen, en de andere weunde al jaren in Sweden. Daar had-ie werk, en daar waar ie oek trouwd. Nou, en doe wüde die Amsterdammer wete, of ie daar met een Hollaanse frouw trouwd waar, of met één uut Sweden". August: „Ja, dat sü ik oek fraagd hewwe". Dorus: „Nee, dou suust fraagd hewwe: waar 't een frouw mèt geld of sonder geld?" Willem: „Stil, mannen. Mooi. Die ene seit: Ik heb mijn vrouw daar ook gevonden. En dan fraagt die ander: Sweed-se? Mar hij begriept dat he lemaal ferkeerd en seit: Ja, onder de armen; mar hoe wete jou dat?" (onder de klok klinkt een luide lach). Rein: „De mannen hewwe mar een best sin. Mag'k even metlache?" in Sweden fonnen?" Bouke: „Ah, die Rein. Hestal een frouw in Sweden fonnen?" Rein: „Ah, lollige Bouke. Ja, ik hew één uutsocht. De mooiste frouw fan 'e tribune". Willem: „Sweed-ze?" Rein: „Ja, dat weet je nooit", (opnieuw daverend gelach. Willem vertelt Rein de mop) Rein: „Die foetballers switten as an- dragers. Mar mooi spel, dat je siene. Daar binne de jonges fan 'e Klomp oek nog strooiminne ammeteurs bij". Dorus: „Hèt dien swager een groate kamer, Rein?" Rein: „Nee, een kleine kamer, een mar een paar stoelen". Willem: „Dank-u-beleefd. Dan salie we een deur ferder mutte. Of met mekaar son ding hure". Manus: „Salie we die grappen mar niet uuthale. We binne seventig jaar wudden sonder tillefisie, nou en de rest hale we der oek wel sonder". Willem: „En toch is 't just foor ouwe meensen een prachtig ding. Wij kenne lang niet overal meer hene, wij ken ne niet so lang meer staan, wij August: „Wij kenne 't niet betale Bouke: „Se musten in 'e bejaarde- soosjeteit son ding del sette. Daar konnen heel wat meensen der mooi naar kieke". Rein: „Ja, en dan de gerdienen dicht seker; dan ken gieneen meer wat sien te biljetten en t eklaverjassen. Ik hoor se al skeilen". Bouke: „Bouke hèt altied leerd, dat je je in 't leven oek es skikke mutte naar een ander. Kiek, kiek Manus: „Wat is der te kieken, Bou ke?" Bouke: „Die ploeg meensen daar. Friezen denkt Bouke". Willem: „Friezen? Het salie wel meest Friezen weze denk ik, die hier lope. Wat bedoelstou Bouke?" Bouke: „Nou Friezen fansellef. Der is hier ommers een heule groate ferga- dering fan Friezen uut 'e hele wereld". Rein: „O, stane daarom de flaggen op 'e Oldehove. Ik docht al, wat mut dat, want daar lope se anders niet so hard met". Willem: „Groat-Fries kongres noeme se dat. Ik hew der niet so feul fer- stand fan, mar 't is loof'k wel wat besonders. Der binne Duutsers bij, en guden uut Denemarken en Dorus: „Nou, en wat houdt dat alle maal in?" Bouke: „As Bouke het goed begrepen hèt, dan waar in froeger tieden Fries land feul en feul groater". Rein: „En het ston op em sellef". Bouke: „De hele Noordsé langes. Over al Friesland, en overal prate de meen sen Fries. Bouke hèt daar wel es een kaartjse over in 'e krante sien". Willem: „En dat waar Groat-Fries- land. Dat hew ik dan weer leerd. En alle meensen uut die ouwe lannen, die foor 't Fries foele, binne nou bij me kaar in Liwwadden. In het ouwe Lou werts je". Manus: „En wat mut er nou gebeu- re?" August: „Ah, niks ju. Die mannen hewwe een uutsje. 't Is alleen son de fan senten!" Rein: „Süden se dat ouwe groate Friesland weer hewwe wille? Dan ken Tetman mooi foor Radboud speule". Lieuwe: „Foor wie?" Rein: „Radboud. Dat waar son ouwe koaning". Willem: „Uut'e dagen fan Groate Pier seker. Dan mut het mar overgaan, want dan wurdt het weer allemaal knokkerij. As se in Frankriek so gek binne, wij niet!" Manus: „Kiek, daar gaat oek weer son ploegje. Der binnen ook frouwen bij. Heden, heden, waar de meensen hurren al druk over make kenne". Willem: „Och, mar dat boerfries is wel mooi. En as eikeneen naar Holland gaat, blieft er hier ook gien kiep over. En as we allemaal Hol- laans prate mutte, ferbiede se mor ren het Fries, en overmorren het Liw- wadders". Bouke: „So is 't Willem. So is 't. Fan Liwaaden houwe, en fan Friesland houwe, en...." Rein: Mar naar 't kongres mannen! Twee vrije leden: Bouke en Willem. Twee groate Friezen uut Liwwad den". Dorus: „Koaning Bouke en Sterke Willem in plaats fan koaning Ronsbad en groate Pier. Hoera!" Voorbijganger: „Kinne jo my ek siz- ze, hwer 't Coulonhüs stiet?" Bouke: Hung? Watte? Ferstaast dou boerefries Willem?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 17