dat, ondanks een gemeentelijk subsidie van 4500 voor dit jaar, het tekort wordt geraamd op 5500 gulden. En dan mag u wel aannemen, dat de begro ting voor 1958 is opgesteld met een zuinigheid, die hier en daar de wijs heid schijnt te bedriegen. Het spreekt vanzelf, dat deze situatie niet kan voortduren. Het bestuur van de Beiaardensociëteit zou aan moede ken zijn, omdat de mens daarboven naar lichaam en geest afgeleefd is, dan was het bejaardenprobleem hoofd zakelijk een kwestie van het bevolken van ziekbedden. Nu is het een zaak van het zoeken van een zinvol bestaan, waarbij onderling contact en bezigheid de hoofdzaken zijn. We nemen aan, dat het werk van de Bejaardensociëteit uw instemming en uw belangstelling heeft. En u veron derstelt waarschijnlijk, dat dit werk de steun van zeer velen geniet; dat met andere woorden het werkende deel van de Leeuwarder bevolking zich niet onbetuigd laat bij het op de been hou den van deze instelling. Laten we dit werkende deel der Leeu warder bevolking, voor een nadere spe cificatie van deze hulp en steun, in twee delen mogen verdelen, opdat een zo zuiver mogelijk beeld wordt verkre gen. Punt één is dan: Wat doen de werkgevers (het bedrijfsleven) voor de Bejaardensociëteit? Het antwoord is: Nagenoeg niets. En punt twee is: Wat doen de werk nemers (de vakbeweging) voor de Be jaardensociëteit? Het antwoord is: Nagenoeg niets. Er zijn een paar uitzonderingen. Een groot Leeuwarder bedrijf geeft per jaar duizend gulden en er zijn er nog enkele, die kleine bijdragen verlenen. Een zuivelverwerkende industrie ver schaft gratis koffiemelk tot elke beno digde hoeveelheid. Af en toe druppelt er eens een losse bijdrage binnen, maar dat zijn allemaal kleine druppels op de gloeiende plaats. Hoe gloeiend deze plaat is, mag blijken uit het feit, loosheid kunnen gaan lijden, nu alle normale pogingen om financiële steun te verkrijgen hebben gefaald. Maar ditzelfde bestuur beseft ook zeer ter dege, dat dit werk moet worden voort gezet en, zo mogelijk, uitgebreid. Er zijn thans ongeveer zeshonderd leden en dit aantal zou veel groter kunnen zijn, wanneer de afstand tussen huis en Jacobijnerkerkhof voor velen niet te groot was. De stichting van „filia len" in andere stadsdelen zou dé op lossing zijn, maar eerst moet de fi nanciële positie worden verbeterd. Men heeft thans een verloting georga niseerd en de lootjes zijn zo snel ver kocht, dat men het aantal van vijfdui zend heeft verhoogd tot achtduizend. Dit najaar zal een bazar worden ge houden. Dit alles getuigt van grote activiteit, maar genoeg is het niet. Wil de Be jaardensociëteit een hecht financieel fundament krijgen, dan dient steun te worden verleend door het gedeelte van de bevolking, dat nu nog produc tief is en de morele plicht heeft de be jaarden naar vermogen te steunen. Zou dit vermogen niet groot genoeg zijn om een tekort van vijf en een half dui zend gulden per jaar weg te werken, dan verschaft ditzelfde werkzame deel van Leeuwarden zich een beschamend brevet van onvermogen. We geloven daarom, dat het nuttig kan zijn de Bejaardensociëteit eens speciaal on der de aandacht van onze lezers te brengen. Aan de wieg ervan heeft de Stichting Leeuwarder Gemeenschap gestaan, maar het kind is zo voor spoedig uit de kleren gegroeid dat hulp van velen en dan vooral in de vorm van vaste jaarlijkse bijdragen no dig is om in het levensonderhoud van deze instelling te voorzien. Men kan daartoe donateur worden om met een klein of een groot bedrag dit werk te steunen. Hier is het adres van de secretaris: J. G. Wolbers, Mesdag straat 40. Het kaarten is ongetwijield het meestbeoefende spel in de Bejaardensociëteit Een overzicht van de benedenzaal van de Bejaardensociëteit

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 3