Waarschijnlijk de oudste Leeuwarder vereniging koozen zijnde, niet goed vind zulks te accepteren, zal daar van bevrijd zijn, mits terstond in de SocieteitsCassa be- taalende zeven Caroli Guldens". Met geld was dus veel goed te maken, maar: „Die geen welke rusie of ques- tie op de Sociëteit zoekt, of tragt te stigten, zal voor altoos uit dezelve ge zet worden". In het begin van de negentiende eeuw kwam de Grote Sociëteit bijeen in het logement „Het Hooghuis" aan de Nieuwestad bij de Lange Pijp, waar la ter de bekende „Winkel van Sinkel is geweest (nu de firma Bervoets). In 1821 kocht een sociëteit het pand, dat op de foto is afgebeeld. Het droeg toen de naam „De twaalf keizers", naar een uithangbord met portretten van twaalf Romeinse keizers, die later ook op de binnenkant van de vensterlui ken werden afgebeeld. Het pand ging in december 1824 over aan de sociëteit en in 1826 kon het, na een uitgebreide verbouwing, in gebruik worden geno men. Leeuwarden heeft, speciaal- in de vo rige eeuw, verschillende andere socië teiten gehad, waarvan nog altijd de namen „Amicitia" en „De Harmonie" getuigen. 1784 opgerichte sociëteit later de „Grote Sociëteit" is geworden. Dit laatste lijkt echter wel waarschijnlijk en dan zal men, bij alle duisterheden omtrent de oudste geschiedenis, toch wel mogen concluderen, dat deze ver eniging de oudste nog bestaande van de Friese hoofdstad is. De ledenlijsten van de Grote Sociëteit en haar voorgangster in de achttiende eeuw geven de namen van tal van no tabelen; voor „Jan en alleman" was de vereniging zeker niet bestemd, zoals al blijkt uit de contributie, die in 1769 veertien Caroligulden en vier zesde- halven voor de knecht bedroeg. Het toetreden tot de sociëteit is trouwens altijd aan ballotage onderworpen ge weest. In de ledenlijst van 1784 wor den 107 namen vermeld. De boeten op overtreding van het re glement waren niet mals: „Die een Hond op de Sociëteit brengt, of die zijn Hond niet aanstonds van daar jaagd, zal telkens verbeuren een Caroli Gul den". De leiding van de sociëteit be rustte bij zes directeuren; wie tot dit ambt werd verkozen en er niet voor voelde, kon zich vrij kopen: „Die gee- ne der leden, welke, tot de directie ge- Op deze foto van de Lange Pijp uit het begin der dertiger jaren staat het gebouw van de Grote Sociëteit (nu de firma Morrema), rechts van de Bagij- nesteeg. Het gebouw kreeg in 1935 de tegenwoordige bestemming, bijna een eeuw nadat het door de Sociëteit was aangekocht. Tal van jaren is het dus het trefpunt geweest van de leden de zer vereniging, die ook thans nog be staat, maar niet meer over een eigen gebouw beschikt. De Grote Sociëteit in Leeuwarden heeft dus een lange, res pectabele historie achter de rug, veel langer nog dan uit het voorgaande blijkt overigens. In een der bewaard gebleven reglementen wordt als op richtingsjaar vermeld 1784 en er is zelfs een reglement uit 1769, waarin de in 1765 tot de „Sociëteit binnen Leeuwarden" toegetreden leden zijn vermeld, zonder dat volkomen duide lijk wordt of in dit laatste jaar de op richting ervan is geweest. In het ver volg van de historie is alweer een duis ter punt: onbekend is, of de in 1765 opgerichte of reeds bestaande sociëteit een rechtstreeks vervolg heeft gehad in die van 1784; bovendien is niet meer met zekerheid vast te stellen of de in „De Leeuwarder Gemeenschap" Hoofdredakteur: W. H. Kuipers, Tel. 8203 Adres Administratie: Voor streek 101-103, Tel. 22046 en 22047 Redaktie Stadhuis Leeuwarden, Tel. 21141 Abonnementsprijs 1,80 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeu warden De Lange Pijp in de dertiger jaren. Op de achtergrond de Grote Sociëteit. (Archieiioto H. Mellema, Leeuwrikstraat 1)

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 5