HILEERSEM Ell BREMEN -ft -ft -ft "ft -ft ■ft ft ■ft -ft ■ft -ft -ft ■ft -ft ^eeuwa reien Wee]t een cjriezelkelder 7 Wij zijn zo vrij vier schijnbaar sterk uiteenlopende dingen in het verband van één artikeltje te brengen en trot seren daarbij uw verbazing over dit „combinatiespel." 1. Op 26, 27 en 28 juni werd in Leeu warden het Friese congres gehouden. Er was zeer veel belangstelling voor deze welgeslaagde samenkomst, die op een zeer hoog peil stond. Deze belang stelling kwam voor een groot deel uit Duits-Friesland, vanwaar pers en radio in ruime mate waren vertegen woordigd. 2. In het westen van ons land is het Holland Festival begonnen. Van de met deze reeks Nederlandse (Holland se) manifestaties samenhangende eve nementen is hier niets te bespeuren. 3. De gemeente Leeuwarden heeft eind juni een brochure uitgegeven en op ruime schaal verspreid over haar industrialisatieplannen. De inhoud van dit geschrift, hoofdzakelijk berustend op documentatie van het E.T.I.F., be woog zich niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak op het vlak van het lokale belang, veeleer werd krachtig stelling genomen tegen het beangstigende pro ces van het langzaam afsterven van de Nederlandse landsdelen buiten „het westen", waarvan Friesland één is. 4. Het laatste uitstapje van de zeer verdienstelijke organisatie „Moveo" (Meer ontspanning voor ernstige oor logsinvaliden) voerde naar de Friese meren. Het slot was een samenkomst in de Prinsentuin, waar de deelnemers uit alle delen van het land een con sumptie en een kort muziekprogramma werd aangeboden. In zijn tot het ge meentebestuur van Leeuwarden ge richt dankwoord, zei de uit Den Haag afkomstige penningmeester, wiens leeftijd wij op zo'n zestig jaar schat ten, dat hij blij verrast was over deze kennismaking met het Friese land en het Friese water. Hij bekende de Friese meren voordien nog nooit ge zien te hebben, maar wel de Italiaanse en de Zwitserse Nu we dit allemaal zo hebben neer geschreven, lijkt de verbinding tussen het één en het ander niet zo moeilijk te trekken. De Haagse penningmeester van „Moveo"' is geen uitzondering op de Westnederlandse regel. Voor zeer velen in het westen van het land is Friesland „terra incognita", het onbe kende land dus, waarover men met vage waardering spreekt als een land, dat toch wel erg mooi moet zijn, of waarover men meesmuilend grapjes maakt, in de trant van: „Bij Wolvega moet je je pas laten zien". Friesland ligt buiten de gezichtskring, Friesland ligt buiten de „Twee Verenigde Hol landen", waar het economische en het culturele leven zich in hoofdzaak con centreert zie de brochure van de gemeente Leeuwarden, ziet het Hol land Festival. En bij een bespreking van de Friese problematiek op de ge bieden van economie en cultuur, bij het Fries congres, blijken de Duitse Oostfriezen zeer waardeerbare partners te zijn. Wie achter zo'n Fries congres alleen wat mystieke historische romantiek ziet, verzuimt op te merken, dat er een andere binding is: de gemeen schappelijke achteruitstelling in het nationale verband, althans het gevoel, dat dit gebeurt. Een gevoel, dat door allerlei kleinigheden kan worden ge voed. Radio-Bremen was hier alle drie dagen met een grote radio-auto, Hilversum kwam even kijken, omdat men dit karweitje „en passant" wel kon meenemen onderweg naar de TT. De Duitse pers heeft, vooral in het Oostfriese gebied, aanzienlijk meer aandacht aan het congres besteed dan de Nederlandse. Natuurlijk is dit internationale Friese contact een uiting van wrevel tegen een gebrek aan belangstelling voor Friesland elders in ons land. Het be ginpunt ligt in het positieve van de historische banden, met daarbij de over eenkomst in velerlei vormen van problematiek. Daarom passen de vier hierboven genoemde punten formeel niet bij elkaar. Dat ze desondanks bij eengebracht kunnen worden, heeft bedenkelijke aspecten. Wij hebben liever, dat men met plezier naar radio- Hilversum luistert dan naar radio- Bremen. Maar het is niet de schuld der Duitsers, wanneer het omge keerde het geval is Op de zaterdag van het Congres te Leeuwarden werd in de Prinsentuin een programma van muziek, zang en volksdans uitgevoerd. Leeuwarden is sinds enige weken een merkwaardige attractie rijker: een Griezelkelder, annex „Oord der Historie". Over het laatste hoeft niet veel gezegd te worden; het is een ver zameling foto's en (reproducties van) documenten, die betrekking hebben op belangrijke Leeuwarders uit het ver leden, onder wie uiteraard de in een dergelijk pantheon onvermijdelijke Mata Hari. Anders is het gesteld met de Griezelkelder, die gedachten op roept aan een schouwspel van vreemd sensationele aard. Nu valt dat wel een beetje mee; u zult heus niet lijkbleek en met knikkende knieën terugkeren uit het lage keldergewelf onder het huis op de hoek van Tweebaksmarkt en Koningstraat, precies tegenover het Fries Museum. Wel zult u leren, dat het leven in de twintigste eeuw on miskenbare voordelen heeft boven dat in „de goede oude tijd", speciaal voor de misdadiger. Gaat hij nu de gevan genis in om voor zijn wanbedrijf te boeten, vroeger werd hij in vele geval len overgeleverd aan de beul, die de beginselen van een hardhandige rechts pleging in ere hield. Zeer fragmentarisch wordt daarom trent iets in deze Griezelkelder ge toond en het griezelige effect berust wel voor een belangrijk deel op de sfeer van het halfduister, waaruit de misdadigersfiguren opdoemen in ver schillende onplezierige situaties. De geschiedenis van de rechtspleging komt allerminst te voorschijn uit deze kleine verzameling misdaad taferelen, maar wel is alles volgens de exploitant, de heer Wierstra op historische feiten gebaseerd. De Griezelkelder vertoont eigenlijk nog de grootste verwantschap met het panopticum, het beeldenkabinet, zoals dat, maar dan uiteraard veel groter en veel veelzijdiger, in sommige bui tenlandse steden te vinden is. Want de taferelen hebben gestalte gekregen door de opstelling van wassen beelden, die zorgvuldig naar de eisen van de tijd (van vroeger) zijn aangekleed en gegrimeerd. Een merkwaardige attractie dus en wanneer u meent, dat het onderwerp zich toch eigenlijk niet leent voor zo'n uitstalling, bedenkt dan, dat de Haag se Gevangenpoort, een museum vol oude strafwerktuigen, tot de drukst bezochte attracties van 's Gravenhage behoort. Bij het vermelden van de uitslag van onze prijsvraag „Raadt de Raad" is één zetel door een fout onzerzijds „verdonkeremaand" en wel die van de C.P.N. Nog even en nu com pleet de nieuwe zetelverdeling: P.v.d.A. 17, A.R.P. 6, V.V.D. 5, K.V.P. 4, C.H.U. 3, P.S.P. 1, C.P.N. 1. De heer S. H. Steenwijk maakte ons op deze fout attent.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 7