«MENGELWERK» n i t" ac h tïi &tv3& ee t nu meld, dat dr. Wumkes dit merkwaar dige en veelomvattende „sneupers- werk" voor het grootste deel heeft ver richt door oude jaargangen van de Leeuwarder Courant na te kijken. Dat hij ook andere informatiebronnen heeft gebruikt, mag blijken uit het feit, dat het eerste bericht uit 1742 tien jaar voor de oprichting van de Leeu warder Courant dateert. Op 5 december van het jaar 1742 gaf stadhouder Willem Karei Hendrik achttiende eeuw wegens de hoge fi nanciële druk. Behalve de florenen en andere belastingen moesten de eige naars van vastigheden de helft van de huur aan de provincie afstaan. Noodlottig was het jaar 1844 ook voor de boeren. In de herfst brak de veepest uit, waaraan van november 1744 tot 1 augustus 1755 stierven 58.539 koeien, 19.196 vaarzen, 22.991 hokkelingen en 22.599 kalveren. De 11e juli 1760 bracht de mededeling, dat gedeputeerde staten van Friesland de premie op het vangen en doden van mussen op twee penningen per mus hadden gebracht. Op 16 mei 1761 overleed te Leeuwarden Grietje Post, geboren 8 maart 1659 en dus 102 jaer oud geworden. „Zij kon een half jaar voor haar dood nog een linnen draad door het oog van een naald steken". Vervolg zie pag. 13 9 De intocht van Willem Karei Hendrik Friso (Willem IV) in Friesland (1734) gaf aanleiding tot het uitgeven van deze zinnebeeldige prent, waarop men de stadhouder zag naast zijn gemalin prinses Anna van Engeland, met wie hij in dat jaar te Londen was gehuwd. De stadhouder paradeert hier in al zijn fierheid, omringd door de hem getrouwen, van wie (links) één bezig is enige vijanden weg te knuppelen. Een pikante bijzonderheid van deze prent is, dat zij ook in 1710 bij de intocht van Johan Willem Friso was gebruikt. Alleen de hoofden van de vorstelijke personen waren veranderd Friso kennis aan gedeputeerde staten, dat zijn gemalin, prinses Anna van Engeland, in blijde verwachting was. Daarbij gaf hij in consideratie (over weging) „of ook eenige heeren zullen worden gecommiteerd (afgevaardigd) om bij de verlossing en geboorte pre sent te zijn". Het gebruik hooggeplaat ste getuigen in de kraamkamer toe te laten doet ons nu wel bijzonder vreemd aan. Een mededeling, gedateerd 31 de cember 1744, kan de huidige belasting betalers wellicht met hun fiscale lot verzoenen. Het jaar 1744, zo wordt ge zegd, was het zwaarste van de hele De „Stads- en Dorpskroniek van Friesland" van dr. G. A. Wumkes is een merkwaardige verzameling feiten uit het vroegere Friesland, verdeeld over twee boeken, waarvan het eerste de achttiende en het tweede de negen tiende eeuw behandelt. Uit dit tweede deel hebben wij in het verleden me nigmaal feiten en feitjes geciteerd, het eerste bleef voor ons blad tot dusver onaangeroerd. Laten we er thans eens „een hap en een snap" uit mogen ne men, om onze lezers een zeer frag mentarische blik te gunnen op het leven in Leeuwarden in de achttiende eeuw. Vooraf mag nog worden ver-

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 9