1 11 Onder het klokje Bouke heeft het ziekbed, en Willem Utrecht weer verlaten. De mannen ke ren via de Libanon en het verleden terug onder het klokje, waar je vrijuit praten kan. Willem: Soa, daar binne we weer. Al wat leeft komt werom. Alles nog op sien plak in Liwwadden?" Rein: „Alles staat er nog. Uus heit en uus mem oek." Liuwe: „En Murkurius August: „En óns klokje. En wij stane der oek weer. Met sien allen." Bouke: „Ja, sêg dat wel. Met sien al len. Bouke is der oek weer bij. Mar Bouke foelt het nog wel." Willem: „Dat hew ik hoord, Bouke. Dou hest een rare giesel maakt niet? Nou siene se dij oek nooit weer op een brommer wel?" Bouke: „Né, das nou fergoed aflo pen. Bouke mocht het graag doen, mar 't is nou uut." Doris: „Dar bin 'k blied om, Bouke. Ons ouwe garde is al minmachtig, en as der dan oek nog ien sogeseid met sien leven speuld Manus: ,(Heu, heu, Dikkop. Wat slaastou weer deur. Met je leven speu- le... Willem: „Ik loof dat Doris wel een bitsje geliek hèt. As ouwe kerels had der wille dan se kenne in het ferkeer fan fandaag-de-dag, ja, dan speule se met hur leven. Dat is feit-waar." Rein: „Met hur eigen leven, mar oek met dat fan een ander. Waar of niet Bouke?" Bouke: „Ik hew dat nooit so sien wil len, mar doe 't Bouke op bed lag, en fergong fan 'e pine, en es even tied had om te prakkesseren, doe hew ik docht: Bouke, jonge, laat de brommers mar bromme. Das foor die self en oek foor de andere meensen op 'e weg het beste. Dat sodoende." Doris: „Nou, hoorst dat goed, Manus. Krekt wat ik bedoelde. Waar bliefst nou?" Willem: „Stil mar, jonges. Late wij óns mar niet opwiene om dingen die t niks om 'e hakken heiowe. Liwwad den is de Libanon niet." August: „Wat is Liwwadden niet? Je kenne wel merke, dat Willem der weer is. Dure woorden." Liuwe: „Mar Libanon is dochs gien duur woord, August." Rein: „Nee, de oalie is duurder. Se mochten die streken daar wel Oaliba- non noeme!" August: „O, hewwe jimme het over die fechterij in eh Willem: „Aha, August komt bij. August is jet. Nou hoe hiet het daar, seun?" August: „Weet ik feul. Mar ik weet wel, dat se daar reboelje maakt hew we, en een stuk of wat hoge omes doodskoten hewwe, enne Manus: ,,'t Wurdt niet minder met August." Bouke: „Mar hoe mut het daar es kom- me, Willem? Bouke leest der oek wel es fan, en die kerel foor de radio het het oek derover, mar ja, Bouke ken der met sien ouwe, beskadigde boven kamer niet bij." Willem: „Tja, hoe het daar es komme sal. Das niet so makkelijk te sêggen. Ik docht dat Bouke dat beter an Nas ser frage ken." Rein: „Ik sal em es frage as ie es on der 't klokje komme wil. Dan kenne we 't er es even over hewwe." August: „Weest em wel te weunen, Rein? Ja, ik weet niet over wie jim't hewwe, mar eh Willem: „Ka-I-Ro." August: „Hung? Ka-I, en wat komt er dan?" Allen: „Ro. Ro. Ro." (passerende jongens): „Must es ho- re. Wat suden die ouwe mantsjes daar foor spultsje doen?" Willem: „Kiek es Auguust. Nasser is de baas fan Egypte. Hij wil sien groa te neus oek wel in andere lannen ste- ke. In 'e oalie, om es wat te noemen." Manus: „Oalieneus. Wat kenstou het altied mooi sêgge, Willem." Liuwe: „Laat Willem nou es uutpra- te." Willem: „Nou, en in die kleine lands- jes binne der lui die foor son Nasser foele, en weer anderen, die mutte niks fan em hewwe." Rein: „En dan is 't heibel. Dan knok- ke se mekaar de tent uut." Willem: „En dan denke de Amerika nen: hoe su het met de oalie komme, we magge wel es even kieke." Manus: „En de Rus sit oek op het springtouw Willem: ,,'t Is docht ik een ander touw, mar dat geeft nou niks. Mar der wurdt best achter de skermen wrot. So komt er bonje in de Libanon, Auguust." August: „Wat is 't een ingewikkelde boel niet? Heden, heden, wat leit de wereld er freemd hene. Mar wie wu- den jim nou onder het klokje hale?" Doris: „Nasser." August: „Die met sien neus. O, mar dat waar een grapke fanself. Die nye uut Frankriek hèt oek son groate neus, loof ik hé?" Rein: „Ja, seker. Sjarlie Kool bedoel- stou." Willem: „Né, Flewielene, das de hard- fietser." Bouke: „Hij mut mar oppasse. Dat ge- jaag op die fietsen. Asie bij de Sne- kerhoek komt Doris: „Dit is heel wat anders. Mar het gaat om de Goalie. De nije baas in Frankriek. En Auguust hèt geliek: Die hèt met het rondpatten fan de neu zen niet achteranstonnen." Liuwe: Sukke lui hewwe hast altied wat. Een kale kop, of een lange neus, of een snorof een sik of weer wat an ders. En mar tekeningen make." Willem: „Dat konnen se froeger oek mooi. Wat waren der wel mooie karre- keturen fan Pieter Jelles, en Kullijn, en Kan, en Floris Vos, en Truub en Mersjant en Rein: „En Nuus Beer-in-de-broek waar der oek, niet?" Willem: „Né, né, 't waar wat anders. Duis de Berebroek of so. Né, Ruis. En Duis waar weer een andere. Och, och, och, dat is al even leden. Mar daar sagen je soms koppen fan in 'e krante." Liuwe: „En doe later fan Hitteler. En Moessolini. En Goering. En Sjursjil." Doris: „Mar as je dat so beprate, dan hèt de wereld der altied freemd hene leit. Wat gong het er wel om weg met staken, en al die werkloazen, en de ferkiezingen. En toen die faksisten overal de baas. 't Is altied een groate bende weest." Bouke: „En dat sal 't oek wel blieve. Want de wereld is goed, maar de men sen binne slecht. Poermin!" Rein: „Ik hew wel es docht, as se nou straks op 'e maan komme kenne, dan mutte se een stelletje fan 'e groaste hurken mar in son ding stoppe, en naar de maan bonsjoere, dan binne wij se even kwiet." Willem: „Mar as se mekaar nou fan 'e maan afknokke, bin se oek gauw weer werom. Gekhied allemaal." Bouke: „Su Bouke het nog beleve, dat de meensen op 'e maan komme?" Doris: „Het wil mij nog niet an, dat dat gebeuren gaat." Willem: „Must niet sêgge, Doris, must niet sêgge. As se teugen dien groatfa- der seid hadden, de peerden gane der uut, en der komme dingen foor in 't plak met wielen en een motor, en één man stuurt, en se gane tien keer su hard as 't flugste peerd fan Ritske Fel- StTCL TlOU Rein: „En as se doe seid hadden, dat er een tied komme su, dat er auto bussen met fleugels door de lucht flie- ge suden, nog harder as een feu- 9el... Willem: En meziek en sprekenj uut een klein kasje in 'e kamer. En de til- lifisie. Nou Manus: „En namaakte manen, met honnen en muzen." Rein: „En onderseeskippen." Doris: „Mar de maan is de maan." August: „En je suster rookt een be- naan." Willem: „Ik bin ophouden met roken. Wat sei jim daarfan?" Rein: „Flinke kerel die sterke Willem. Sont ioenneer?" Willem: „In Utrecht bij mien skoan- seun. Die waar oek ophouden. Ik hew in gien fier weken rookt. Mar ik laat het niet in 'e krante sette. Want as je dan weer beginne te roken, sette se 't er weer in, en das sneu! En wat je onder 't klokje sêgge, leest gieneen." li

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 11