DE KJ. LEERT U HELPEN Bescherming Bevolking: Een tank voor iedereen 7- We hoeven daarbij trouwens niet alleen aan oorlogsram pen te denken. Catastrofen van andere aard kunnen zich eveneens voordoen, zo door het geweld van de natuur Bij dit alles dient de bevolking een zo goed mogelijke bescherming te ontvangen en niemand kan zich aan de morele plicht onttrekken daaraan mee te werken. Die bereidheid tot hulpverlening is trouwens altijd en overal aanwezig en ze komt spontaan te voorschijn in al haar nobele kracht, wanneer de nood aan de man is. Denkt u maar eens terug aan de watersnood, toen ieder bereid was naar kracht en vermogen (en soms ver daar bovenuit. mee te werken aan het reddings- en verzor- gingswerk. Hetzelfde zou, zonder de minste twijfel, gebeu ren, wanneer we nog eens mochten worden overvallen door de rampspoed van een oorlog. Die op hulp van anderen gerichte energie schijnt echter m de mens verborgen te zitten als een soort springlading, die pas door een hevige schok tot explosie kan worden gebracht. Hoe verheffend het effect daarvan dan ook mag zijn, toch gaat er heel wat kracht verloren door het ontbreken van een deugdelijke voorbereiding van de mensen individueel en van het totaal als organisatie. Daarom is er een B.B. Kort en krachtig geformuleerd, kan worden gezegd: „De B.B. leert u helpen". Zij wijst u een plaats aan in een zorgvuldig opgebouwd geheel, zij verschaft u de middelen om hulp te verlenen, zij geeft u de scholing, die nodig is om deze hulpverlening doel treffend te doen zijn. In een paar artikeltjes willen we deze B.B. en dan in het bijzonder de Leeuwarder organisatie eens onder de loupe nemen. Begonnen mag worden met de wordings geschiedenis, die terugvoert naar de jaren kort voor de tweede wereldoorlog. Toen in de jaren 1937 1938 de politieke hemel werd verduisterd door het opkomende nationaal-socialisme, werd besloten tot het instellen van een organisatie voor hulpverlening in oorlogstijd. Deze organisatie kreeg de naam Luchtbeschermingsdienst en kon enkele jaren later haar bestaansrecht al gaan bewijzen. Dat heeft zij onmiskenbaar gedaan, maar de zaak was minder hecht gefundeerd dan eigenlijk he geval had moeten zijn. Ook in onze stad kwam de Luchtbeschermingsdienst tot stand en zij heeft enige malen actief dienst gedaan bij beschietingen en bombar- Nog altijd spreken velen op een wat minachtende toon over de B.B. de twee letters waarmee de Bescherming Bevolking in de wandeling wordt aan geduid. Deze negatieve houding is misschien wel te verklaren; afkeer van de oorlog speelt stellig een grote rol, groter wellicht dan de geringe ge neigdheid om een deel van de eigen tijd op te offeren aan het werk van de ze organisatie. Afkeer van oorlog is uiteraard niet het monopolie van de anti-B.B'ers, zij delen deze gevoelens met degenen, die wèl aan de Bescher ming Bevolking meedoen. Afkeer van brand mag ons echter niet weerhou den van het instellen en in goede con ditie houden van een brandweer, af keer van ziekte is geen argument om de ziekenhuizen op te heffen. Het te gendeel is in al deze gevallen 't juiste standpunt. Juist omdat we tegen brand zijn is er een brandweer; onze afkeer van ziekten dwingt ons de bestrijding daarvan met kracht en dus in zie kenhuizen ter hand te nemen. Wie tegen oorlog is (en dat is iedereen) heeft de morele plicht mee te werken aan maatregelen, die de verschrikke lijke gevolgen daarvan zoveel moge lijk kunnen indammen. leidraad genomen; bij de Wet Bescherming Bevolking van 10 juli 1952 werd de grondslag voor de oprichting van ae B B gelegd. Het eerste artikel van deze wet geeft de taakomschrijving: „Het geheel van niet militaire maat regelen tot bescherming van de bevolking en haai bezittingen, zomede de bezittingen van openbare lichamen tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogs geweld". Eenvoudiger gezegd: het aloude beginsel van de wederzijdse hulpverlening (vroeger bijvoorbeeld van (voor vervolg zie pagina 9) Leeuwarder B.B. op de Wortel haven, hoek Eewal Redding van een gewonde bij een oefening van de dementen. Verder werd zij ingeschakeld, toen door he. uitvallen van de waterleiding in het voorjaar van 1945 een distributie van drinkwater moest worden georgani- seerd. Toen spoedig na de oorlog bleek, dat de verwachting van een periode van vrede en vriendschap tussen de volkeren een illusie was, heeft de regering de kwade kansen als

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 7