„Leeuwarden - FrieslandsKern start met een speciale week den en haar tweelingzuster. Het zijn de dames J. L. RuijerSmidt en P. G. KorfSmidt, thans in Amsterdam woonachtig, van wie de eerste in 1933 als de vijftigduizendste werd geboren. De oud-Leeuwarders en de tweeling zusters zijn de gasten van het gemeen tebestuur. Verder zijn er u weet het ongetwij feld al allerlei bijzondere bijkom stigheden bedacht om Leeuwarden in deze week de bijzondere aandacht te la ten trekken. Een show van bodewagens op woensdag, behendigheidswedstrijden voor bedrijfs-bestelwagens en voor vorkheffers op dezelfde dag, een para de van het rijdend materieel van de gemeente en een brandweerdemon stratie op zaterdag, een puzzletocht door de stad.kortom het wordt wel een bijzondere week, met op vele pun ten een feestelijk karakter, al vermij den de organisatoren het woord: feest- week. Maar het traditionele einde van een reeks feestelijkheden ontbreekt niet, want zaterdag komt het dave rende slot met een zakenvuurwerk. En dan draait inmiddels de actie voor de kinderboerderij al een paar dagen een actie, die in de komende maan den ongetwijfeld herhaaldelijk de aan dacht zal vragen. Want dit is een zaak, letterlijk, tot nut van 't algemeen.... Woningbouw aan de Pieter Stuyvesantweg Wie veronderstelt, dat van 29 september tot en met 4 oktober in Leeuwarden een feestweek zal worden gehouden, ziet de bedoeling van deze actie te beperkt. De organisatoren, verenigd in het comité „LeeuwardenFriesland Kern" hebben bewust vermeden de bijzondere gebeurtenissen als een feest aan te kondigen, omdat het nu eenmaal oim méér dan wat tijdelijk plezier gaat. Maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en er zal toch wel wat feestelijke fleur zijn, als versiering van het geheel. Van zeer veel belang is ongetwijfeld de bijeenkomst die op maandagmid dag in de Harmonie wordt gehouden en ten doel heeft een breed publiek het probleem-Leeuwarden meer uit gebreid: het probleem-Friesland voor ogen te stellen. Waar de ontvol king van Friesland voor een belang rijk deel samenhangt met het wel en wee van dë agrarische bevolking, zal minister Vondeling (onze Leeuwarder minister dus) over dit aspect van de zaak het woord voeren. De tweede spre ker is dr. E. L. Kramer, directeur-ge neraal van de Industrialisatie, die het ministerie van Economische Zaken vertegenwoordigt, nu minister Zijl stra wegens verblijf buitenlands ver hinderd is aanwezig te zijn. Het onder werp waarover dr. Kramer het woord zal voeren, laat zich gemakkelijk ra den: de industrialisatie van het noor den van ons land en in het bijzonder van de „kernen" daarin, waartoe Leeu warden zich straks ongetwijfeld ook zal mogen rekenen. Uit de eigen Leeu warder kring spreekt ir. J. B. Ritze- ma van Ikema, hoofddirecteur van de Coöperatieve Condensfabriek en de Fri- co, die het onderwerp van de kant der Leeuwarder industriëlen zal belichten. De leiding van de bijeenkomst is in handen van de heer J. E. Benes, direc teur van Koopmans Meelfabrieken en voorzitter van het comité „Leeuwar- den-Frieslands Kern". Het lijkt ons niet nodig het hele pro gramma punt voor punt en in de juis te tijdsvolgorde weer te geven. Daar voor kunnen we verwijzen naar o.a. de dagbladen, maar in de beschouwelijke trant willen we toch nog een paar pun ten vermelden. Daar is allereerst de tentoonstelling in de bovenzaal van de Beurs, die het pu bliek in de gelegenheid zal stellen ken nis te nemen van wat er in Leeuwar den op industrieel gebied wordt voort gebracht. Ongetwijfeld is veel daarvan bekend, maar toch is het een feit, dat een groot deel „onbekend terrein" is en men zal menige verrassende ontdek king kunnen doen bij het aanschouwen van deze veelheid van produkten, die compact en overzichtelijk zal worden tentoongesteld, zonder dat de bijzon dere nadruk op de afzonderlijke indu strieën komt te liggen. Het is nu een maal geen expositie van afzonderlijke bedrijven, maar van Leeuwarden als industriestad. De inrichting van het geheel geschiedt belangeloos door de Etalage-afdeling van Vroom en Drees- mann. De tentoonstelling is de gehele week geopend. Twee programmapunten, die een ster ke verwantschap vertonen, zijn het bezoek van industriëlen uit heel het land en van oud-Leeuwarders, respec tievelijk op donderdag en vrijdag. De industriëlen (directeuren van grote be drijven) komen op uitnodiging van le den van het Zakencentrum, die hun af nemers zijn. In de sfeer van de „ge richte propaganda" mag dit wel een der gelukkigste initiatieven worden ge noemd. Als oud-Leeuwarders zijn uit genodigd vroegere stadgenoten, die in 1933 (een kwart eeuw geleden dus) Leeuwarden metterwoon hebben ver laten en nu nog eens mogen komen kij ken wat er hier allemaal is veranderd. Bij dit gezelschap zullen zich voegen de 50.000ste ingezetene van Leeuwar- 10

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 10